Strój i buty na WF do szkoły – jakie wybrać?

Gdy 1 września zbliża się wielkimi krokami, priorytetem w każdym domu, w którym mieszkają dzieci w wieku szkolnym staje się skompletowanie wyprawki. Jednym z jej nieodłącznych elementów są strój na WF oraz buty. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Strój na WF

Początek września to ważny i intensywny czas dla wszystkich dzieci uczęszczających do szkół oraz dla ich rodziców. Nadejście nowego roku szkolnego wiąże się m.in. z koniecznością skompletowania wyprawki szkolnej – podręczników, zeszytów czy artykułów plastycznych. Jej istotnymi elementami są także strój na WF oraz buty sportowe.

Często zakup koszulki, spodenek i tenisówek przeznaczonych do ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego jest traktowany po macoszemu – rodzice nie przywiązują większej wagi do wybrania stroju, skupiając się na innych punktach listy wyprawkowej. Tymczasem wybór właściwej odzieży sportowej dla dziecka jest niezwykle ważny. To od niego zależy komfort malucha w trakcie zajęć oraz po ich zakończeniu. Może on także wpływać na zapał dziecka do ćwiczeń fizycznych, niewygodne strój oraz buty mogą być nawet przyczyną awersji do lekcji WF. Jak zatem wybrać odpowiedni strój na WF?

Koszulka i spodenki na WF

Strój na WF dla chłopca lub dla dziewczynki musi być przede wszystkim funkcjonalny, ale warto także mieć na uwadze fakt, że już najmłodsi chcą wyglądać modnie. Dlatego też przed zakupem warto porozmawiać z pociechą i poznać jej preferencje. Trzeba oczywiście uwzględnić także wskazówki nauczyciela, w wielu szkołach obowiązują bowiem określone zasady dotyczące kolorów i fasonów odzieży, którą dzieci muszą zakładać na lekcje wychowania fizycznego.

Koszulka na WF powinna być przede wszystkim luźna, nieopinająca, z reguły nauczyciela narzucają uczniom, aby była ona w określonym kolorze, najczęściej białym. Należy wybierać T-shirty z oddychających materiałów, np. bawełny lub z tzw. tkanin funkcyjnych (najczęściej jest to połączenie poliestru, poliamidu i elastanu). Tego typu odzież szybko schnie, jest lekka i wspiera termoregulację.

Spodenki są następnym obowiązkowym elementem kompletu sportowego. Powinny posiadać swobodny krój, a jednocześnie być dopasowane, aby nie zsuwały się podczas ćwiczeń i zabaw. Strój na WF dla dziewczynki może też składać się z legginsów, nie krępują one ruchów, są elastycznie i dobrze dopasowane do ciała. W niektórych szkołach konieczne jest również zaopatrzenie dziecka w dres, który przydaje się podczas jesiennych czy wczesnowiosennych wyjść na boisko.

Buty na WF

Buty na WF dla dzieci to kolejny istotny element wyprawki szkolnej. Powinny być wygodne i bezpieczne – muszą dobrze amortyzować stopę i nie mogą krępować jej ruchów. Podeszwa powinna być stosunkowo cienka i giętka, tak, aby można było ją wygiąć w dowolnym kierunku oraz antypoślizgowa. Wybierajmy buty wykonane z oddychającego materiału, stosunkowo lekkie. Wkładka i język powinny być miękkie, co pozwoli uniknąć otarć i odcisków. W sklepie 5.10.15. znajdziesz buty dla dziewczynek oraz buty dla chłopców w niemal każdym wieku, które przydadzą się na zajęciach wychowania fizycznego.

Niezwykle istotny jest oczywiście także właściwy rozmiar butów na WF. Paluszki dziecka muszą mieć odpowiednio dużo miejsca dla swobodnej pracy, nie kupujmy jednak butów „na zapas” – ćwiczenie w za dużych butach nie jest ani komfortowe, ani bezpieczne. Zwracajmy uwagę na tabele rozmiarów konkretnego producenta (stosują oni różne standardy numeracji), jest to szczególnie istotne, jeżeli kupujemy obuwie przez internet.

Jak wybrać idealny strój na WF? Jakie buty na WF do szkoły będą najlepsze?

  • Przed udaniem się na zakupy, dowiedzmy się, czy szkoła ma konkretne wymagania dotyczące koloru oraz rodzaju stroju na WF.
  • Zapytajmy dziecko, jakie ma preferencje. Jeśli to możliwe, zabierzmy pociechę na wspólne zakupy.
  • Zwracajmy uwagę na jakość materiałów i solidne wykonanie.
  • Wybierajmy luźne fasony, swobodne kroje.
  • W przypadku butów, dopasujmy właściwy rozmiar, nigdy nie kupujmy bucików „na wyrost”.
  • Dowiedzmy się, czy nauczyciel nie wymaga, aby uczniowie ćwiczyli w butach z białymi podeszwami, niezostawiającymi śladów na parkiecie w sali gimnastycznej.
  • Nie zapomnijmy o zakupie kilku par sportowych skarpet.
  • Pamiętajmy również o zaopatrzeniu dziecka w praktyczny worek na strój i buty na WF.

Zaopatrzmy też naszą pociechę w bidon lub butelkę.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły