mycie rąk

Częste mycie rąk przez dzieci może być zabawą. Jak należy prawidłowo myć ręce?

Dopilnowanie, aby dzieci po powrocie domu, po zabawie, przed posiłkiem czy po skorzystaniu z toalety dokładnie myły ręce spoczywa na nas, rodzicach. Warto uczyć tego nawyku od najwcześniejszego dzieciństwa. Maluchy mają tendencję do wkładania rączek do buzi, a przecież bardzo często dotykają one wcześniej najróżniejszych przedmiotów. Musimy zadbać o to, by regularne mycie rąk stało się dla naszych dzieci codziennym rytuałem, takim jak np. higiena jamy ustnej.

Początki mogą nie być zbyt łatwe, bo maluchy są tak zaabsorbowane zabawą i poznawaniem świata, że po prostu o tym zapominają i dla większości z nich mycie rąk jest po prostu stratą czasu. Nie ma w tym oczywiście złej woli, pamiętajmy o tym!

Dzieci najlepiej (i najłatwiej) uczą się przez zabawę. Można wymyślać piosenki (lub wykorzystać tę najbardziej popularną „Mydło wszystko umyje”), które będziemy śpiewać razem z dzieckiem podczas dbania o higienę dłoni. Można także posłużyć się historyjkami, np. o walce brudu z dobrymi rycerzami (w tej roli występuje oczywiście mydło). Dzieci chętniej będą korzystały z mydeł czy pianek, na których opakowaniu pojawiają się ich ulubieni bohaterowie bajek czy kwiatki albo inne lubiane przez nie motywy. Doskonale mogą się tu sprawdzić także ręczniki dedykowane dzieciom, np. z wizerunkiem Spidermana czy Elsy (bohaterów, na których dzieci się wzorują).

Czy wiecie jak prawidłowo myć ręce?

Maluchy najczęściej poświęcają tej czynności zdecydowanie za mało czasu, doskonale wszyscy wiemy, że zazwyczaj trwa to kilka sekund, a powinno… minimum pół minuty!

Poniższa grafika obrazuje prawidłowy sposób mycia rąk (źródło: Główny Inspektorat Sanitarny):

Warto także zniwelować wszelkie przeszkody i utrudnienia, np. zadbać o to, by dzieci bez kłopotu dosięgały do umywalki czy zlewu. Tu z pomocą mogą przyjść z nam specjalne kolorowe podesty.

Jak widzicie da się sprawić, by dzieci z przyjemnością myły ręce! 🙂

 

 

 

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły