Dołącz do nas
Do góry

Wszy u dzieci – jak sobie z nimi poradzić?

Wszy głowowe – malutkie pasożyty, które z radością zasiedlają owłosioną skórę głowy, ucztując na niej do woli. Można je dostrzec, gdy przemieszczają się wzdłuż włosa. Łatwo jest je pomylić z łupieżem, lecz te dla odmiany są mocno przytwierdzone do jego nasady. Żywią się naszą krwią, a ich ukłucia powodują świąd i duży dyskomfort. Przy uporczywym drapaniu głowy dochodzi do uszkodzeń skóry. W niektórych przypadkach również do zainfekowania ranek drobnoustrojami. Dlatego bardzo ważne jest szybkie działanie w celu pozbycia się niechcianych lokatorów.

W społeczeństwie wszawica kojarzona jest z brudem i brakiem higieny. Jest to jedynie mylny stereotyp. Nawet osoby bardzo schludne mogą zarazić się wszami. Niechcianych pasażerów możemy przywieźć z wymarzonych wakacji lub wyjazdów grupowych typu obozy czy kolonie. Szczególną ostrożność musimy wykazać w miejscach, gdzie istnieją obawy co do zachowania odpowiednich standardów sanitarno-higienicznych. Problem najczęściej dotyczy dzieci w wieku od 3 do 12 lat, które przebywają w dużych skupiskach ludzi.

Najczęstszą oznaką wszawicy jest drapanie się. Zbagatelizowanie tych symptomów może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego oraz powiększenia się węzłów chłonnych w okolicy głowy. Wówczas niezwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Jedyną skuteczna metodą na pozbycie się insektów z głów naszych dzieci jest jednoczesne zastosowanie specjalistycznych preparatów u wszystkich zainfekowanych osób. Środki te kupimy bez recepty w każdej aptece.

W chwili, gdy rodzic zauważy na włosach swojej pociechy wszy lub gnidy niezwłocznie powinien zawiadomić o tym dyrekcje placówki do której uczęszcza malec. W trosce o dobro dzieci oraz personelu danego miejsca należy zorganizowany przegląd głów. Badanie przeprowadza uprawniona do tego pielęgniarka lub higienistka. Osoba ta dokładnie przejrzy głowę każdego dziecka za pomocą specjalnego grzebienia. Ważne jest, aby przy takim badaniu zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa w celu zminimalizowania ryzyka przenoszenia się pasożytów. W tym przypadku będą to jednorazowe rękawiczki i jednorazowy grzebyk – zmieniane przy każdym kolejnym pacjencie. Niedopuszczalne jest, aby badać wszystkich w tych samych rękawiczkach za pomocą jednego grzebienia.

Odpowiednio wcześniej rodzice muszą zostać poinformowani o konieczności przeprowadzenia takiego badania i wyrazić na nie uprzednio zgodę.

Autorka tekstu:

Agnieszka Ziółkowska – pielęgniarka z długoletnim doświadczeniem w pracy również z najmłodszymi pacjentami. Koordynator gabinetu zabiegowego w Vertimed+ (www.vertimed.pl)

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

 • Kapsuła Grow with me

  Odkryjcie kapsułę Grow with me – rośnij ze mną. To zestawy unikalnych produktów, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom będą rosnąć wraz z...

  Akademia 5.10.15.20/10/2020
 • Jak dbać o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie?

  Dbanie o siebie nie musi być uciążliwe! Podpowiemy Ci jak zbudować zdrowe nawyki, które przy wsparciu odpowiednio dobranych suplementów pomogą skutecznie...

  Akademia 5.10.15.16/10/2020
 • Książki w życiu dziecka

  Dzieci potrzebują wiele uwagi zarówno ze strony rodzica jak i nauczyciela. To, co dorośli odczytują jako “niegrzeczne zachowanie”, to często wołanie...

  Akademia 5.10.15.13/10/2020
 • Kompletujemy wyprawkę dla noworodka

  W chwili gdy planowany termin porodu jest coraz bliżej zaczynasz zastanawiać się, czy oby na pewno już wszystko zostało zakupione lub...

  Akademia 5.10.15.07/10/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.