Plecak dla pierwszoklasisty - jaki wybrać? Uśmiechnięta dziewczynka z plecakiem i wyprawką szkolną siedząca na podłodze

Plecak dla pierwszoklasisty – jaki wybrać?

Już wkrótce Twoje dziecko będzie dumnym pierwszoklasistą? Czas wybrać dla niego pojemny, ale lekki plecak. Ponieważ na ofertę producentów składają się tysiące różnych modeli, poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym wybierzesz najlepszy plecak dla pierwszoklasisty.

Plecak czy tornister?

Co lepiej sprawdzi się do pierwszej klasy – tornister czy plecak szkolny? Między plecakiem a tornistrem występuje istotna różnica – uwidacznia się ona w budowie części stykającej się z plecami. Plecak szkolny najczęściej jest wyposażony w miękką, lekką wkładkę. Niestety, nie zawsze ma ona ergonomiczny kształt. Z kolei konstrukcja tornistra opiera się na solidnej i często cięższej ramie. Ponieważ tył tornistra jest usztywniony, to wspiera on prawidłową postawę ciała u dziecka.

Zobacz nasze plecaki, worki i piórniki dla chłopców!

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać – plecak czy tornister – dobrym wyborem będzie tornister. Ze względu na swoją budowę sprawdzi się on lepiej w pierwszych latach nauki, gdyż może zapobiec rozwojowi wad postawy. Jeśli natomiast decydujesz się na klasyczny plecak, zadbaj przede wszystkim o właściwą sztywność pleców. Sprawdź naszą ofertę plecaków, worków i piórników dla dziewczynek!

Jaki plecak dla pierwszoklasisty? 5 najważniejszych kwestii

Gdy już wiesz, co wybrać – tornister czy plecak – pozostaje jeszcze kwestia jego parametrów. Jak wybrać plecak dla ucznia 1 klasy? Podczas zakupu porównaj:

1. Wymiary i wagę plecaka lub tornistra

Jaki plecak do pierwszej klasy sprawdzi się najlepiej? Prawidłowa odpowiedź brzmi: lekki. Jeżeli Twoje dziecko waży 20 kg, to na plecach nie powinno dźwigać więcej niż 2 kg.

Równie istotne są wymiary tornistra. Na jaki rozmiar plecaka dla pierwszoklasisty się zdecydować? Sprawdź, ile litrów pomieści plecak. Tornister dla ucznia 1 klasy nie powinien mieć więcej niż 10 litrów.

2. Wyprofilowanie tyłu

Kupując plecak do pierwszej klasy, zwróć uwagę na wyprofilowanie części, która będzie stykać się z plecami – musi ona być usztywniona. Dobry tornister poznasz także po tym, że posiada on system wentylacyjny.

Tył tornistra powinien dokładnie przylegać do pleców Twojego dziecka. Aktualnie standardem jest wyposażanie plecaków w regulowane szelki, dzięki czemu tornister można szybko dostosować do budowy ciała.

3. Materiał i sztywność dna

Tornister lub plecak, z którego będzie korzystał pierwszoklasista, powinien być uszyty z nieprzemakalnego materiału. Dobrze też, aby jego czyszczenie było możliwe bez prania.

Idealny plecak dla pierwszoklasisty powinien posiadać sztywne dno. Dzięki temu nie będzie się przewracał i z czasem nie ulegnie deformacji. Z kolei gumowe nóżki zapobiegną zabrudzeniu spodniej części.

Uśmiechnięte dzieci z plecakami na plecach biegną szkolnym korytarzem

4. Szerokość, grubość i regulację szelek

Wybierając plecak dla pierwszoklasisty, zwróć uwagę na szerokość i grubość szelek. Tornister lub plecak powinien posiadać szelki o szerokości ok. 4 cm. Dodatkowo muszą one być miękkie – to ułatwi dziecku noszenie cięższej zawartości.

Ponieważ dzieci rosną szybko, istotne jest też to, aby szelki można było regulować. Najlepiej, aby można było to zrobić jedną ręką – wówczas dziecko będzie mogło samodzielnie je dopasować, bez konieczności zdejmowania tornistra.

5. Ilość i rodzaj przegródek

Odpowiadając na pytanie, jaki plecak do pierwszej klasy, można powiedzieć: funkcjonalny – czyli wyposażony w wewnętrzne przegrody. Dlaczego są one ważne?

Przegródki pozwolą dziecku uporządkować zeszyty i przybory. Jedna przegroda może być przeznaczona na książkę i zeszyt, a kolejna na śniadaniówkę. W ten sposób pierwszoklasista szybko znajdzie to, czego potrzebuje.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając plecak dla dziecka?

Plecaka do pierwszej klasy powinien być wyposażony w elementy odblaskowe. Dzięki nim Twoje dziecko będzie dobrze widoczne dla kierowców nawet po zapadnięciu zmroku. Jeżeli wybrany przez Ciebie plecak dziewczęcy lub chłopięcy jest pozbawiony odblasków, kup dodatkową zawieszkę, np. w kształcie misia.

Aby tornister był praktyczny, powinien mieć kieszenie boczne i dodatkowy uchwyt. Kieszenie przydadzą się na bidon lub butelkę z wodą, z kolei uchwyt pozwoli zawiesić go na haczyku ławki szkolnej.

Jeżeli chcesz zachęcić dziecko do pójścia do 1 klasy, wybierz plecak lub tornister z bohaterem jego ulubionej bajki. Nadruk znajomej postaci doda mu odwagi podczas pierwszych dni w nowej sytuacji.

Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty - uśmiechnięta dziewczynka z kolorowym plecakiem na tle szkoły

Jak dobrać plecak do wzrostu?

Możesz również zastanawiać się, jak dopasować plecak do wzrostu dziecka. Zasady są proste: tornister nie powinien być dużo szerszy od ramion. Z kolei jego górna i dolna krawędź powinny znajdować się na wysokości odpowiednio ramion i kości miednicznej. Tak dobrany tornister nie będzie krępował ruchów i zachowa odpowiednie proporcje względem ciała dziecka.

Wiesz już, jaki tornister dla pierwszoklasisty kupić. Tornister to jednak nie wszystko, czego potrzebuje dziecko zaczynające edukację w szkole. Jeżeli nie chcesz zapomnieć o żadnym istotnym przedmiocie, zajrzyj do naszego wpisu: „Wyprawka szkolna – co powinno się w niej znaleźć?”.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły