Wprowadzanie posiłków – jak to zrobić?

„Jak i kiedy rozszerzyć swojemu dziecku dietę?”- to jedno z podstawowych pytań, na które rodzice szukają odpowiedzi w poradnikach. Pozornie cały proces wydaje się dość skomplikowany, jeżeli jednak będziecie przestrzegali kilku reguł, okaże się to niezwykle proste i satysfakcjonujące. W końcu, jakie niesamowite muszą być pierwsze wrażenia smakowe dla Twojego dziecka! To, jakie smaki pozna Wasze Maleństwo do 2. roku życia będzie w istotny sposób wpływało na jego późniejsze preferencje smakowe.

Rozpoczęcie wprowadzania do diety pokarmów uzupełniających powinno mieć miejsce między 17. a 26. tygodniem życia niemowlęcia. Jest to także uzależnione od dotychczasowego sposobu karmienia. U dzieci karmionych wyłącznie mlekiem kobiecym rozszerzenie diety należy rozpocząć w 6. miesiącu życia, natomiast u tych, które są karmione mlekiem modyfikowanym można wprowadzać pokarmy uzupełniające już 1-2 miesiące wcześniej.

Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo. W 5.-6. miesiącu życia niemowlę powinno otrzymać około 5 posiłków, z czego 4 mleczne oraz 1 konsystencji gładkiego puree. Między 7. a 8. miesiącem życia ilość karmień opartych na produktach mlecznych zmniejsza się do trzech, a pozostałe dwa karmienia oparte są na produktach uzupełniających. W 9.-12. miesiącu życia dziecka ilość karmień powinna wynosić od 4 do 5. Kiedy karmisz piersią, liczba karmień mlecznych jest tylko orientacyjna i będzie uzależniona od potrzeb Twojego dziecka.

Sposób podawania nowych smakołyków jest zależny od jego wieku oraz umiejętności. W pierwszych 6. miesiącach niemowlę jest karmione piersią lub butelką ze smoczkiem. Pokarmy uzupełniające podawajcie początkowo twardą, płaską łyżeczką. Od 7.-8. miesiąca dziecko powinno również otrzymywać do rączki pokarmy do jedzenia.

Konsystencja podawanych posiłków zmienia się w czasie rozwoju dziecka. Należy jednak pamiętać, że największe zdolności do nauczenia się gryzienia i żucia pokarmów stałych Wasze dziecko ma między 6. a 10. miesiącem życia. Umiejętności te będzie doskonalić do 2. roku życia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby początkowo (6.-8. miesiąc) podawać kaszki, owsianki czy produkty o konsystencji gładkiego puree. Następnie możecie podawać dziecku mniej dokładnie rozdrobnione produkty z rodzinnego stołu. Od 9. miesiąca niemowlę może otrzymać drobno posiekane jedzenie. Niewielkie kawałki miękkich produktów podajcie do rączki. Po ukończeniu 1. roku życia produkty spożywcze powinny być posiekane lub rozdrobnione w miarę potrzeby. Dziecko może odrzucać pokarmy trudne do pogryzienia lub żucia, dlatego wprowadzajcie je stopniowo i regularnie. Pamiętajcie jednak,  że dania dla dziecka, które podajecie z Waszego stołu powinny być słabiej przyprawione, bez dodatku soli, cukru i ostrych przypraw.

Karmienie piersią do 6. miesiąca życia zapewnia dziecku wystarczająca ilość płynów. Po tym czasie można podawać dziecku wodę. Jeżeli kontynuujesz karmienie piersią, pamiętaj że, mleko matki jest głównym płynem zaspakajającym pragnienie. Zalecenia specjalistów mówią o tym, iż najlepsza dla pojenia niemowląt jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa. Podawajcie ją dziecku z otwartego kubka, a następnie przez słomkę, aby dziecko nauczyło się popijania łykami. Nie podawajcie soków w celu zaspokojenia pragnienia niemowlęcia, ponieważ traktowane są jako jeden z pokarmów uzupełniających. Jeżeli karmisz piersią, soki zacznij wprowadzać od 7. miesiąca życia dziecka, a jeśli mlekiem modyfikowanym w 4.-5. miesiącu.

Nowe pokarmy wprowadzajcie po kolei. Większość ekspertów zaleca rozszerzanie diety o jeden produkt, podawanych w niewielkich ilościach (2-3 łyżeczek) w ciągu jednego dnia. Dzięki takiemu postępowaniu możecie zaobserwować reakcję swojej pociechy na pokarm. Rodzaj wprowadzanych produktów ma mniejsze znaczenie. Produkty zbożowe, w tym zawierające gluten, powinny być wprowadzone do diety między 4.-7. miesiącem życia dziecka. Wybierajcie świeże warzywa i owoce najlepiej z ekologicznych upraw. Początkowo wybierajcie mięso drobiowe (kurczak, indyk, gęś, kaczka), później wołowe, jagnięce, królicze. Pierwsze porcje powinny zawierać około 10g mięsa, które jest podawane początkowo z przecierem z jarzyn. Następnie zwiększcie tą ilość do około 20g pod koniec 1. roku życia. Nie podawajcie dziecku podrobów aż do 3. roku życia. Posiłki, które zawierają ryby  powinny być podawane 1-2 razy w tygodniu. Rekomendowane są tłuste ryby morskie takie jak łosoś, szprot, śledź.  Ze względu na zanieczyszczenia rtęcią oraz dioksynami nie wybierajcie dla dziecka ryb drapieżnych m.in. makreli czy rekina. Ze względu na ryzyko zakażenia salmonellozą, jaja podawane niemowlęciu powinny być ugotowane. Ponadto, wprowadzaj je do diety dziecka razem z innymi pokarmami. Dziecko nie powinno otrzymywać mleka krowiego jako głównego produktu mlecznego do 1. roku życia. Możecie je jednak stosować do przygotowywania pokarmów uzupełniających. W pierwszym roku życia w żywieniu dzieci nie są zalecane mleko kozie lub owcze, a ponadto sól kuchenna, cukier, miód oraz dieta wegańska.

Pamiętajcie, że to Wy decydujecie co, kiedy i w jaki sposób będzie jadło Wasze dziecko, jednak ono decyduje czy zje posiłek i w jakiej ilości. Nie bójcie się wprowadzać do diety niemowlęcia nowych pokarmów. Znając kilka podstawowych zasad posiłki w Waszym domu będą dla Was i Waszego dziecka przygodą!

Autorka tekstu:

Maria Bartkowiak – magister położnictwa, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie uczestniczka specjalizacji rodzinnej dla położnych oraz kursu na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Pracuje w jednym z warszawskich szpitali na oddziale położnictwa. W Vertimed+ prowadzi edukacje przedporodowe dla ciężarnych oraz sprawuje opiekę nad kobietami oraz noworodkami  w czasie wizyt patronażowych.

www.vertimed.pl

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Dodałabym jeszcze, że najpierw warto podawać przeciery mniej słodkie (warzywne), a dopiero potem słodsze, owocowe. U nas najpierw była marchewka, tydzień później doszło jabłuszko, a następnie dynia piżmowa (czyli od najmniej do najbardziej słodkiego) – wszystkie z serii “pierwsza łyżeczka” hipp bio, a więc bez sztucznego dosładzania. Później, w oparciu o znany smak podawaliśmy kolejny, np. młoda marchewka z ziemniaczkami, dynia z indykiem. W ten sposób łatwiej było córeczkę przyzwyczaić 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły