niemowlak podczas ząbkowania z gryzakiem trzymany przez mamę

Czym są zabawki sensoryczne i jak wpływają na rozwój niemowląt?

Szukasz odpowiedniej zabawki dla niemowlaka, która zainteresuje dziecko i pozytywnie wpłynie na jego rozwój? Świetnym wyborem będą produkty sensoryczne, które stymulują zmysły maluszka. Poznaj więcej szczegółów na temat tych niezwykłych zabawek!

Zabawki sensoryczne – co to znaczy?

Czy wiesz, jakie zabawki dla dzieci możemy uznać za sensoryczne? To pojęcie odnosi się do produktów, których głównym zadaniem jest wspieranie procesów integracji sensorycznej. Tego typu zabawki wpływają na rozwój dziecka, a wszystko to za sprawą kontaktu z różnymi stymulatorami zmysłów. To dzięki bodźcom sensorycznym rozwijają się reakcje adaptacyjne, czego przykładem jest chociażby natychmiastowe wypuszczenie z ręki czegoś, co jest nieprzyjemne w dotyku. Dlatego, jeśli zależy Ci na prawidłowym rozwoju maluszka, to warto podarować mu tego typu zabawki. Ich wybór oczywiście powinien być podyktowany wiekiem dziecka. Doskonałym przykładem takich zabawek są maskotki, książeczki, kuleczki czy gryzaki sensoryczne. Wszystkie te produkty wspomagają rozwój motoryki, logicznego myślenia oraz zdolności manualnych.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt poniżej 6. miesiąca życia

Zastanawiasz się, jakie zabawki sensoryczne dla niemowląt będą najlepszym rozwiązaniem? W przypadku dzieci w wieku poniżej 6. miesięcy warto zdecydować się na akcesoria stymulujące zmysły w postaci mięciutkich kolorowych maskotek. Najważniejsze, aby wyróżniały się zróżnicowanym kształtem. Możesz wybrać dla maluszka pluszowe zwierzątko, którego poszczególne elementy będą wykończone innym rodzajem materiału. Przykładowo, uszka mogą być pokryte delikatnym pluszem, a brzuszek szeleszczącą tkaniną. Podczas zabawy dziecko będzie poznawać różne struktury, gryząc, głaszcząc lub ściskając maskotkę. Zabawki sensoryczne dla niemowląt powinny być różnokolorowe. Możesz zdecydować się na przytulankę wydającą dźwięk. Pamiętaj jednak, że w okresie niemowlęcym dźwięki otaczające maluszka powinny być subtelne – dobrym wyborem będą na przykład delikatnie szumiące maskotki, które dodatkowo świetnie usypiają dziecko.

Sprawdź też: Karuzela do łóżeczka – jaką wybrać? Ranking produktów

Zabawki sensoryczne dla 6-miesięcznego dziecka

W szerokiej ofercie zabawek sensorycznych znajdziesz także propozycje, które świetnie sprawdzą się w przypadku 6-miesięcznego dziecka. Warto podkreślić, że właśnie w tym okresie rozpoczyna się u maluszka proces ząbkowania. Najlepiej zatem wybrać dla niego zabawki, które będą pełnić funkcję gryzaków. Maluch może je swobodnie wkładać do buzi, co przyniesie mu ulgę podczas wyrzynania się pierwszych ząbków. W ofercie jest tak wiele produktów – zarówno gryzaki na rękę, jak i klasyczne silikonowe gryzaki w wielu formach, dlatego też z pewnością uda się wybrać coś dla swojej pociechy. Równie ciekawymi zabawkami sensorycznymi dla półrocznego dziecka są piankowe puzzle, na których można leżeć i się bawić lub miękkie klocki sensoryczne. Ważne jest, aby takie zabawki wyróżniały się nierówną w dotyku fakturą. W ten sposób będą stymulować zmysły dotyku, wspomagając rozwój motoryki. Chwytanie przedmiotów o różnych kształtach sprawia dziecku przyjemność, a dodatkowo pozytywnie wpływa na rozwój zdolności manualnych.

Warto przeczytać: Garść pomysłów na świąteczny prezent dla niemowlaka

Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka

Zabawki sensoryczne będą również odpowiednie dla odrobinę starszych dzieci, które już wychodzą z okresu niemowlęcego. W przypadku rocznego maluszka sprawdzą się na przykład różnego rodzaju układanki, wspomagające koordynację na linii oko-ręka. Możesz zdecydować się na przykład na drewniane klocki, które pomogą także rozwinąć kreatywność i orientację przestrzenną. Dobrym wyborem będą też sensoryczne książeczki, na przykład ukazujące różne kształty, kolory czy egzotyczne zwierzęta, w ten sposób dziecko się uczy i zapamiętuje. Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka mogą również emitować nieco głośniejsze dźwięki niż w przypadku akcesoriów dedykowanych kilkumiesięcznym maluszkom. W tym wieku warto też wprowadzić zabawki świecące, które świetnie pobudzają w dziecku ciekawość do poznawania świata.

Przeczytaj również: 7 pomysłów na prezent na roczek dla dziewczynki

Jak wybrać odpowiednie zabawki sensoryczne dla niemowląt?

Decydując się na zakup zabawki sensorycznej, musisz kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka – inne potrzeby ma półroczny lub młodszy maluszek, a inne roczna pociecha. Istotna jest także jakość tego typu produktów. Zwróć szczególną uwagę na zabawki wykonane z naturalnych materiałów, na przykład z drewna. Sprawdź także, czy wybrane przez Ciebie produkty mają niezbędne atesty, w tym certyfikat CE. Warto też mieć na względzie łatwość czyszczenia i wybrać zabawki, z których bez trudu usuniesz zabrudzenia.

Wybierz zabawki sensoryczne dla dziecka w 5.10.15.!

W sklepie internetowym 5.10.15. czeka na Ciebie szeroki wybór zabawek sensorycznych dla niemowląt. Oferujemy produkty dedykowane dzieciom w różnym wieku – w tym także odpowiednie dla maluchów powyżej 1. roku życia. Gwarantujemy najwyższą jakość sprzedawanych akcesoriów – kupując u nas zabawkę zyskujesz pewność, że będzie ona bezpieczna dla Twojej pociechy. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły