Jak rozwijać zainteresowania mojego dziecka? - uśmiechnięty chłopiec w przebraniu astonauty

Jak rozwijać zainteresowania mojego dziecka?

Jako dorośli możemy z pełną świadomością powiedzieć, że mamy jakieś zainteresowania – a przynajmniej w większości przypadków. Najczęściej także je rozwijamy, robiąc to, co lubimy, starając stać się lepszym. I ciężko czasami wskazać, kiedy zaczęła się fascynacja danym tematem, kiedy zaczęliśmy świadomie grać na instrumencie i dążyć do bycia wirtuozem, czy też, kiedy rozpoczęliśmy podbój kinematografii, oglądając filmy na potęgę i zgłębiając ich tajniki.

Tak naprawdę, zainteresowania mogą się pojawić (lub być zaszczepione) już w wieku przedszkolnym. Wtedy dziecko rozpoczyna fazę rozwoju psychicznego, w którym chce i może nabierać pewnych umiejętności lub zacząć inspirować się pewnymi zagadnieniami. Jakie mogą być zainteresowania naszego dziecka i jak je wspierać?

 

Zainteresowania dziecka – dlaczego należy je wspierać?

Zainteresowania dziecka nie pozostają bez wpływu na jego rozwój na różnych płaszczyznach – motorycznym, intelektualnym i emocjonalnym. Interesując się tańcem lub sportem, najmłodsi doskonalą swoje umiejętności czy koordynację ruchową. Z kolei artystyczne uzdolnienia i zainteresowania dziecka – np. rysowanie czy lepienie z gliny – pozwalają mu ćwiczyć precyzję oraz cierpliwość. Nawet drobne sukcesy, jak np. wygranie biegu czy pochwała od rodziców za przygotowany obrazek, pozwalają dziecku budować pewność siebie i dają poczucie zadowolenia.

Dzieci są ciekawe świata i najczęściej szybko zmieniają swoje zainteresowania. Jak wspomóc rozwijanie zainteresowań dziecka? Wzorem do naśladowania dla malucha mogą być sami rodzice. Jeżeli czas wolny poświęcasz swojemu hobby, to nie ma przeszkód, aby spróbować zaciekawić nim dziecko. Jednocześnie możesz mu pokazać, że zgłębianie tajników jednej wybranej dziedziny również może przynosić satysfakcję.

Jakie mogą być zainteresowania małego dziecka?

Przede wszystkim, nie próbuj narzucać dziecku ograniczeń dotyczących ich zainteresowań – oczywiście o ile nie zagrażają one poważnie ich życiu lub zdrowiu (również w dłuższej perspektywie). Najczęściej maluchy w wieku przedszkolnym są żywym srebrem i mają mnóstwo energii. Czasami trzeba zaakceptować, że jednego dnia chcą być profesjonalnym piłkarzem i ciągną nas na boisko pod domem, a drugiego pragną zostać kierowcą wyścigowym i jeżdżą resorakami po całym domu. Każdy z nas przechodził przez taki okres.

Przykładowe zainteresowania dzieci można sprowadzić do kilku obszarów, co zostało udowodnione badaniami. Dzieciaki w wieku przedszkolnym, z uwagi na potrzebę aktywności fizycznej i chęć do zabawy, wykazują ogromne zamiłowanie do różnego rodzaju sportów. Potrzeba akceptacji i bliskości rówieśników jest spełniana przez większość gier zespołowych, takich jak piłka nożna, koszykówka czy po prostu zabawy podwórkowe w berka czy chowanego – zainteresowania dziecka mogą być proste.

Zainteresowania małego dziecka - uśmiechnięta dziewczynka w wieku przedszkolnym pływa w basenie z pomocą deski

Jednak maluchy mogą także rozwijać ciekawe pasje, które nie są oczywiste, a czasami nawet trudne do realizacji. Zauważono, że zainteresowania dzieci często krążą wokół sztuki. Nasze pociechy od najmłodszych lat przejawiają potrzebę śpiewu, tańca, a także wszelkich aktywności plastycznych – malowania, układania, rysowania, rzeźbienia, grania na instrumentach. Teatr to kolejny przykład ciekawego i rozwijającego hobby. Dzięki niemu dzieci poznają różnego rodzaju wzorce zachowań ludzi, poznają świat relacji między nimi.

Jakie mogą być zainteresowania dziecka, które łatwo zrealizować? Wszelkie związane z przyrodą. Każdy maluch przejawia zainteresowanie światem zewnętrznym – w końcu jest tak ogromny i złożony. Chcą go lepiej poznać i zrozumieć, a jak zrobić to efektywniej, niż obcując z przyrodą? Kontakt z naturą, czyli z roślinami i zwierzętami, będzie dla malucha nie tylko świetną rozrywką, ale także najlepszą nauką o otaczającym je świecie. Powiązane są z tym zainteresowania dotyczące innych kultur oraz sposobu poruszania się po świecie – dzieci chętnie uczą się o innych krajach czy środkach transportu. Interesujące i pożyteczne.

Zainteresowania dziecka w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym

Zainteresowania dzieci nie przestają odgrywać ważnej roli z momentem zakończenia edukacji wczesnoszkolnej. Przeciwnie, starsze dzieci wciąż mają zainteresowania, chociaż najczęściej ewoluuje ich rodzaj i kierunek, w jakim zmierzają. To zjawisko naturalne – ma ono związek zarówno z doskonaleniem pamięci, jak i coraz lepszą oceną wydarzeń, które mają miejsce wokół dziecka.

Jakie zainteresowania dzieci w wieku szkolnym wykazują najczęściej? Poniżej prezentujemy przykładowe zainteresowania dziecka w różnym wieku.

Zainteresowania dziecka 6- i 7-letniego – przykłady

Zainteresowania dziecka 6-letniego mogą być skoncentrowane na poznawaniu i obserwowaniu świata zwierząt. Dziecko może zafascynować się dinozaurami i dociekać, jak wyginęły. Czym jeszcze może zainteresować się dziecko w tym wieku? Choćby muzyką, puzzlami czy układaniem coraz to bardziej skomplikowanych konstrukcji z klocków.

Zainteresowania dziecka 10-letniego – przykłady

Dziecko w wieku 10 lat może zarówno pogłębiać dotychczasowe zainteresowania, odkrywać je z innej strony, jak i zupełnie je zmienić. Zamiast jak dotychczas słuchać muzyki, może chcieć nauczyć się grać na wybranym instrumencie, np. gitarze. Uczeń, który uczył się w szkole o geologii i historii, może poprosić rodziców o wykrywacz metalu, aby poszukiwać zakopanych w ziemi skarbów.

Zainteresowania dziecka w wieku szkolnym - dziewczynka z lupą z ciekawością wpatruje się w leżącą na ziemi muszlę

Zainteresowania starszych dzieci – przykłady

Rodzaje zainteresowań starszych dzieci mogą dotyczyć sportu lub nauki. Dziecko może koncentrować się na rozwoju umiejętności gry w tenisa czy siatkówkę, przygotowując się do kariery sportowca. Uczniowie starsi niż 10 lat mogą też być zafascynowani robotami i komputerami, interesując się tym, jak one działają.

Rozwijanie zainteresowań malucha – jak to robić dobrze i w zgodzie z dzieckiem?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zainteresowania dziecka nie powinny być ograniczane, jeżeli nie są dla niego zbytnim zagrożeniem. Więc pierwszym krokiem i zasadą, jaką się musimy kierować, jest zaakceptowanie obecnej pasji dziecka i wspieranie go w niej. Jak się rozwijać razem z dzieckiem, by wszystko poszło zgodnie z planem?

Przede wszystkim, uczestnicz w jego hobby, jeżeli jest taka możliwość. Niektóre ciekawe pasje wykluczają udział rodzica, ale w większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić coś razem. Jeżeli pociecha uwielbia sport, wyjdźcie razem pograć w piłkę, pojeździć na rowerze czy popływać na basenie. Podczas takiej zabawy pamiętaj, by nie krytykować dziecka – w końcu to dla niego dopiero nauka, ma się dobrze bawić.

Odpowiadaj na pytania. To bardzo ważny punkt w naszym poradniku, bo wiemy, jak często dzieci mogą zmęczyć rodziców swoimi pytaniami. Jednakże, jeśli oni nie odpowiedzą, to kto ma być dla maluchów wzorem i skarbnicą wiedzy? Nawet jeśli na część odpowiedzi pytania nie znamy, nie zbywajmy dzieciaków krótkim “nie wiem”, by tylko mieć spokój. Starajmy się sami dowiedzieć i pobudzać je do dalszych pytań. W końcu każdy ciekawy świata i wszechstronny dorosły, kiedyś musiał zadać pytania.

I najważniejsze – nawet jeżeli dziecko jest w czymś dobre i widzimy to od najmłodszych lat, nie starajmy się uczynić z tego jego przyszłej kariery. Przeistoczenie zainteresowań w pracę od najmłodszych lat to droga prosto do frustracji i wypalenia, a nie rozwoju i szczęścia dziecka.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły