Popularne zabaw dla dzieci na dworze. Gry i zabawy na świeżym powietrzu

Słoneczne i ciepłe dni to najlepszy czas na zachęcenie pociechy do zabawy na świeżym powietrzu. Zapewni mu ona nie tylko zdrową dawkę ruchu, ale dostarczy energii i pozwoli lepiej poznać się z rówieśnikami. Żeby zachęcić młodego człowieka do podjęcia tego rodzaju aktywności, warto przedstawić mu kilka sposobów na ciekawe spędzenie czasu na podwórku. Sprawdź, czy znasz poniższe gry dla dzieci! A może któreś zabawy na dworze pamiętasz ze swojego dzieciństwa? W takim przypadku zaprezentuj je swojemu dziecku!

Zabawy dla dzieci na dworze – lubiane i znane od pokoleń

Jeśli zastanawiasz się, jaka aktywność poza domem najbardziej spodoba się Twojej pociesze to postaw na klasyki znane Ci najprawdopodobniej z dziecięcych czasów. Wśród propozycji obejmujących tradycyjne, znane od lat zabawy na świeżym powietrzu znajdą się opcje, które spodobają się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Poznaj zatem te kilka najważniejszych i najciekawszych zabaw.

  • Berek

To gra idealna dla dzieci, które nie mogą usiedzieć długo w miejscu. Najlepiej, gdy bierze w niej udział kilku uczestników. Wówczas jeden z nich zostaje wyznaczony na tzw. berka mającego za zadanie gonić innych graczy. Jeśli dotknie on uciekającą osobę, ta zostaje berkiem i podąża za innymi malcami biorącymi udział w rozgrywce. Wiele śmiechu i biegania zapewnione. A do tego, to także doskonała aktywność sportowa, która pozytywnie wpłynie na dziecko.

  • Zabawa w chowanego

Chowany będzie doskonałą grą podwórkową, w której jedna osoba ma zakryte oczy i liczy wolno do ustalonej liczby, najczęściej jest to 10 lub 60 (pełna minuta). Po odliczeniu sygnalizuje głośno „szukam’’ i ma za zadanie odnaleźć innych uczestników zabawy ukrytych na wyznaczonym obszarze. Zwycięzcą jest osoba, której najdłużej udało się pozostać niezauważonym w kryjówce. Nauka kreatywności gwarantowana!

  • Zabawa w klasy

Jeśli chodzi o zabawy z dziećmi na dworze, do listy należy dołożyć też grę w klasy. Wymaga ona narysowania, najlepiej kredą, kwadratowych pól z numerkami od 1 do 8 w kształcie przypominającym ludzika. Zadaniem gracza jest trafienie kamyczkiem w odpowiednie pole i skakanie do niego na jednej nodze, koniecznie omijając linie. Uczestnik, który wykonana konieczne manewry i skoczy dwoma nogami na „głowę ludzika”, wykonując przy tym skok z obrotem – wygrywa!

Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że gry na dworze sprawią ogromną frajdę Twojemu dziecku i jego przyjaciołom. Propozycji na tego rodzaju aktywność jest mnóstwo, a do listy powyższych warto dodać chociażby podchody, ciuciubabkę czy ciepło zimno. Przedstawiaj zasady młodym graczom i sami zdecydujcie, które z nich odpowiadają najlepiej dziecięcej drużynie.

Zabawy sportowe na dworze

Poszukując ulubionej aktywności dla dziecka na świeżym powietrzu, weź pod uwagę również opcje, które rozgrzeją w nim sportowego ducha walki i zaszczepią miłość do sportu. W tym wypadku często musisz zadbać jednak o odpowiednie wyposażenie, bo wiele z tego rodzaju aktywności wymagają dodatkowego sprzętu, jak piłki czy też paletki. Dzięki nim mali odkrywcy mogą poznać gry dla dzieci na dworze, takie jak badminton, dwa ognie czy też zbijak.

A może zabawy w ogrodzie?

Jeśli powyższe propozycje nie do końca Cię przekonują, zajrzyj na stronę sklepu 5.10.15. do zakładki, w której znajdziesz zabawki ogrodowe. Znajdziesz tam zarówno huśtawki, dmuchane artykuły do basenu czy też zabawki do piaskownicy. Dzięki specjalnym bramkom oraz zestawom sportowym możesz stworzyć we własnym ogrodzie imponujące boisko do gry w piłkę! Inna ciekawa opcja to trampolina, z pewnością Twoja pociecha będzie się doskonale bawić!

Postaw na rower lub hulajnogę

Pamiętaj, że zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu wcale nie muszą ograniczać się do własnego podwórka czy ogrodu. Dobrą opcją jest także odwiedzenie pobliskiego lasu czy parku w celu zorganizowania wyprawy w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Wycieczka rowerowa to z kolei świetna forma rozrywki dla bardzo aktywnych dzieci. Zajrzyj na naszą stronę, gdzie w zakładce rowery dla dzieci znajdziesz i wybierzesz dla swojej pociechy najlepszy model. Jeśli pragniesz zaszczepić swojemu dziecku miłość do aktywności na świeżym powietrzu, rozpatrz też opcje łyżworolek czy też deskorolki. Być może któraś z propozycji stanie się Waszym ulubionym sposobem na spędzanie wspólnego czasu? Ciekawą opcją jest też hulajnoga – jeśli Twoje dziecko jest małe, to sprawdź na, co zwracać uwagę podczas zakupy hulajnogi dla 2 oraz 3- latka.

Zalety zabawy na świeżym powietrzu

Świeże powietrze wpływa pozytywnie na dziecko – pozwala mu oderwać się od ekranu telefonu, telewizora czy też komputera i spędzić czas z rówieśnikami oraz rodziną. Dzięki aktywności na dworze maluch prowadzi mniej siedzący tryb życia, który nie wpływa zazwyczaj pozytywnie na jego rozwój ruchowy i często powoduje w przyszłości problemy z kręgosłupem. Co więcej, ma kontakt z przyrodą i może zrelaksować się wolny od wielu bodźców, a to wpływa pozytywnie na jego koncentrację. Nie bez powodu uważa się, że ruch to zdrowie, bo aktywność fizyczna pozwala rozładować napięcie i zapobiega rozwijaniu się otyłości. Dzięki częstemu przebywaniu na świeżym powietrzu maluch buduje swoją odporność, a słoneczna pogoda pomaga mu wytwarzać cenną witaminę D.

Na tym jeszcze nie koniec. Twoje dziecko poza domem może łatwiej poznawać rówieśników i uczyć się nawiązywać z nimi interakcje. Pamiętaj tylko, że zabawa na dworze wymaga od opiekuna poświęcenia malcowi jeszcze większej uwagi, a maluszka nie można spuszczać z oka nawet na krok.

Popularne zabawy dla dzieci na dworze – podsumowanie

Jak zatem widzisz, możliwości zabaw na dworze jest wiele, wybierzcie ze swoimi dziećmi te ulubione i postawcie na aktywne spędzanie czasu razem! Takie rozwiązanie ma liczne zalety, zarówno dla dzieci, jak i rodziców!

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły