Czy wiesz z czego zrobione są Twoje ubrania?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie właściwości mają materiały, z których zrobione są Wasze ubrania i czym różni się tkanina od dzianiny oraz jaka jest ich specyfika? A może myślicie, że włókna poliestrowe są ogólnie pojętym złem? Jeśli macie ochotę poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i poznać rady dotyczące dbania o swoje ubrania i zapobiegania ich niszczeniu, przeczytajcie nasz dzisiejszy wpis!

Podział na tkaniny i dzianiny wynika ze sposobu pozyskiwania materiału – mogą one być tkane lub dziane:

TKANINA

Tkanina powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, osnowy i wątku. Duży wpływ na właściwości użytkowe tkanin ma budowa tkaniny czyli to, w jaki sposób została utkana. Wyróżniamy dwa rodzaje splotów:

1) SPLOT PŁÓCIENNY (PODSTAWOWY)

Splot podstawowy/płócienny, nitki osnowy i wątku przeplatają się pod kątem prostym, splot płócienny przeznaczony jest na cienkie bluzeczki, letnie spodenki, sukienki.

Sprawdź aktualne promocje w sklepie 5.10.15.

2) SPLOT SKOŚNY

Splot skośny – nitki osnowy i wątku przeplatają się ze sobą skośnie pod kątem np. 45 stopni. Splot ten jest przeznaczony na spodnie i żakiety

DZIANINA

Dzianina to wyrób dziany uformowany z jednej nitki, z której tworzone są oczka tworzące kolumienki (pionowo) i rządki (poziomo). W dzianinie możemy odróżnić prawą stronę od lewej. Na prawej są widoczne kolumienki, a na lewej rządki. Dzianinę cechują takie właściwości jak: rozciągliwość, sprężystość, miękkość. Produkujemy z niej  t-shirty, bluzeczki, bluzy, spodnie dresowe, legginsy czy sukienki.

Sprawdź aktualne promocje w sklepie 5.10.15.

Do produkcji tkanin i dzianin najczęściej stosowane są:

  • włókna bawełny (włókno naturalne),
  • włókna wiskozowe (włókno pochodzenia roślinnego-włókno sztuczne),
  • włókna poliestrowe (włókno syntetyczne),
  • różnego rodzaju włókna, które mają wpływ np. na poprawę elastyczności materiałów, zmniejszenie mięcia się np. tkanin (to dlatego nasze koszule chłopięce są z domieszką poliestru, a dziewczęce z domieszką elastanu – ułatwia to ich prasowanie).

Pamiętajmy, że włókna poliestrowe nie są złem! To jedynie inna odmiana włókien, które mają swoje zalety i wady:

  • Zalety: szybkie schnięcie, lekkość, przewiewność, odporność na działanie światła, wytrzymałość, sprężystość;
  • Wady: tendencja do elektryzowania się (co powoduje, że stosunkowo szybko się brudzą, bo przyciągają zabrudzenia w postaci innych włókien, przez co nie są zalecane dla alergików), topienie się pod wpływem wysokiej temperatury, mechacenie się w procesie użytkowania.

Włókna poliestrowe wskutek posiadania ładunków elektrostatycznych tworzą pęczki w postaci zbitych kuleczek – nosi to nazwę pillingu który nadaje materiałom niekorzystny wygląd. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli zauważymy ten proces odpowiednio wcześnie i nie dopuścimy do ich zabrudzenia (tj. połączenia włókien poliestrowych z innymi włóknami) to te kulki (zmechacenie) łatwo można wprasować w procesie konserwacji odzieży. Wystarczy dość ciepłe żelazko, aby włókna poliestrowe wtopić z powrotem w strukturę materiału. Takie zabiegi trzeba powtarzać po każdym praniu i wysuszeniu odzieży.

 

Sprawdź aktualne promocje w sklepie 5.10.15.
Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Teoretycznie włókna syntetyczne nie są złe. Technika tak poszła na przód że nie jest już prawdziwe przeświadczenie że w sztucznym tylko się pocimy. Sztuczne materiały potrafią doskonale odprowadzać pot.
    Choć ja jest tradycjonalistą – jeśli mogę wybieram bawełnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły
Czytaj więcej

Lato 2017

Lato z 5.10.15. zapowiada się naprawdę gorące! Letnie miesiące zostaną zdominowane przez kolorystkę rodem z kolorowej Kuby oraz…