Dołącz do nas
Do góry

Jak zorganizować baby shower?

Twoja przyjaciółka, siostra lub inna bliska Ci kobieta spodziewają się dziecka? To świetna okazja, by zorganizować dla niej baby shower. To wyjątkowe przyjęcie dla przyszłej mamy, podczas którego możecie wspólnie świętować nieodległe pojawienie się maluszka i ogromną zmianę w życiu młodej kobiety. Za moment zostanie mamą!

Baby shower – co to?

Baby shower to popularne w krajach anglosaskich wydarzenie zorganizowane na cześć przyszłej mamy. Nie jest to tradycja świeża – już w XVIII wieku bliskie sobie kobiety spotykały się, by wesprzeć i zalać – stąd nazwa – troską, miłością i podarunkami kobietę będącą w ciąży. W trakcie tego spotkania kobiety wymieniały się doświadczeniami, doradzały sobie i okazywały wsparcie. Tego typu przyjęcia organizowane są w wielu regionach świata i przybierają różne formy – idea jest jednak podobna: spotkanie w kobiecym gronie i troska o przyszłą mamę.

Jak wygląda baby shower po polsku? W Polsce częściej organizuje się przyjęcia po urodzeniu dziecka (popularne pępkowe). Jednak zwyczaj baby shower staje się coraz popularniejszy. Jest to w końcu dla przyszłej mamy być może ostatnia okazja, by spotkać się w gronie przyjaciółek i bliskich kobiet, skupić się na sobie. Po porodzie o takie chwile będzie bardzo trudno.

Kto organizuje baby shower?

Przyjęło się, że baby shower organizują bliskie kobiety ciężarnej: przyjaciółka, kuzynka, siostra, teściowa, mama, koleżanka z pracy. Również przyszła mama może zająć się organizacją, warto jednak poprosić o wsparcie w takich obszarach jak: jedzenie, dekoracje, gry, akcesoria czy gadżety. Kobieta w ciąży, zwłaszcza na jej końcówce, nie powinna się przemęczać ani narzucać sobie zbyt wielu obowiązków, stąd wsparcie bliskich będzie jej niezbędne.

organizacja baby shower

Kiedy robi się baby shower?

Z organizacją wydarzenia warto zaczekać do momentu, kiedy ciąża kobiety będzie stabilna, a ona sama będzie czuła się dobrze. Najczęściej wybieranym momentem jest czas między 7. a 9. miesiącem ciąży. Nie warto zwlekać też do kilku dni przed planowanym terminem porodu, samopoczucie ciężarnej może być już nie najlepsze, a kilkugodzinna impreza może być dla niej zbyt dużym obciążeniem i wyzwaniem fizycznym.

Odpowiednim momentem na organizację jest weekendowe popołudnie, to pora, która na ogół pasuje wszystkim. Samo przyjęcie nie powinno trwać dłużej niż 3 godziny – to optymalny czas, aby nie przemęczać przyszłej mamy. Jeśli organizujemy baby shower w domu przyszłych rodziców, koniecznie zajmijmy się sprzątaniem po tym wydarzeniu. Ciężarna może nie mieć już sił, a samo przyjęcie powinno być dla niej wyłącznie przyjemnością.

Organizacja baby shower

Organizację przyjęcia dobrze zacząć kilka tygodni przed wydarzeniem i zaangażować w nią kilka osób, które dobrze się dogadują. Zacznijmy od ustalenia liczby gości – czy ma być to kameralne spotkanie w gronie najbliższych czy większe wydarzenie, na które zaprosimy bliższe i dalsze znajome. Możemy zapytać partnera o to, z kim młoda mama chciałaby dzielić te chwile. Następnie wybieramy termin i miejsce, opracowujemy pomysł na baby shower, przygotowujemy i wysyłamy zaproszenia.

ozdoby na baby shower

Kolejnym krokiem jest ustalenie budżetu, a następnie menu imprezy. Możemy zamówić catering, a także słodycze: udekorowane ciastka, muffiny, torty na baby shower dla dziewczynki lub dla chłopca. Możemy również przygotować jedzenie samodzielnie, w zależności od finansów, jakimi dysponujemy i ilości osób, które mogłyby wesprzeć kulinarnie to wydarzenie. Przekąski i dania podawane podczas wieczoru powinny być zdrowe i lekkie. Zdecydowanie unikajmy tego, czego kobieta w ciąży nie powinna jeść: serów pleśniowych, surowego mięsa, ryb i jaj, a także alkoholu i napojów gazowanych.

Następną kwestią, jakiej musimy poświęcić uwagę, jest dekoracja miejsca, w którym organizujemy wieczór. Świetnie sprawdzają się balony nawiązujące kolorystycznie do płci dziecka lub z literami tworzącymi jego imię, jeśli jest wybrane. Akcesoria i ozdoby na baby shower, jakie stworzą nastrój, to m.in. kolorowe girlandy, lampki czy rzeczy związane z macierzyństwem: jak np. tort z pieluszek, czy wycięte z papieru ubranka lub smoczki.

Warto przemyśleć też, jakie gry i zabawy zorganizujemy. Doskonałym pomysłem będzie wspólna pamiątkowa sesja brzuszkowa, do której można wykorzystać zabawne akcesoria z fotobudki. Inny pomysł to quiz na baby shower czy konkursy – każda z uczestniczek wieczoru przynosi zdjęcia z dzieciństwa, które wieszamy klamerkami na sznurku, a następnie zgadujemy, kto jest na zdjęciu. Niezwykle sympatyczną zabawą jest stworzenie kapsuły czasu dla maluszka, czyli ozdobionego pudełka, do którego wkładamy pamiątkowe przedmioty. Możemy wspólnie napisać również list adresowany do niego. Mama może podarować dziecku kapsułę na urodziny, gdy będzie starsze. Świetnym pomysłem jest także księga gości na baby shower, do której wpisują swoje życzenia i słowa wsparcia wszystkie uczestniczki.

baby shower jedzenie

Ostatnią kwestią, jaką musimy rozważyć, jest prezent dla młodej mamy. Jeśli planujemy podarować coś dla maluszka, warto dopytać partnera, czego brakuje w wyprawce, choć są prezenty uniwersalne, które zawsze się przydadzą jak kolejna para body czy pajacyk. Dobrym pomysłem jest podarowanie czegoś tylko przyszłej mamie: zestawu kosmetyków czy miękkiego szlafroka. Z pewnością ucieszy się też z nietypowych voucherów np. na spacery czy opiekę nad dzieckiem, ugotowanie obiadu czy organizację domowego spa, które możemy zaoferować po urodzeniu.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

More in Aktualności

 • Rośliny bezpieczne dla dzieci i zwierząt

  Uwielbiasz cieszyć się piękną zielenią w swoim domu, ale jednocześnie dobrze wiesz, że nie wszystkie rośliny są bezpieczne dla dzieci czy...

  Akademia 5.10.15.26/09/2022
 • Family Concept – ubrania dla całej rodziny

  Jak co sezon wracam do Was z Waszą ulubioną linią ubrań dla całej rodziny z linią Family Concept! Chcecie pokazać jak...

  Akademia 5.10.15.19/09/2022
 • Jak rozpoznać autyzm? – Fundacja JiM

  Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywaniu relacji, wyrażaniu emocji, uczeniu się oraz...

  Akademia 5.10.15.05/09/2022
 • Depresja u małych dzieci

  Depresja uznawana jest za najczęściej występujące zaburzenie psychiczne na świecie. Chociaż kojarzona jest zwykle z problemami osób dorosłych, to coraz częściej...

  Akademia 5.10.15.02/09/2022

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.