Dołącz do nas
Do góry

FESTIWALE MUZYCZNE Z DZIEĆMI. Gdzie? Jak? Czy warto?

Oto nastał półmetek lata, sezonu kojarzonego z grillem, klapkami, parawanami i, od kilku ładnych lat, ze zdobywającymi coraz większą popularność festiwalami muzycznymi. Trzeba przyznać, że wielu rodziców odczuwa smutek i tęsknotę na myśl o wszystkich bezdzietnych farciarzach moknących pod sceną na koncertach Kylie Minogue na gdyńskim Kosakowie, czy Ziggy’ego Marleya w Kostrzynie. Najwięksi szczęściarze mogą oczywiście w takiej sytuacji liczyć na instytucję dziadków, którzy nie zadając zbyt wielu pytań, po prostu przygarniają latorośl, pozwalając tym samym rodzicom na niekontrolowany, kilkudniowy hedonizm. Inni jednak, powstrzymując łzy, tkwią na placach zabaw, klepiąc wiaderka, żeby babki się udały i z rozrzewnieniem wspominają dawne, frywolne czasy. Ale czy na pewno tak musi być? A gdyby tak zabrać młodzież na festiwal, uraczyć odrobiną muzyki, doświadczyć wspólnie radosnej, polskiej, letniej pogody, która zawsze dopieszcza imprezowiczów (i przy okazji przetestować tę nową pelerynkę przeciwdeszczową i kalosze dla malca jeszcze przed jesienią)? Da się?

Ano da. Tylko gdzie? Zrobimy więc szybki przegląd największych polskich festiwali i sprawdzimy które z nich są bezpieczną przystanią dla całych, spragnionych rozrywki, rodzin.

OPEN’ER FESTIVAL

Gdynia Kosakowo

Jedno z największych, polskich wydarzeń muzycznych, które co roku ściąga tysiące ludzi na gdyńskie lotnisko w Kosakowie. Każdego lata można tam spotkać coraz więcej rodzin z dziećmi, czemu odpowiedź dał organizator przygotowując na terenie specjalną strefę dla najmłodszych. Ponadto, teren imprezy jest ogromny, więc zawsze jest gdzie uciec z maluchem przed niechcianymi dźwiękami czy towarzystwem. Zdecydowanie da się tam pobawić całą rodziną.

POL’AND’ROCK

Kostrzyn nad Odrą

Niekwestionowany lider festiwalowy, którego gigantycznym atutem jest darmowy wstęp. Jeśli wybierzemy się z dziećmi, a to okaże się być kompletną klapą, nie będziemy żałować zakupionych biletów. To jednak nie jedyne zalety, bo w Kostrzynie co roku pojawia się bardzo dużo rodzin z dziećmi. W ciągu dnia, przed koncertami możemy więc trafić na niejedną dzieciatą ekipę, przyłączyć się do niej i zająć czas naszych malców beztroską zabawą (w piachu i błocie, a to jak wiadomo najlepsze).

OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL

Ostróda

Największe święto jamajskiej muzyki w Polsce, które od lat odbywa się w Ostródzie to idealne miejsce na wypad z najmłodszymi. Pozytywna atmosfera, dobra oferta noclegowa i fakt, że większość polskich fanów i muzyków reggae jest już w takim wieku, że sami przyjeżdżają ze swoimi dziećmi, sprawi, że raczej nie będziemy się czuć osaczeni przez podchmielone ekipy wrzeszczących gimnazjalistów. No i ta muzyka, która łagodzi obyczaje – jest szansa, że ukoi nawet największy napad histerii latorośli.

OFF FESTIVAL

Dolina Trzech Stawów

Na Śląsk co roku zmierzają grupy fanów mocniejszej, alternatywnej muzyki. Na szczęście organizator wie, że gros z nich wychowuje kolejne pokolenie szalonych rock’n’rollowców, więc przygotował specjalną strefę dla najmłodszych – Piaskoffnicę. Tam animatorzy zajmą się naszymi dziećmi, organizując im przeróżne zabawy ruchowe, plastyczne czy sensoryczne. Co prawda nie będziemy mogli malucha zostawić, do czego możemy być przyzwyczajeni dzięki tzw. miejscom pielgrzymek rodzica, zwanych salami zabaw w centrach handlowych, ale przynajmniej dostaniemy trochę czasu na odpoczynek i relaksujące scrollowanie, ba, może nawet uda nam się zjeść coś ciepłego. Sounds like a plan to me!

KAZIMIERKEJSZYN

Kazimierz Dolny

Chyba jedna z najlepszych destynacji dla całych rodzin – Kazimierz Dolny, mekka polskich zespołów offowych, teatrów ulicznych, NGOsów i współczesnej bohemy artystycznej, co roku zaprasza na rewelacyjny miejski festiwal. Pomiędzy koncertami ciekawych artystów, możemy uczestniczyć w przeróżnych grach terenowych, atrakcjach i specjalnych zajęciach dla najmłodszych, które w tym roku organizował Polski Instytut Przedszkoli Leśnych. Najlepsza informacja? Podczas niektórych warsztatów dzieci można zostawić pod opieką animatorów, co dla mnie brzmi niemal identycznie jak „prosecco i leżak” 😉

O CZYM PAMIĘTAĆ PODCZAS FESTIWALI JEŚLI WYBIERAMY SIĘ NA NIE Z DZIEĆMI?

Gdy już wybierzemy kierunek naszej rodzinnej, muzycznej przygody, warto sprawdzić czy na pewno jesteśmy odpowiednio przygotowani. Pamiętajmy przede wszystkim o zdradliwej pogodzie – a więc przygotujmy zapas ubrań dla dziecka (od kostiumu kąpielowego, po watowaną kurtkę i termiczną bieliznę). Spakujmy krem UV i preparat odstraszający komary i kleszcze oraz kilka ulubionych zabawek (choć i tak zapewne w którymś momencie dziecko wysępi od nas telefon i zatopi się w otchłaniach youtube’a). Jeśli nasze dziecko mieści się jeszcze do wózka, warto go wziąć, nawet gdy nie używamy go na co dzień. W sytuacji awaryjnej będziemy mieć pod ręką mobilną pryczę dla wymęczonego atrakcjami malca. Nie zapomnijmy też o najważniejszym – słuchawkach wyciszających (na szczęście na wielu festiwalach można je zakupić).

Przede wszystkim musimy jednak pamiętać o tym, że festiwal ma być przyjemny dla całej rodziny. Tak, tak, wiem, bilety kosztowały krocie i dosłownie za pół godziny zacznie się koncert Twojego ulubionego zespołu, ale jeśli maluch dygocze z zimna na deszczu i płacze – czas wykonać taktyczny odwrót. Podobnie w drugą stronę – jeśli w którymkolwiek momencie uznasz, że cała ta wyprawa była gigantycznym błędem, no regrets, wracajcie wszyscy do domu i zdecydujcie, że następna próba odbędzie się dopiero, gdy dzieci będzie można wysłać na kolonie.

Nie warto jednak się zrażać – co prawda ja wybrałam się z Teo tylko raz, i to na mały kameralny festiwal w górach, więc nie mam zbyt wielkiego doświadczenia, ale wielu moich znajomych co roku zalicza grube imprezy w komplecie ze swoimi dziećmi, i wszyscy są zadowoleni. Koniec końców, lepsze to niż kolejny dzień na tym samym placu zabaw! 🙂

tymańska

Maria Natalia Tymańska,

matka dwójki dzieci, trzyletniej Luny i pięcioletniego Teo; autorka książki „#MAMA. Nieperfekcyjny nieporadnik”, blogerka parentingowa, a na co dzień właścicielka szkoły języka angielskiego dla dzieci.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.