Dołącz do nas
Do góry

Etapy porodu – jak wyglądają fazy porodu

9 miesięcy ciąży to bardzo dużo czasu na zastanawianie się, jak wygląda poród. Czasami przyszłe mamy panikują, boją się komplikacji i nie wiedzą, z czym tak naprawdę wiąże się poród. Obawy są naturalne – przebieg porodu nie zawsze jest taki sam. Jak wygląda poród naturalny?
Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że istnieją fazy porodu, które różnią się od siebie intensywnością i długością trwania. Zasięgając języka odpowiednio wcześniej, możemy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Sprawdź, jak wygląda poród krok po kroku.

Pierwsza faza porodu – rozwieranie szyjki macicy

Możemy wyróżnić 3 główne etapy porodu. Pierwszym i jednocześnie najdłuższym z nich jest okres rozwierania szyjki macicy. Przygotowuje się ona do wyjścia dziecka na świat, więc musi się odpowiednio rozszerzyć. Rozwieranie odbywa się poprzez delikatne skurcze – niekoniecznie odczuwalne przez matkę. Jeśli jednak coś jest odczuwane, przypomina to ból związany z miesiączką.
Czas trwania tej fazy porodu to od 8 godzin do nawet kilku dni – jest to bardzo dobry moment na konsultację z lekarzem. W tej fazie możemy też odczuć, jak wygląda „prawdziwy” poród, ponieważ zaczynają się dużo mocniejsze i regularne skurcze wywołujące ból pleców. Ważne, aby na tym etapie porodu unikać leżenia. Jeśli skurcze występują częściej niż 5 minut, to jest ostatni moment by udać się do szpitala. Zanim nadejdą kolejne etapy porodu, prawdopodobnie odejdą wody płodowe. Pełne rozwarcie macicy to około 10 cm średnicy – wówczas, będąc w szpitalu, jesteś gotowa na kolejne etapy porodu.

Druga faza porodu – skurcze i poród dziecka

Przebieg porodu dotychczas był łagodny – w tej fazie możesz rozważyć znieczulenie, wystarczy poprosić o nie lekarza lub położną. Teraz nadszedł czas na skurcze parte. Matka nie ma na nie wpływu, są bardzo mocne i bolesne. Trwają od pół godziny do nawet 2 godzin i służą przesuwaniu się dzieciątka w kanale rodnym. Na tym etapie pamiętaj o stosowaniu się do instrukcji lekarza i położnej, zwłaszcza w kwestii oddechu oraz napięcia mięśni. Po czasie bolesnych skurczy następuje koniec tej fazy porodu, a Ty już za chwilę będziesz mogła cieszyć się bliskością swojego wyczekanego dziecka.

Trzecia faza porodu – obkurczanie się macicy

Ostatnia faza porodu jest nazywana okresem łożyskowym i polega na stopniowym obkurczaniu się macicy do poprzedniego rozmiaru. W związku z tym, świeżo upieczona mama może czuć delikatne skurcze, którym towarzyszyć będzie ulga lub zimne dreszcze.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

 • Sposoby na wakacyjne plażowanie

  Jest środek lata, piękna pogoda za oknem, a wysokie temperatury zachęcają do spędzenia czasu nad wodą. Zarówno dzieci, jak i dorośli...

  Akademia 5.10.15.03/08/2020
 • Światowy Tydzień Karmienia Piersią

  W 1990 roku UNICEF ustanowił bardzo ważny dzień, a właściwie dla potwierdzenia ważności i słuszności tej decyzji – cały tydzień. Tydzień,...

  Akademia 5.10.15.31/07/2020
 • Jak się pakować na wakacje?

  Wakacje to czas podróży, rodzinnych wypraw, a zarazem czas urlopów i wolnego od szkoły. Decydując się na przyjemne spędzanie czasu wolnego...

  Akademia 5.10.15.27/07/2020
 • Jaką sukienkę ciążową wybrać latem?

  Letnie miesiące kojarzą się pozytywnie.  Jest ciepło, przyjemnie rozpoczynają się wakacje i czas urlopów. Wakacyjna pogoda i wyższe temperatury jednak nie...

  Akademia 5.10.15.22/07/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.