Dołącz do nas
Do góry

Czy wiesz z czego zrobione są Twoje ubrania?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie właściwości mają materiały, z których zrobione są Wasze ubrania i czym różni się tkanina od dzianiny oraz jaka jest ich specyfika? A może myślicie, że włókna poliestrowe są ogólnie pojętym złem? Jeśli macie ochotę poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i poznać rady dotyczące dbania o swoje ubrania i zapobiegania ich niszczeniu, przeczytajcie nasz dzisiejszy wpis!

 

Podział na tkaniny i dzianiny wynika ze sposobu pozyskiwania materiału- mogą one być tkane lub dziane:

TKANINA

Tkanina powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, osnowy i wątku. Duży wpływ na właściwości użytkowe tkanin ma budowa tkaniny czyli to, w jaki sposób została utkana. Wyróżniamy dwa rodzaje splotów:

 • płócienny (podstawowy/prosty),
 • skośny.

 

 

DZIANINA

Dzianina to wyrób dziany uformowany z jednej nitki, z której tworzone są oczka tworzące kolumienki (pionowo) i rządki (poziomo). W dzianinie możemy odróżnić prawą stronę od lewej. Na prawej są widoczne kolumienki, a na lewej rządki. Dzianinę cechują takie właściwości jak: rozciągliwość, sprężystość, miękkość. Produkujemy z niej  t-shirty, bluzeczki, bluzy, spodnie dresowe, legginsy czy sukienki.

 

Do produkcji tkanin i dzianin najczęściej stosowane są:

 • włókna bawełny (włókno naturalne),
 • włókna wiskozowe (włókno pochodzenia roślinnego- włókno sztuczne),
 • włókna poliestrowe (włókno syntetyczne),
 • różnego rodzaju włókna, które mają wpływ np. na poprawę elastyczności materiałów, zmniejszenie mięcia się np. tkanin (to dlatego nasze koszule chłopięce są z domieszką poliestru, a dziewczęce z domieszką elastanu- ułatwia to ich prasowanie).

 

Pamiętajmy, że włókna poliestrowe nie są złem! To jedynie inna odmiana włókien, które mają swoje zalety i wady:

 • Zalety: szybkie schnięcie, lekkość, przewiewność, odporność na działanie światła, wytrzymałość, sprężystość;
 • Wady: tendencja do elektryzowania się (co powoduje, że stosunkowo szybko się brudzą, bo przyciągają zabrudzenia w postaci innych włókien, przez co nie są zalecane dla alergików), topienie się pod wpływem wysokiej temperatury, mechacenie się w procesie użytkowania.

Włókna poliestrowe wskutek posiadania ładunków elektrostatycznych tworzą pęczki w postaci zbitych kuleczek- nosi to nazwę pillingu który nadaje materiałom niekorzystny wygląd. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli zauważymy ten proces odpowiednio wcześnie i nie dopuścimy do ich zabrudzenia (tj. połączenia włókien poliestrowych z innymi włóknami) to te kulki (zmechacenie) łatwo można wprasować w procesie konserwacji odzieży. Wystarczy dość ciepłe żelazko, aby włókna poliestrowe wtopić z powrotem w strukturę materiału. Takie zabiegi trzeba powtarzać po każdym praniu i wysuszeniu odzieży.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

 • Bajkowy Dzień Dziecka!

  Kto nie lubi oglądać bajek ? Chyba nie ma takich osób.😉 Bajki, które oglądaliśmy kiedyś w dwudziestominutowej Wieczorynce tuż przed snem,...

  Akademia 5.10.15.27/05/2020
 • Klocki – idealny prezent na Dzień Dziecka

  Nie ma nic bardziej rozwijającego małe dziecięce rączki niż klocki. To one uczą koncentracji, wzmacniają koordynację ruchową i wspierają rozwój logicznego...

  Akademia 5.10.15.25/05/2020
 • Mamo, możesz być nieperfekcyjna!

  Dzień Matki – święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Początki święta wszystkich mam sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian....

  Akademia 5.10.15.22/05/2020
 • Rowerek biegowy to nic trudnego!

  Cieplejsza pogoda i coraz przyjemniejsza wiosenna aura sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Rower to doskonała forma spędzania wspólnie czasu. Kiedy jest...

  Akademia 5.10.15.20/05/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.