Jak podnosić noworodka i niemowlę

Jak przygotować się do ciąży?

Decyzja o macierzyństwie powinna być dokładnie przemyślana i zaplanowana. Odpowiednie przygotowanie organizmu do rodzicielstwa może zmniejszyć ryzyko poronienia na wczesnym etapie ciąży, a także występowania wad wrodzonych u dzieci.

W trakcie przygotowań do powiększenia rodziny, przynajmniej pół roku przed planowanym poczęciem należy rzucić palenie papierosów, wystrzegać się picia alkoholu i unikać wszelkich narkotyków oraz środków odurzających. Dym nikotynowy zawiera około czterech tysięcy związków chemicznych, z czego ponad czterdzieści to substancje rakotwórcze. Alkohol podobnie jak palenie negatywnie oddziałuje na jakość nasienia u mężczyzn, w związku z czym mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę. Powyższe substancje mają wpływ na niską masę urodzeniową dzieci, a także mogą przyczynić się do bardzo poważnych powikłań, takich jak oddzielenie łożyska od ściany macicy oraz poronienia.

Pierwszym wyzwaniem jakie stoi przed przyszłą mamą jest wybór odpowiedniego lekarza ginekologa, do którego będzie miała zaufanie. Zmniejszy to stres podczas kolejnych wizyt. Dobrze, aby osoba prowadząca ciążę podzielała poglądy Pacjentki na przyszłe 9 miesięcy. Zazwyczaj podczas wizyty przedkoncepcyjnej lekarz zbiera dokładny wywiad, ocenia cykle miesiączkowe, zleca podstawowe badania laboratoryjne. W uzasadnionych przypadkach może rozszerzyć diagnostykę o badania obrazowe (zazwyczaj ultrasonograficzne badanie transwaginalne) celem oceny miednicy mniejszej. Jeśli w przeszłości zdarzały się poronienia, trudne porody czy cesarskie cięcie warto, aby wspólnie z ginekologiem zastanowić się czy jest to odpowiedni moment by snuć plany prokreacyjne.

Należy pamiętać, że w czasie ciąży wykonywanie badań rentgenowskich nie jest wskazane, gdyż mają one teratogenny wpływ na płód. Stan zapalny w obrębie jamy ustnej może przyczynić się do rozwoju infekcji ogólnoustrojowej i spowodować poronienie w I trymestrze ciąży lub poród przedwczesny. W takiej sytuacji warto zdecydowanie wcześniej odwiedzić stomatologa.

Bezwzględnie poinformuj swojego lekarza o chorobach przewlekłych, z którymi się zmagasz (na przykład nadciśnienie, cukrzyca czy epilepsja). Niektóre leki są szkodliwe dla płodu rozwijającego się w łonie matki i wówczas niezbędna może okazać się zmiana leczenia. Pacjentka z cukrzycą musi przynajmniej 3-6 miesięcy przed planowanym poczęciem zadbać o wyrównanie glikemii i prawidłowy wynik hemoglobiny glikowanej.

Pół roku wcześniej dobrze jest rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg dziennie. Jest to witamina z grupy B, której organizm ludzki sam nie wytwarza. Bierze ona udział w syntezie kwasów nukleinowych, a tym samym jej suplementacja zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej u płodu.  Kobietom, które uprzednio urodziły dziecko z wadą ośrodkowego układu nerwowego albo u których w rodzinie występowały takie wady, zaleca się zwiększenie dawki do 4 mg/dobę. Pacjentki starające się o dziecko nie powinny przyjmować żadnych innych leków, witamin ani suplementów diety bez porozumienia z lekarzem.

Przyszli rodzice w sposób szczególny powinni zadbać o prawidłowa dietę i zdrowe nawyki żywieniowe. W posiłkach nie może brakować kwasów omega-3, których dużo jest w rybach czy oliwie z oliwek. Dobrze jest wystrzegać się wysoko przetworzonej żywności, jedzenia typu fast food oraz dużych ilości białego cukru. Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Duża nadwaga czy też niedowaga mogą mieć wpływ na poczęcie dziecka, ale także na utrzymanie ciąży.

Ciąża stanowi, jak sama nazwa wskazuje, obciążenie dla organizmu kobiety. Wysiłek, jaki wkłada przyszła matka w poród porównywalny jest do przebiegnięcia maratonu. Pomyśl o tym wcześniej i zadbaj o swoją kondycję fizyczną. Wybierz taką aktywność, którą bezpiecznie będziesz mogła kontynuować w ciąży. Mogą to być długie spacery, basen czy joga.

Jeśli nie byłaś wcześniej szczepiona przeciwko żółtaczce typu B i różyczce, grypie czy ospie to nie odkładaj tego na później. Kontroluj i sprawdź poziom przeciwciał przeciwko toksoplazmozie i cytomegalii.

Spraw, aby przyszłe 9 miesięcy były wyjątkowe dla Ciebie i Twojego maleństwa. Unikaj wszechobecnego stresu. Staraj się wypoczywać i zachować równowagę psychiczną. Zastanów się czy Twoja praca nie obciąża Cię zbyt mocno fizycznie i psychicznie. Być może warto, abyś inaczej  podzieliła swoje obowiązki zawodowe i zorganizowała życie prywatne.  Postaw na zdrowy egoizm w trosce o wspólne dobro.

 

Marta Borczyńska– Magister położnictwa z 8-letnim doświadczeniem w zawodzie. Aktualnie kończy specjalizację ginekologiczno-położniczą. Na co dzień pracuje w jednym z warszawskich szpitali, gdzie zajmuje się Pacjentkami ciężarnymi i mamami w połogu.

W Vertimed+ jest położną środowiskową. Sprawuje kompleksową opiekę położniczą i ginekologiczną nad kobietami oraz noworodkami do drugiego miesiąca życia.

www.vertimed.pl

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły