Jak nauczyć dziecko myć zęby?

Namówienie dziecka do mycia zębów bywa nie raz i nie dwa ogromnym wyzwaniem. Kolejnym wzywaniem jest to, aby zachęcić je do systematycznego i dokładnego mycia zębów. Niezależnie, czy już macie swoje sprawdzone sposoby, a może dopiero ich poszukujecie – ten tekst może być dla Was kopalnią ciekawych pomysłów i podpowiedzi, jak doprowadzić do regularnego mycia zębów przez Wasze pociechy lub jak ten stan nadal utrzymać.

Szczotkowanie zębów u małych dzieci – co musisz wiedzieć o higienie jamy ustnej niemowlaka?

Rodzice często zastanawiają się, od kiedy myć zęby dziecku. Odpowiedź jest następująca: o higienę jamy ustnej należy dbać od początku życia dziecka. Kiedy w buzi nie ma jeszcze ząbków, konieczne jest przecieranie fałdów dziąsłowych i języka gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie. Po pojawieniu się pierwszych zębów, należy natomiast zaopatrzyć się w nakładkę silikonową na palec lub miękką silikonową szczoteczkę.Czym myć zęby? Pastą do zębów bez fluoru, którą wprowadzamy od pojawienia się pierwszego ząbka. Podsumowując: miękka szczoteczka silikonowa oraz pasta do zębów – w ten sposób spokojnie można myć ząbki dziecku rocznemu.

Mycie ząbków u rocznego dziecka może być jednak skomplikowane – malec nie wie jeszcze, co się dzieje, może zamykać buzię, kręcić się, nie pozwalać. Może się zdarzyć, że roczne dziecko nie chce myć zębów. Często jednak czuje w buzi dyskomfort z powodu wyżynających się kolejnych ząbków i takie masowanie szczoteczką bardzo mu pomaga i przynosi ulgę. Warto też z mycia zębów uczynić wspólny rytuał – myć zęby podczas kąpieli w wannie lub zawsze po śniadaniu słuchając piosenki o myciu zębów.

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia, są źródła, które mówią o tym, że najlepiej go odwiedzić, kiedy tylko w buzi pojawi się pierwszy ząbek. Jest to czas na kontrolę stanu uzębienia i zgryzu oraz oswojenie z dentystą.

Jak przekonać starsze dziecko do mycia zębów?

Mycie zębów u starszego dziecka może wcale nie być łatwiejsze. Rodzice często zastanawiają się, jak nauczyć dwulatka, trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolatka myć zęby. Najczęściej zwykłe tłumaczenie zasad higieny jamy ustnej na niewiele się zdaje. Są jednak sprytne sposoby na to, by zachęcić i nauczyć dziecko myć zęby. Oto najlepsze z nich.

Wspólny czas i dawanie dobrego przykładu

Taka czynność higieniczna jak mycie zębów powinna kojarzyć się dziecku z zabawą. Starajmy się jak najczęściej myć zęby razem z maluchem. Gdy sami szczotkujemy zęby regularnie, dajemy maluchowi dobry przykład i możemy sprawić, że zacznie nas naśladować.

Pozwól sobie umyć zęby

Umyjcie sobie zęby nawzajem – podaj maluchowi własną szczoteczkę z pastą, sama sięgnij po dziecięcą szczoteczkę i pastę. To doskonały sposób na pokazanie maluchowi, że mycie zębów może być przyjemne oraz może okazać się świetną zabawą. Ważne, aby dziecko nie myło sobie zębów naszą szczoteczką – z tego samego powodu, dla którego nie dajemy dzieciom buziaków w usta oraz nie jemy tymi samymi sztućcami. Aby nie częstować go naszymi bakteriami.

Płyn wybarwiający płytkę nazębną lub tabletki wybarwiające zęby

To metoda na dzieci dociekliwe, które cały czas zadają pytania: „Ale dlaczego muszę myć, skoro są czyste?”, „Przecież nie widać na moich zębach brudu, to po co mam myć?…” W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w płyn lub tabletki do wybarwiania płytki nazębnej. Barwnik, który się w nich znajduje, łączy się brudem na zębach i go uwidacznia.

Wybór szczoteczki

Zaopatrzcie się w dwie szczoteczki oraz w dwie pasty – najlepiej, aby te pierwsze dziecko samo wybrało sobie w sklepie. Gdy przyjdzie pora mycia zębów, dziecko za każdym razem samo wybiera, której szczoteczki i pasty będzie używało. To wstępne zaangażowanie w czynność sprawia, że dziecko łatwiej da się przekonać do umycia zębów.

Śmieszne historie

Warto puścić wodze fantazji i z mycia zębów zrobić przygodę. Szczoteczka może być śmieciarką zabierającą śmieci z buzi, samochodem myjącym drogi. Możemy wspólnie wyrzucać robaczki lub krasnoludki z buzi, gilgotać zęby szczoteczką, odkurzać jamę ustną, komisyjnie liczyć mleczaki. Wszystko, co wprowadzi nieco lekkości w ten rytuał, sprawdzi się doskonale.

Aplikacja na telefon

Dzieci przepadają za urządzeniami elektronicznymi i nie da się temu zaprzeczyć! Zatem dlaczego tego nie wykorzystać w celu zachęcenia do mycia zębów? W internecie można znaleźć wiele aplikacji, które propagują szczotkowanie zębów np. Disney Magic Timer, Pampiś – zębowa przygoda.

Śpiewajcie razem

Z pomocą przychodzi tu piosenka Fasolek – „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” oraz piosenka „Myję Zęby” Śpiewających Brzdąców. Śpiewajcie razem przed lub po myciu zębów. Skojarzenie mycia zębów ze śpiewaniem piosenki może okazać się dobrym sposobem zachęcającym do regularnego szczotkowania zębów.

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Stara sprawdzwona metoda czyli przez zabawę. Zwykła szczoteczka była nudna, ale soniczna przez to, że sama się rusza już była ciekawa i przypominała samochodzący pojazd. Syn jest wielkim fanem F1 i bawi się w “wyścigi”. Możliwe, że też ta szczoteczka z truelife bardziej Mu odpowiada przez mniejszą końcówkę, ale nigdy nie powiedział, że to to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły