Dołącz do nas
Do góry

Jak rozwijać zainteresowania mojego dziecka?

Jako dorośli, możemy z pełną świadomością powiedzieć, że mamy jakieś zainteresowania – a przynajmniej w większości przypadków. Najczęściej także je rozwijamy, robiąc to co lubimy, starając stać się lepszym. I ciężko czasami wskazać, kiedy zaczęła się fascynacja danym tematem, kiedy zaczęliśmy świadomie grać na instrumencie i dążyć do bycia wirtuozem, czy też kiedy rozpoczęliśmy podbój kinematografii, oglądając filmy na potęgę i zgłębiając ich tajniki.

Tak naprawdę, nasze zainteresowania mogą się pojawić (lub być zaszczepione) już w wieku przedszkolnym. Wtedy maluch rozpoczyna fazę rozwoju psychicznego, w którym chce i może nabierać pewnych umiejętności lub zacząć inspirować się pewnymi zagadnieniami. Jakie mogą być zainteresowania naszego dziecka i jak je wspierać?

Jakie mogą być zainteresowania małego dziecka?

Przede wszystkim, nie próbuj narzucać dziecku ograniczeń dotyczących ich zainteresowań – oczywiście o ile nie zagrażają one poważnie ich życiu lub zdrowiu (również w dłuższej perspektywie). Najczęściej maluchy w wieku przedszkolnym są żywym srebrem i mają mnóstwo energii. Czasami trzeba zaakceptować, że jednego dnia chcą być profesjonalnym piłkarzem i ciągną nas na boisko pod domem, a drugiego pragną zostać kierowcą wyścigowym i jeżdżą miniaturowymi autkami po całym domu. Każdy z nas przechodził przez taki okres.

Przykładowe zainteresowania dzieci można sprowadzić do kilku obszarów, co zostało udowodnione badaniami. Dzieciaki w wieku przedszkolnym, z uwagi na potrzebę aktywności fizycznej i chęć do zabawy, wykazują ogromne zamiłowanie do różnego rodzaju sportów. Potrzeba akceptacji i bliskości rówieśników jest spełniana przez większość gier zespołowych, takich jak piłka nożna, koszykówka czy po prostu zabawy podwórkowe w berka czy chowanego – zainteresowania dziecka mogą być proste.

Jednak maluchy mogą także rozwijać ciekawe pasje, które nie są oczywiste, a czasami nawet trudne do realizacji dla dziecka. Zauważono, że zainteresowania dzieci często krążą wokół sztuki. Nasze pociechy od najmłodszych lat przejawiają potrzebę śpiewu, tańca, a także wszelkich aktywności plastycznych – malowania, układania, rysowania, rzeźbienia, grania na instrumentach. Teatr to kolejny przykład ciekawego i rozwijającego hobby. Dzięki niemu dzieci poznają różnego rodzaju wzorce zachowań ludzi, poznają świat relacji między nimi.

Jakie mogą być zainteresowania dziecka, które łatwo zrealizować? Wszelkie związane z przyrodą. Każdy maluch przejawia zainteresowanie światem zewnętrznym – w końcu jest tak ogromny i złożony. Chcą go lepiej poznać i zrozumieć, a jak zrobić to efektywniej, niż obcując z przyrodą? Kontakt z naturą, czyli z roślinami i zwierzętami, będzie dla malucha nie tylko świetną rozrywką, ale także najlepszą nauką o otaczającym je świecie. Powiązane są z tym zainteresowania dotyczące innych kultur oraz sposobu poruszania się po świecie – dzieci chętnie uczą się o innych krajach czy środkach transportu. Interesujące i pożyteczne.

Rozwijanie zainteresowań malucha – jak to zrobić dobrze i w zgodzie z dzieckiem?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zainteresowania dziecka nie powinny być ograniczane, jeżeli nie są dla niego zbytnim zagrożeniem. Więc pierwszym krokiem i zasadą, jaką się musimy kierować, jest zaakceptowanie obecnej pasji dziecka i wspieranie go w niej. Jak się rozwijać razem z dzieckiem, by wszystko poszło zgodnie z planem?

Przede wszystkim, uczestnicz w jego hobby, jeżeli jest taka możliwość. Niektóre ciekawe pasje wykluczają udział rodzica, ale w większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić coś razem. Jeżeli pociecha uwielbia sport, wyjdźcie razem pograć w piłkę, pojeździć na rowerze czy popływać na basenie. Podczas takiej zabawy pamiętaj, by nie krytykować dziecka – w końcu to dla niego dopiero nauka, ma się dobrze bawić.

Odpowiadaj na pytania. To bardzo ważny punkt w naszym poradniku, bo wiemy, jak często dzieci mogą zmęczyć rodziców swoimi pytaniami. Jednakże, jeśli oni nie odpowiedzą, to kto ma być dla maluchów wzorem i skarbnicą wiedzy? Nawet jeśli na część odpowiedzi pytania nie znamy, nie zbywajmy dzieciaków krótkim “nie wiem”, by tylko mieć spokój. Starajmy się sami dowiedzieć i pobudzać je do dalszych pytań. W końcu każdy ciekawy świata i wszechstronny dorosły, kiedyś musiał zadać pytania.

I najważniejsze – nawet jeżeli dziecko jest w czymś dobre i widzimy to od najmłodszych lat, nie starajmy się uczynić z tego jego przyszłej kariery. Przeistoczenie zainteresowań w pracę od najmłodszych lat to droga prosto do frustracji i wypalenia, a nie rozwoju i szczęścia dziecka.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.