Jak myć zęby niemowlakowi?

Stan jamy ustnej nie tylko decyduje o wyglądzie uśmiechu czy wygodzie w trakcie jedzenia. Tak naprawdę kondycja zębów może wpływać negatywnie na cały organizm. Dlatego warto o nie dbać już nawet od pierwszych dni życia – początkowo muszą zatroszczyć się o to rodzice. Sprawdź, kiedy myć zęby niemowlakowi oraz jak to robić prawidłowo.

Od kiedy myć zęby niemowlakowi?

Niektórzy twierdzą, że mycie zębów u niemowlaka warto rozpocząć, gdy pojawi się pierwszy mleczak. Lepiej jednak zadbać o higienę jamy ustnej dużo wcześniej, a właściwie już w pierwszych dniach od urodzenia. Mimo że brakuje jeszcze małych perełek wypełniający uśmiech, to wciąż należy zatroszczyć się o stan dziąseł. Regularne usuwanie bakterii gromadzących się w buzi chroni malca przed powstawaniem aft i pleśniawek.

Jak najlepiej zadbać o jamę ustną malucha?

 1. Wystarczy przecieranie dziąseł oraz języka jałowym gazikiem zamoczonym w ciepłej wodzie.
 2. Świetnie sprawdzi się również sylikonowa nakładka na palec z delikatnymi wypustkami.

W łatwy sposób usuniesz resztki pokarmu z jamy ustnej dziecka oraz przyzwyczaisz je do zabiegów higienicznych. Warto być jednak ostrożny, aby nie uszkodzić nawet w minimalnym stopniu delikatnej błony śluzowej ani dziąseł.

Od kiedy myć zęby niemowlaka przy użyciu szczoteczki? W momencie, gdy pojawi się pierwszy mleczak, czyli między 6. a 12. miesiącem życia. To również dobry moment na spotkanie się z dentystą. Od początku będziesz wiedzieć, czy wszystko rozwija się prawidłowo.

Jak myć zęby niemowlakowi?

W przypadku mycia zębów zawsze liczy się dokładność oraz systematyczność. Do jakiegoś 7 roku życia na pewno będziesz pomagać swojemu dziecku – dopiero później samodzielnie chwyci za szczoteczkę oraz pastę.

Jak myć zęby niemowlakowi:

 1. Każdy z zębów myj z obu stron – zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
 2. Stosuj technikę wymiatającą od linii dziąsła do korony.
 3. Czyść zęby, zaczynając od policzka i kończąc na języku.
 4. Całość powinna zająć ok. 2 minut. Warto poświęcić 30 sekund na każdą ćwiartkę.
 5. Należy myć zęby niemowlakowi co najmniej 2 razy dziennie, a szczególnie przed snem po ostatnim posiłku.

Początkowo maluch możesz mieć problem z wytrzymaniem 2 minut. Aby jakoś uatrakcyjnić mu ten czas, możesz zaśpiewać Waszą ulubioną piosenkę albo opowiedzieć jakąś historyjkę.

Warto wiedzieć:

Niemowlaki nie potrafią wypluwać pasty do zębów. Dlatego bardzo ważne jest, aby w jej składzie nie znalazł się fluor. Warto również przecierać dziąsła i usuwać nadmiar samodzielnie z pomocą gazika.

 

Pozwól maluchowi zapoznać się ze szczoteczkę do zębów dla niemowląt. Jeśli chce, to niech śmiało łapie ją do rączek albo żuje w buzi. W ten sposób nie będzie kojarzyć dbania o higienę jamy ustnej z przymusem lub czymś negatywnym.

Jaka powinna być szczoteczka dla zębów dla niemowląt?

Modele elektryczne oraz soniczne lepiej zostawić na później – niemowlak może wystraszyć się nietypowego dźwięku. Na początek wystarczająca będzie klasyczna szczoteczka do zębów dla niemowlaka. Wesoły wzór z pewnością zwróci uwagę malucha i wywoła uśmiech na jego twarzy. Nie jest to jednak główna cecha, która powinna decydować o wyborze.

Cechy szczoteczki do zębów dla niemowląt:

 • mała i krótka główka,
 • miękka konstrukcja,
 • delikatne włosie,
 • antypoślizgowa rączka.

Bez względu na wybraną szczoteczkę do zębów dla niemowlaka trzeba ją zmieniać co ok. 3 miesiące. Po tym czasie traci swój kształt oraz elastyczność.

Dlaczego warto pamiętać o myciu zębów u niemowlaka?

Wiedza na temat tego, jak myć zęby niemowlaka nie tylko chroni jamę ustną przed chorobami, ale wpływa pozytywnie na cały organizm.

 1. O mleczaki należy dbać z taką samą starannością, co o zęby stałe, ponieważ decydują o kondycji uśmiechu w przyszłości.
 2. Wyrywanie pierwszych zębów może doprowadzić do przesunięć zalążków, a tym samym do powstawania wad zgryzu.
 3. Zęby mleczne odgrywają ważną rolę w nauce przeżuwania, jedzenia oraz mówienia czy uśmiechania się.

Regularne mycie zębów u niemowlaka chroni przed próchnicą. Zaniedbania prowadzą do osłabienia odporności, co skutkuje złymi wynikami badań krwi czy stanami podgorączkowymi. Sprawdź, dostępne na stronie 5.10.15. szczoteczki do zębów dla niemowlaka i zadbaj jak najszybciej o higienę jamy ustnej swojej pociechy!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły