Jak pomóc dziecku akceptować swoje ciało?

Akceptacja swojego ciała jest ważnym elementem rozwoju emocjonalnego i psychologicznego dziecka. Niestety, w dzisiejszym społeczeństwie, w którym media promują nierzeczywiste ideały piękna, budowanie zdrowej samooceny staje się wyzwaniem. Dlatego dzisiaj mam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku i Tobie w akceptacji swojego ciała.

Buduj dumę z ciała niezależną od wyglądu

Badania przeprowadzone przez dr Renee Engeln, psycholożkę i autorkę książki „Obsesja piękna” wskazują, że kobiety, których uwagę skupiało się na tym co dzięki swojemu ciału mogą robić były bardziej zadowolone ze swojego wyglądu niż kobiety z drugiej grupy, której zadaniem było wypisać jakie elementy swojego ciała szczególnie lubią. To bardzo ważne, bo wskazuje, że koncentrowanie się na funkcjonalności ciała może stanowić silne antidotum na otaczającą nas kulturę, która, jak pisze dr Engeln, jest obsesyjnie skupiona na wyglądzie szczególnie dziewcząt i kobiet.

Dlatego w mówieniu o ciele w swojej rodzinie staraj się podkreślać, co dzięki swoim niezwykłym ciałom możecie robić. Np. „Twoje nogi są niesamowite! Dzięki nim możesz biegać.”, „Zobacz, jakie niezwykłe są twoje dłonie – dzięki nim możesz wszystko chwytać.” Możecie też zrobić dwa proste ćwiczenia:

1. Dzięki mojemu ciału mogę…

Na zmianę mówcie sobie, co dzięki ciału możecie robić i czuć. Wygrywa ta osoba, której nie skończą się pomysły!

2. Słoik wdzięczności

W ogólnodostępnym miejscu w domu postaw litrowy słoik (taki jak po ogórkach kiszonych). Codziennie, na koniec dnia wrzucajcie do niej zapisane na karteczce to, za co tego dnia jesteście wdzięczni swojemu ciału. Na koniec tygodnia, np. w niedzielę wieczorem wspólnie przeczytajcie na głos Wasze karteczki i porozmawiajcie o Waszych doświadczeniach.

Zwracaj uwagę na całość

Wiele wskazuje na to, że zwłaszcza dziewczynki dostają od świata więcej informacji na temat tego, jak wyglądają niż na temat tego, co potrafią. W badaniu Dove Self-Esteem z 2017 roku 57% przebadanych dziewcząt zadeklarowało, że otrzymuje więcej komplementów / komentarzy na temat tego, jak wygląda, niż ich wysiłków, dokonań czy zasług. Dlatego staraj podkreślać i doceniać przemyślenia, ekspresję, talenty wszelkiej maści, sposób rozwiązywania konfliktów, a przede wszystkim po prostu bycie <3 Jeśli masz ku temu przestrzeń – zachęcać do tego także innych dorosłych w Twoim otoczeniu.

Pokazuj cielesną różnorodność

Otaczające nas media pokazują zaledwie kilka z szerokiego wachlarza ludzkich sylwetek i ciał. Ideały piękna są szczupłe, pełnosprawne, białe i młode, szczególnie w mediach społecznościowych. Dlatego szukaj pretekstów i miejsc, gdzie można poobserwować ludzi o różnych ciałach i w różnym wieku, aby urealnić przekaz tworzony przez media społecznościowe (ale też np. filmy o superbohaterach). Być może w swojej okolicy macie basen, gdzie wciąż można przebywać nago w przebieralni, a dzięki temu oswoić się z różnymi ciałami. Oglądajcie filmy z różnych kręgów kulturowych albo takie, w których główni bohaterowie „odbiegają” od mainstreamowego wzorca.

Bądź przykładem

Pamiętaj, że Twoje dziecko właśnie poprzez obserwację Ciebie uczy się podejścia do swojego ciała, ale też ciał innych ludzi. Jeżeli źle czujesz się ze swoim ciałem, często jesteś na dietach i jest to częścią rozmów z innymi ludźmi – dajesz przykład. Podobnie jest z komentowaniem wyglądu innych osób. Jeżeli o kimś mijanym na ulicy mówimy: „Ale gruba!” to uczymy dziecko, że to w porządku komentować ciało drugiej osoby, nawet jeżeli ta o to nie prosi, a do tego pokazujemy, że wygląd jest bardzo ważny. Do tego stopnia, żeby na głos wygłaszać swoje opinie na jego temat. Jeśli sam/sama nie myślisz dobrze o swoim wyglądzie – daj sobie czas i edukuj się w tym obszarze. Możesz sięgnąć m.in. po wspomnianą powyżej „Obsesję piękna”, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszej kultury i dziedziczenie negatywnego stosunku do swojego ciała. Więcej pomocnych treści znajdziesz także na www.moonka.pl/blog.

Budowanie akceptacji swojego ciała to proces, który trwa całe życie. Każdy z etapów dorastania będzie wiązał się z nowymi wyzwaniami, którymi będziemy musieli stawić czoła. Jednak dzięki budowaniu nawyku doceniania swojego ciała, wzmacniania poczucia własnej wartości niezależnie od wyglądu, a przede wszystkim samemu/samej uosabianiu tych postaw będziemy dla dzieci większym wsparciem.

Barbara Pietruszczak

dziennikarka, współtwórczyni projektu moonka, autorka książek z serii „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie”.

www.barbarapietruszczak.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły