Akcja Sprzątanie świata – ucz dziecko dbania o naszą planetę!

W teorii wszyscy doskonale wiemy, jak ważne są działania proekologiczne. Mamy świadomość tego, że powinniśmy zrezygnować z korzystania z plastikowych torebek czy słomek do picia, że należy pamiętać o oszczędzaniu energii i segregowaniu śmieci. A jak jest w praktyce? Czy Wy, dorośli, wprowadzacie takie zwyczaje w swoim domu dając tym samym przykład dzieciom? Jeśli nie, najwyższa pora to zmienić. Idealnym momentem do tego może być już przyszły weekend. Dlaczego? Zapraszamy do przeczytania wpisu!

 

Już w przyszły weekend (21-23 września) odbędzie się jubileuszowa polska edycja Akcji Sprzątanie świata. Tym razem jej hasłem przewodnim jest „Akcja-segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej!”.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nasza Ziemia założona w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz, która jest także inicjatorką Akcji Sprzątanie świata .

Celem tegorocznej edycji jest wsparcie segregacji odpadów w gminach. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz oszczędność energii i wody, surowce naturalne nie są przecież nieograniczone, mamy ich coraz mniej i dlatego musimy wykorzystywać surowce wtórne! Bardzo ważne jest też, że polskie gminy już w tym roku muszą osiągnąć poziom 30% recyklingu, a w roku 2020, czyli już za niecałe dwa lata, nasz kraj musi osiągnąć poziom 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, czyli musimy zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę prawie trzykrotnie więcej! Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej. Dzięki temu zaoszczędzimy surowce naturalne dla następnych pokoleń.

 

Segregacja odpadów jest zatem bardzo ważna – i musimy ją stosować. Dlatego w tym roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska Fundacja proponuje odpadowe Wyzwania – w kolorach jak pojemniki do segregacji odpadów. Promujmy segregację odpadów i jej zasady – szczególnie to, aby odpady trafiały do właściwych pojemników, bo kiedy trafiają do nieodpowiedniego pojemnika, stają się zanieczyszczeniem, zamiast wstępnie posegregowanym surowcem wtórnym.

 

Jeśli więc już dobrze segregujecie swoje odpady – to gratulujemy Wam! Brawo!

A jeśli jeszcze nie – to najwyższy czas zacząć!

Zapraszamy! Przyłączcie się do akcji i podejmijmy – każdy z nas – choć jedno Wyzwanie! 🙂

 

Koniecznie poznaj szczegóły wydarzenia!

 

„Chciałabym, aby każdy pokochał swój najmniejszy kawałek Ziemi, tak po prostu, na co dzień” — mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz.

Mamy nadzieję, że zainspiruje Was to do włączenia się (oczywiście razem z dziećmi!) w ekologiczne działania na rzecz naszej planety.

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły