Jaki fotelik samochodowy będzie idealny na wakacje?

Wakacje są czasem szczególnie częstych podróży. Z dziećmi przemieszczamy się najczęściej samochodem, bo tak jest najwygodniej. Bardzo istotne jest, aby oprócz komfortu było także bezpiecznie. Wybór fotelika samochodowego to jedna z kluczowych kwestii, które decyduje o bezpieczeństwie malucha w czasie podróży. Czym należy się kierować przy jego wyborze?

Jaki fotelik samochodowy będzie odpowiedni dla Twojego dziecka? Czy ten, który w zeszłym roku kupiła dla swojej pociechy Twoja najlepsza przyjaciółka (ten sam, który teraz chciałaby Tobie oddać w spadku, bo „prawie nowy, niezniszczony i taki porządny”), czy nieznany w gronie Twoich znajomych produkt, który producent zachwala jako najlepszy na świecie? Tak naprawdę ani jeden, ani drugi. Fotelik samochodowy dobiera się indywidualnie nie tylko do wagi i wzrostu dziecka, ale też do modelu samochodu.

Normy dla fotelików samochodowych

O tym, że prawo drogowe obliguje do przewożenia w fotelikach samochodowych dzieci poniżej 150 cm wzrostu, wspominać nie trzeba. Dla fotelików samochodowych zostały opracowane dwie normy: i-Size (R129) – uwzględnia wzrost dziecka przy klasyfikacji fotelików oraz ECE R44/04 – uwzględnia wagę dziecka przy podziale na kilka grup wagowych:

grupa 0 – foteliki dla niemowląt o wadze poniżej 10 kg (od urodzenia do ok. 9 miesięcy),

grupa 0+ – foteliki dla niemowląt o wadze do 13 kg (od urodzenia do ok. 15 miesięcy),

grupa I – foteliki dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (od 9 miesięcy do ok. 4 lat),

grupa II – foteliki dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg (od 4 do ok. 6 lat),

grupa III – foteliki dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (od 6 do ok. 12 lat).

Tyłem do kierunku jazdy

Dla niemowląt poniżej 15. miesiąca życia kwestie bezpieczeństwa określa wspomniana wcześniej norma i-Size. Zgodnie z jej założeniami dzieci przewozi się tyłem do kierunku jazdy, a do zamocowania fotelika wykorzystuje się system ISOFIX. Ważne, aby pierwszy fotelik malucha wyposażony był w specjalną wkładkę, która zapobiega kiwaniu się główki na boki i chroni kręgosłup dziecka. Specjalne foteliki-kołyski montowane na przednim lub tylnym siedzeniu (samochód nie może mieć aktywnej poduszki powietrznej) mają odpowiedni kształt – dzieci przebywają w nich w pozycji leżącej, która jest najbezpieczniejszym ułożeniem dla ich kręgosłupa. Taki fotelik może pełnić jednocześnie funkcję nosidełka bądź leżaczka, można go także wpiąć do wózka dziecięcego.

Przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy jest najbezpieczniejszą formą podróżowania, dlatego zaleca się, aby w ten sposób montować fotelik jak najdłużej – nawet do czwartego roku życia.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Fotelik samochodowy powinien chronić głowę dziecka, co oznacza, że nie może ona wystawiać poza jego obrys. Fotelika nie można kupić na wyrost, nie może też być za mały.

Pasy bezpieczeństwa powinny ściśle przylegać do dziecka, dlatego ważne jest, aby przewozić malucha bez okrycia wierzchniego – co jest istotne szczególnie zimą.

Dziecko w wieku co najmniej trzech lat może podróżować na tylnym siedzeniu pojazdu bez fotelika, przypięte pasami bezpieczeństwa, gdy dwoje innych dzieci znajduje się na tylnym siedzeniu w fotelikach i nie ma możliwości zamontowania tam kolejnego, trzeciego fotelika.

Dozwolone jest przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, ale pod warunkiem, że ma ono co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa.

Fotelik może być montowany za pomocą pasów samochodowych lub systemu ISOFIX.

Testy zderzeniowe i dopasowanie do modelu auta

Wybierając fotelik, sprawdź koniecznie wyniki testów zderzeniowych dla danego modelu (tzw. crashtestów). Wyniki podawane są w postaci gwiazdek, a im jest ich więcej – tym wyższa ocena. Czym jednak się kierować podczas zakupu, jeśli wszystkie wytypowane foteliki mają ocenę 5 gwiazdek (zalecane minimum)? Dopasowaniem do modelu auta, ponieważ nawet najlepszy fotelik nie zapewni bezpieczeństwa dziecku, jeśli pod względem kąta nachylenia i budowy nie będzie pasował do kanapy samochodu. W zakupie pomogą listy kompatybilnych aut, które udostępnia większość producentów fotelików, jednak najlepszym rozwiązaniem jest przymierzenie wybranego modelu fotelika do samochodu w asyście osoby doświadczonej w montażu.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły