Jakie krzesełko do karmienia wybrać? Znajdź idealny model!

W rozwoju dziecka przychodzi moment rozszerzania diety, a następnie spożywania posiłków z całą rodziną. Do tego celu niezbędne jest dobre krzesełko do karmienia – takie, które zapewni dziecku bezpieczeństwo i prawidłową postawę, a jednocześnie będzie w pełni funkcjonalne. Zastanawiasz się, kiedy i jakie krzesełko do karmienia kupić? Sprawdź nasz poradnik.

Kiedy kupić krzesełko do karmienia?

Moment rozszerzania diety dziecka przypada mniej więcej w wieku 6 miesięcy. To czas, gdy maluch jest fizjologicznie gotowy do przyjmowania stałych pokarmów i zainteresowany poznawaniem nowych smaków i faktur. Jednak tak naprawdę w przypadku niewielu dzieci jest to czas, gdy samodzielnie utrzymują się w pozycji siedzącej. Większość maluchów potrafi to w okolicach 8-9. miesiąca życia. Co w tej sytuacji zrobić?

Mając na uwadze, że dla półrocznego dziecka pokarmy stałe są jedynie uzupełnieniem w odżywianiu mlekiem, warto rozpocząć proces rozszerzania w rekomendowanym czasie. Jednak kluczowy jest tu wybór krzesełka do karmienia. Powinno ono zapewniać mu pionową i stabilną postawę, tylko wtedy prawidłowa praca żuchwy i przełykanie pokarmu są możliwe, a ryzyko zadławienia się cząstkami pokarmu znacząco spada. Na pytanie więc o to, kiedy kupić krzesełko do karmienia, odpowiedź brzmi: najwcześniej w okolicach 6-7 miesiąca życia.

Krzesełko do karmienia — od kiedy?

A kiedy sadzać dziecko w krzesełku do karmienia? Jest to kwestia indywidualna. Dziecko nieutrzymujące samodzielnie pozycji siedzącej na początku rozszerzania diety może być trzymane stabilnie na kolanach rodzica. Możemy też kupić krzesełko ze specjalnymi wkładkami, które podpierają pozycję ciała dziecka i utrzymują ją w pionie.

Pamiętajmy też, że według zaleceń fizjoterapeutów dziecko, które siedzi niesamodzielnie, powinno przebywać w krzesełku do karmienia wyłącznie podczas jedzenia. Nie sadzamy go wcześniej ani nie przedłużamy czasu, jaki maluch spędza w krzesełku. Sadzanie na siłę i zbyt długie utrzymywanie dziecka w tej pozycji mogą skutkować poważnymi wadami postawy.

Jak wybrać krzesełko do karmienia?

Kupując fotelik do karmienia, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi stabilnej pozycji. Oto czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę:

  • Odpowiednie podparcie dla miednicy oraz dolnego odcinka kręgosłupa – krzesełko musi być dopasowane, co oznacza, że nie może być zbyt duże i szerokie, a także śliskie. Ogólna zasada mówi, że w krzesełku maluch nie może przesuwać się ani zjeżdżać z niego mimowolnie. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnych wkładek, które usuwamy, gdy maluch podrośnie.
  • Regulowane podparcie stóp – może nie jest to oczywiste, ale podnóżek zapewnia stabilne podparcie całego ciała podczas siedzenia. Wiszące w powietrzu nogi oprócz tego, że utrudniają jedzenie, mogą wpływać na deformację stóp.
  • Stosunkowo twarde wypełnienie krzesełka – dobry fotelik nie powinien być zbyt miękki. Ważne jest, by maluch się w nim nie zapadał, utrudnia to bowiem połykanie pokarmu oraz wpływa na utrwalanie nieprawidłowej postawy ciała. Na twardym podłożu dziecko ma możliwość lepszego wyczucia swojego ciała w przestrzeni i jest bardziej zmobilizowane do utrzymywania aktywnej postawy.
  • Możliwość regulacji głębokości siedziska, podnóżka, wysokości krzesełka – używamy go przez kilka pierwszych lat życia dziecka, a jest to czas, gdy maluch dynamicznie rośnie. Regulacja pozwala nam więc na dostosowanie krzesełka do indywidualnych potrzeb i wymagań.

niemowlak w krzesełku do karmienia podczas posiłku

A jakie elementy powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i funkcjonalność fotelika? Przede wszystkim pasy bezpieczeństwa, najlepiej pięciopunktowe, z bezpiecznym systemem zamykania. Fotelik nie może być też wywrotny – po dostawieniu do stołu, dziecko nie może mieć możliwości odepchnięcia się i wywrócenia się do tyłu z całym krzesełkiem. Istotne są też aspekty praktyczne, jak to, że krzesełko łatwo się czyści, wygodnie zdejmuje blat, składa i rozkłada. Wygodnym rozwiązaniem są kółeczka, dzięki którym krzesełko łatwiej przesunąć, powinny mieć jednak one możliwość zablokowania.

Jakie krzesełka do karmienia kupić?

Na zakończenie przedstawiamy kilka naszych propozycji krzesełek do karmienia. Oto polecane przez nas modele:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły