Dołącz do nas
Do góry

Jak celebrować wspólne chwile?

Przed nami upragniona przerwa świąteczno-noworoczna. Czas wpisany wielkimi literami w kalendarzu każdej rodziny. Tradycja, którą staramy się pielęgnować i celebrować. Przez cały rok marzymy o tym, by w końcu w ciepłej rodzinnej atmosferze pobyć razem. Dbamy, aby był to czas pełen magii, niezwykłych prezentów i aby różnił się od innych dni. A jak wygląda rzeczywistość? Czy koszty nie są zbyt wysokie?

Prawda jest taka, że często kończy się ogromnym zmęczeniem, stresem i presją, by zdążyć na czas. Biegamy, sprzątamy, gotujemy i pokrzykujemy. Zamiast cieszyć się piękną atmosferą, padamy z wycieńczenia na kanapę myśląc tylko o tym, żeby wszyscy dali nam spokój.

Zapraszamy Cię do  świątecznego buntu – niech tym razem będzie inaczej. Niech to będą Święta z uważnością. Masz przed sobą wspaniałą okazję, żeby naprawdę odpocząć, spędzić czas z dziećmi, być w bliskości, zatrzymać się i wyjść z codziennego rytmu pracy. To może być czas, który pomoże “zresetować” cały system.

Jak to zrobić?

  • Po pierwsze – zatrzymaj się, zauważ swoje głębokie potrzeby na te dni. Przyjrzyj się od nowa swoim najbliższym i zainteresuj się tym, co jest dla nich ważne. Czym Święta mają się stać dla mnie i dla mojej rodziny?

 

  • Po drugie – wyłącz Panią/ Pana Perfekcjonistę. Nic nie musi być idealne, może być WYSTARCZAJĄCO dobre. Zamiast dwunastej potrawy na stole, możesz podać orzeszki, a wolny czas ofiarować bliskim. Zamiast idealnie położonego lukru na piernikach, warto zobaczyć uśmiechnięte i wysmarowane nim dziecko.

 

  • Po trzecie – wyślij na urlop Krytyka wewnętrznego. Jemu też przyda się odpoczynek. Będziesz mógł z radością głośno śpiewać kolędy, bez stresu, że nie trafiasz w nuty. Będziesz mógł tarzać się ze śmiechu z dziećmi po dywanie bez myśli, że to nie wypada.

 

  • Po czwarte – pielęgnuj umysł początkującego. Przypomnij sobie swoje dzieciństwo i chwile, podczas których czułeś radość, luz, spontaniczność. Sprawdź od nowa, ile radości daje wspólne klejenie kolorowego łańcucha, jak cudownie jest razem ubierać choinkę. Zauważ, jak magicznie wyglądają kolorowe bombki odbijające światełka.

 

  • Po piąte – najważniejsze. BĄDŹ dla nich i z nimi. W stu procentach. Bez telefonu i komputera. Zamiast drogich prezentów ofiaruj bliskim uściski, pocałunki, wspólne posiłki, śpiewanie kolęd, swoją radość i poczucie humoru. Czas jest bezcennym darem, który pozwala poczuć się ważnym dla drugiej osoby.

 

Budujcie razem atmosferę Świąt. Wspólnie możecie sprzątać, robić zakupy czy nakrywać do stołu. Spędzanie wolnego czasu z rodziną jest piękne. Obdarz zaufaniem swoje dzieci, to pogłębi waszą więź emocjonalną. Wspólne pieczenie pierników, ubieranie choinki i ozdabianie prezentów może sprawić, że te dni będą naprawdę wspaniałe, czego serdecznie Wam życzymy!

 

* Tekst powstał we współpracy z naszym ekspertem, Moniką Witkowską, która jest Wiceprezesem Zarządu Polskiego Instytutu Mindfulness. Wspiera rozwój nowych nauczycieli MBSR jako Nauczyciel Wspierający. Prowadzi programy redukcji stresu MBSR, warsztaty i spotkania o tematyce mindfulness. Pomaga przywrócić równowagę w ciele poprzez refleksologię, masaże Dotyk Motyla i metodą TRE. Więcej informacji TUTAJ (WWW) oraz TUTAJ (Facebook).

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.