Fundacja SONI

Fundacja SONI powstała, by wzmacniać pozycję i poprawiać wizerunek  osób niepełnosprawnych intelektualnie. Czynimy to poprzez włączanie tych osób do sportu powszechnego i wyczynowego i pokazywane światu, że są zdolne do ciężkiej pracy i osiągania ponadprzeciętnych wyników. 

Do założenia fundacji zainspirowała mnie moja córka Zosia, która od najmłodszych lat uprawia różne dyscypliny sportowe. Zosia ma 15 lat, siostrę, psa i dwa koty, ma zespół Downa i wiele medali na koncie, zdobytych w rywalizacji w zawodach rangi mistrzostw Polski, Europy i świata. Trenuje pływanie, lekką atletykę i narciarstwo zjazdowe. Jej startowym stylem pływackim jest klasyk, a medalową konkurencją lekkoatletyczną – biegi.

Zosia Dzięcioł na spotkaniu Akademii 5.10.15.

Obserwując rozwój Zosi i to, jak wiele daje jej sport, postanowiliśmy wraz z mężem, że będziemy pokazywać sukcesy naszej córki, po to by inspirować innych do angażowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w różne formy aktywności fizycznej. Okazało się, że istnieje wiele barier, zniechęcających rodziców i opiekunów do wdrażania swoich podopiecznych do sportu. Choćby brak oferty zajęć sportowych dla osób z niepełnosprawnością, ale przede wszystkim brak wiary, że to ma sens i może stać się sposobem na dorosłe życie.

Aby zacząć pokonywać te bariery, założyliśmy fundację. Dzięki niej jesteśmy chętniej wysłuchiwani przez instytucje publiczne. Podejmujemy akcje szkoleniowe i informacyjne, które mają zwiększyć świadomość w zakresie korzyści z aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych. 21 marca 2019r., w Dniu Osób z zespołem Downa, organizujemy w Warszawie konferencję “Sport osób z zespołem Downa” z udziałem eksperta, p. Geoffa Smedleya, prezydenta Sports Union for Athletes with Down Syndrome. Chętnych zapraszamy do przesyłania zgłoszeń na adres: [email protected]. A nasza Zosia mimo młodego wieku, bardzo ciężko i chętnie pracuje na swoje sportowe wyniki. Jej najbliższe cele to udział w mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa  w lekkiej atletyce (Tampere, lipiec 2019) oraz w pływaniu (Sardynia, wrzesień 2019). Oprócz sportu Zosia uwielbia taniec, muzykę i teatr. Gra na flecie i uczy się tańca w formacji Bart Dance.

Małgorzata Ohme i Zosia Dzięcioł
Total
0
Shares
3 komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły