Etapy porodu - jak wyglądają fazy porodu

Fazy porodu naturalnego – jak wyglądają?

Dziewięć miesięcy ciąży to bardzo dużo czasu na myślenie o tym, jak wygląda poród. Czasami przyszłe mamy panikują, boją się komplikacji i nie wiedzą, z czym tak naprawdę wiąże się poród. Obawy są naturalne – przebieg porodu nie zawsze jest taki sam. Jak wygląda poród naturalny?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że istnieją fazy porodu, które różnią się od siebie intensywnością i długością trwania. Zasięgając języka odpowiednio wcześniej, możemy odpowiedzieć sobie na wiele pytań i odpowiednio przygotować się do tego ważnego wydarzenia. Sprawdź, jak wygląda poród krok po kroku.

Fazy porodu – ile trwają?

Tak jak każda ciąża jest inna, tak inny jest każdy poród. Bardzo trudno określić jednoznacznie, ile trwają poszczególne etapy porodu naturalnego i ile trwa poród od pierwszych skurczy. Tak naprawdę poród może trwać od kilku o kilkudziesięciu godzin i bardzo trudno przewidzieć konkretny czas trwania w przypadku danej rodzącej. Zwykle jest tak, że u pierworódek, czyli kobiet, które rodzą pierwsze dziecko, poród przebiega na ogół dłużej niż u tych, które rodzą kolejne. Jest to jednak pewna tendencja i nie w każdym przypadku musi tak być.

Aby dobrze się przygotować i mieć świadomość własnego ciała podczas porodu, na pewno warto mieć wiedzę, jak przebiega poród naturalny. Zacznijmy więc od tego, że wyróżniamy 4 fazy porodu. Omówimy każdą z nich.

Pierwsza faza porodu – rozwieranie szyjki macicy. Ile trwa 1 faza porodu?

Pierwszy etap porodu, który jest jednocześnie najdłuższy, to okres rozwierania szyjki macicy. Przygotowuje się ona do wyjścia dziecka na świat, więc musi się odpowiednio rozszerzyć. Rozwieranie odbywa się poprzez delikatne skurcze – na początku niekoniecznie odczuwalne przez matkę. Jeśli jednak coś jest odczuwane, przypomina to ból menstruacyjny. Z czasem skurcze się nasilają. Pierwszy etap porodu składa się z dwóch etapów: faza utajona (do 3-4 cm rozwarcia) oraz faza aktywna (do 10 cm rozwarcia).

Pierwszy okres porodu trwa od kilku godzin do nawet kilku dni. Ten czas to bardzo dobry moment na konsultację z lekarzem. W tej fazie możemy też odczuć, jak wygląda „prawdziwy” poród, ponieważ z czasem zaczynają się dużo mocniejsze i regularne skurcze, mogące wywoływać ból pleców. Ważne, aby na tym etapie porodu unikać leżenia – warto z pomocą położnej bujać się na piłce, powoli spacerować, wziąć prysznic i próbować różnych pozycji.

Wiele kobiet zastanawia się, co ile występują skurcze w pierwszej fazie porodu. Na początku ich częstotliwość nie jest duża. Jeśli jednak skurcze występują już częściej niż co 5 minut, to jest ostatni moment, by udać się do szpitala. Zanim nadejdą kolejne etapy porodu, prawdopodobnie odejdą wody płodowe. Pełne rozwarcie macicy to około 10 cm średnicy – wówczas, będąc w szpitalu, jesteś gotowa na kolejne etapy porodu.

Druga faza porodu – jak przebiegają skurcze i poród dziecka?

Przebieg porodu dotychczas był łagodny – w poprzedniej fazie, zanim dojdzie do pełnego rozwarcia, możesz jeszcze rozważyć znieczulenie, wystarczy poprosić o nie lekarza lub położną. Teraz nadszedł czas na skurcze parte. Matka nie ma na nie wpływu, są bardzo mocne i bolesne. Trwają od pół godziny do nawet 2 godzin i służą przesuwaniu się dziecka w kanale rodnym. Na tym etapie pamiętaj o stosowaniu się do instrukcji lekarza i położnej, zwłaszcza w kwestii oddechu oraz napięcia mięśni. Po czasie bolesnych skurczy następuje koniec tej fazy porodu, a Ty już za chwilę będziesz mogła cieszyć się bliskością swojego wyczekanego dziecka.

Trzecia faza porodu – dziecko jest już na świecie, co dzieje się z matką?

Udało się! Dziecko jest już z Tobą. Personel kładzie Ci je na piersiach, w kontakcie skóra do skóry i możesz podjąć pierwsze próby naturalnego karmienia. Wiele kobiet czuje wtedy ogromną ulgę i błogość. Dzięki wyrzutowi oksytocyny macica zaczyna się powoli obkurczać, więc przez kolejne dni i tygodnie będzie wracać do stanu sprzed ciąży. Teraz ciało przygotowuje się do urodzenia łożyska, będziesz więc musiała podjąć jeszcze jeden wysiłek, ale prawdopodobnie już nie tak intensywny, jak urodzenie dziecka. Na tym etapie personel medyczny może dokonać szycia, jeśli krocze było nacięcie lub podjąć mechaniczne czyszczenie macicy. Jeśli poród odbył się bez komplikacji, na sali porodowej zostaniesz przez około dwie godziny.

Czwarta faza porodu – budowanie bliskości

Czwarta i ostatnia faza porodu to czas na bliskość mamy i dziecka. Świeżo upieczona mama może być bardzo zmęczona po ogromnym wysiłku, jakim jest poród naturalny. Normalne jest również obfite krwawienie z dróg rodnych – macica musi się oczyścić. Ważne, abyś teraz odpoczywała, przytulała się z maluszkiem, przystawiała go do piersi (jeśli planujesz karmić naturalnie) i ograniczała zbędny wysiłek. Dokonałaś czegoś niesamowitego, teraz jest czas na regenerację i bliskość z dzieckiem.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły