Rozmiar czapki dla noworodka – jak dobrać właściwy?

Kompletowanie wyprawki bywa często wyzwaniem dla młodych rodziców, zwłaszcza jeśli to ich pierwsze dziecko. Lista potrzebnych rzeczy jest długa, trzeba jeszcze uwzględnić wagę dziecka i porę roku, w jakiej się urodzi. Często zdarza się, że kupujemy za dużo i niepotrzebnie. Wyjaśniamy, jak dobrać rozmiar czapki dla noworodka, by była ona funkcjonalna i w pełni komfortowa dla maluszka.

Czy noworodek rzeczywiście potrzebuje czapki?

Przyszli rodzice często zastanawiają się, czy noworodek cały czas musi mieć założoną czapeczkę. Okazuje się, że niekoniecznie. Są jednak sytuacje, w których czapka jest niezbędna i bezwzględnie należy ją zakładać. O jakich przypadkach mowa?

Pierwsza z nich ma miejsce tuż po porodzie – położne zakładają nowo narodzonemu dziecku czapeczkę, by zabezpieczyć jego delikatną skórę przed zimnem, a cały organizm przed wychłodzeniem. Jak wiadomo – ciepło najszybciej ucieka przez głowę. Stąd czapka dla noworodka jest potrzebna w wyprawce do szpitala.

Drugą sytuacją jest spadek temperatury na zewnątrz poniżej 15 stopni Celsjusza. Pediatrzy zalecają wówczas zakładanie czapki. Jednak nawet gdy temperatury są wyższe, a wieje chłodny wiatr czy w powietrzu jest duża wilgotność, czapkę także trzeba założyć. Co z upałami? Podczas upałów maluszek nie musi mieć na sobie nakrycia głowy, tylko jeżeli jest osłonięty od słońca budką gondoli czy parasolką bądź przebywa w cieniu.

Co z czapką w domu? Jeśli temperatura nie spada poniżej 15 stopni, nie wietrzymy intensywnie ani nie schładzamy wnętrza za pomocą klimatyzacji, a także nie mamy przeciągów, jest konieczna tylko po kąpieli. Zakładamy czapeczkę na minimum 30 minut po wysuszeniu noworodka.

Jaki rozmiar czapki dla noworodka?

Przy wyborze czapki dla noworodka warto zwrócić uwagę na obwód czapki, jaki podaje producent. Odradzamy sugerowanie się wyłącznie nazwą „czapka dla noworodka”. Rozmiarówka różnych producentów bywa często dość zróżnicowana i niestety bez sprawdzenia wymiaru możemy zostać z niepotrzebną i zupełnie niedopasowaną czapeczką.

Przy wyborze czapki warto sugerować się tabelą rozmiarów. Dużym ułatwieniem jest fakt, że obwód głowy mierzony w najszerszym miejscu jest jednocześnie rozmiarem czapeczki. Jak zmierzyć głowę? Wystarczy nam miarka krawiecka, którą delikatnie owijamy wokół główki dziecka. Jakie jest najszersze miejsce? Tuż nad brwiami.

Jak dobrać czapeczkę przed porodem, aby być już przygotowaną w szpitalu? Przyjmuje się, że dla dzieci o standardowej wadze urodzeniowej, tj. między 3200 a 3500 gramów, obwód głowy liczy ok. 36-38 cm. I taką też czapeczkę w rozmiarze 36/38 warto kupić. Przyszłą wagę dziecka poznamy podczas ostatnich badań USG, jest to jednak waga szacowana i może nieco różnić się od rzeczywistości. Na wszelki wypadek możemy też zaopatrzyć się w czapkę o rozmiar większą, czyli 40. Bez obaw, nawet jeśli na początku będzie za duża, szybko się przyda, gdyż obwód głowy dziecka znacząco się powiększa w pierwszych tygodniach życia. Rozmiar 40 będzie dla niego idealny w okolicach 1. miesiąca życia.

Dla dzieci, których waga urodzeniowa jest większa od standardowej, wybieramy czapeczki w rozmiarze 40-42. W przypadku ciąż, co do których są przewidywania, że zakończą się przed 38 tygodniem, warto kupić rozmiar 34.

Z jakiego materiału czapkę wybrać?

W przypadku dzieci urodzonych w okresie wiosenno-letnim najlepszym wyborem będą czapki z cienkiej bawełny. Spokojnie wystarczy nam na powrót ze szpitala, pierwsze spacery i po kąpieli. Jesienią i zimą sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana – będziemy potrzebować czapki domowej i czapki na zewnątrz. Jako domowa świetnie sprawdzi się ta bawełniana, a jako wyjściowa – najlepsza będzie czapka polarowa lub welurowa.

Na rynku dostępne są różne czapki i opaski dla niemowląt 0-2 lata. Niektórzy rodzice lubią nakładane czapeczki, tzw. smerfetki, jednak ich wadą jest przekręcanie czy zsuwanie się podczas ruchów głową. Są także modele wiązane pod brodą – te jednak powinny być założone wyłącznie, gdy widzimy dziecko, jesteśmy z nim i mamy możliwość szybkiej reakcji, gdy sznurki niebezpiecznie owiną się wokół szyi maluszka lub też coraz to bardziej sprawny niemowlak pociągnie za troczki. Ich wadą jest to, że mogą być mniej komfortowe – niektórym dzieciom wiązanie pod brodą może po prostu przeszkadzać. Warto zwrócić także uwagę na szwy – powinny być jak najmniej uciskające dla głowy dziecka, wówczas mamy pewność, że zakupiona czapka jest dla niego wygodna i bezpieczna.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły