Odparzenia pieluszkowe — jak im zapobiegać i co na odparzenia u niemowląt

Odparzenia pieluszkowe — jak im zapobiegać i co na odparzenia u niemowląt?

Odparzenia to jedna z częstych przypadłości niemowląt, a także problem, z którym mierzy się wielu świeżo upieczonych rodziców. Szczególnie niepokojące są odparzenia u noworodka. Ich ryzyko wzrasta przy rzadkich zmianach pieluszek oraz niewłaściwej pielęgnacji pupy niemowlaka. Czym są odparzenia i jak im zapobiegać? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czym są i jak powstają odparzenia pieluszkowe?

Odparzenia na pupie dotykają zwykle dzieci do 3. roku życia, czyli takich, które noszą pampersa. Ograniczony dostęp powietrza w okolicach intymnych powoduje, że są to miejsca narażone na szybki rozwój bakterii i grzybów. Szczególnie skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa i delikatna, a co za tym idzie łatwo o jej podrażnienie.

Jakie są przyczyny odparzenia u niemowląt i starszych dzieci? To m.in.:

  • rzadkie zmiany pampersa,
  • niewłaściwe kosmetyki do pielęgnacji pupy,
  • niewłaściwa higiena miejsc intymnych, zbyt rzadkie mycie,
  • używanie zbyt dużej ilości pudrów i zasypek,
  • upały,
  • biegunka.

Jak wygląda odparzenie pieluszkowe?

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jak wygląda odparzenie u niemowlaka. Jednak kiedy już wystąpi, z łatwością je rozpoznamy. Skóra wokół miejsc intymnych jest zaczerwieniona, mogą pojawić się także krostki lub opuchlizna. Występuje także duża tkliwość tego obszaru – dziecko unika czynności pielęgnacyjnych lub reaguje na nie płaczem i rozdrażnieniem. Nic dziwnego, odparzona pupato duży dyskomfort dla malucha.

Jeśli na tym etapie nie włączymy leczenia i odpowiedniej pielęgnacji, odparzenie pupy może rozwinąć się w pieluszkowe zapalenie skóry, które jest infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Jego objawami są:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • powiększenie się odparzonego fragmentu ciała,
  • pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym,
  • łuszcząca się skóra.

Co na odparzenia od pampersa? Leczenie odparzeń

Jeśli zauważyliśmy odparzenie na początkowym etapie jego rozwoju, możemy samodzielnie wyleczyć je w domu i ulżyć maluchowi. Niezastąpione w tym celu będą maści i kremy na odparzenia, powszechnie dostępne na rynku bez recepty. To preparaty, których głównym składnikiem jest alantoina, lanolina czy też dekspantenol, czyli substancje najbardziej skuteczne przy leczeniu odparzeń. Mają działanie łagodzące, przyspieszające gojenie, a przy tym nawilżające i złuszczające. Poprawę powinniśmy zaobserwować już w ciągu doby, maksymalnie dwóch.

Uśmiechnięte dziecko w pampersie

Jeżeli jednak odparzenie nie znika, a wręcz przeciwnie – zaostrza się, niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Konieczna będzie wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Są to leki na receptę, które mogą być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarską.

Domowe sposoby na odparzenia u dzieci

Domowe sposoby mogą być doskonałym uzupełnieniem w terapii maściami i kremami łagodzącymi odparzenia. Naturalną metodą, stosowaną przez wiele pokoleń, jest kąpiel z dodatkiem krochmalu przygotowanego ze skrobi ziemniaczanej. Ma ona działanie łagodzące i nawilżające skórę. Innym domowym sposobem jest przecieranie pupy wystudzonym delikatnym naparem z rumianku lub dodanie mocniej stężonego naparu do kąpieli (zamiast krochmalu). Efekt będzie bardzo zbliżony.

Wielu rodziców na odparzenia u niemowląt stosuje też różnego rodzaju talki i zasypki. Jest to dobra metoda, jednak preparatów tych należy używać z umiarem. Nadmiar sprawi, że na skórze stworzy się powłoka jeszcze bardziej utrudniająca skórze oddychanie, a co za tym idzie, powodująca kolejne odparzenia.

Odparzenia na pupie – jak zapobiegać?

Aby uniknąć odparzeń u malucha, należy stosować kilka podstawowych zasad higieny i pielęgnacji. Po pierwsze okolice intymne dziecka często myjemy. Jeśli nie kąpiemy dziecka w danym dniu, warto choć raz na dzień przetrzeć pupę czystą wodą. Jest ona lepszym rozwiązaniem niż dostępne na rynku chusteczki nawilżające, które mogą na niektóre dzieci działać podrażniająco. W przypadku noworodków najlepiej stosować letnią lub wystudzoną przegotowaną wodę. Po umyciu pupy warto posmarować ją kremem ochronnym. Szczególnie pamiętajmy o tym przy wieczornej zmianie pieluszki (na noc).

Dobrą metodą jest także regularne wietrzenie okolic intymnych dziecka. Wystarczy raz na dzień pozostawić dziecko bez pieluszki na jakiś czas, a jeśli pogoda jest upalna, warto robić to częściej, bo wysoka temperatura sprzyja tworzeniu się odparzeń. A regularny dostęp powietrza doskonale goi zmiany skórne i zapobiega powstawaniu kolejnych.

Bardzo ważne jest także częste przewijanie dziecka. Warto zwrócić uwagę, by dziecko nie przebywało zbyt długo w mokrej pieluszce, a po oddaniu przez malucha stolca, warto zmienić ją jak najszybciej.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły