Najpopularniejsze gry edukacyjne dla dzieci idealne na prezent

Gry edukacyjne nie tylko są źródłem dobrej zabawy – to także sposób na naukę oraz rozwijanie umiejętności motorycznych dziecka. Aby zakupiony egzemplarz spełnił wszystkie wymagania, musi być dostosowany do wieku pociechy oraz jej zainteresowań. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań gry edukacyjnej na prezent i jakie tytuły zyskują na popularności?

 

Gry edukacyjne – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Zabawki i gry edukacyjne muszą łączyć kilka funkcji naraz – powinny zachwycać wyglądem oraz wykonaniem, ale także uczyć przydatnych umiejętności (np. czytania). Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego zestawu? Przede wszystkim na kategorię wiekową, gdyż zbyt wysoki poziom trudności może zniechęcić pociechę do dalszej zabawy. Przed zakupem gry edukacyjnej dla dziecka, dodatkowo pamiętaj, aby:

  • nawiązywała do zainteresowań dziecka – dla miłośników eksperymentów wybierz zestaw małego chemika, a dla fana przyrody memory ze zwierzętami;
  • była wykonana z wysokiej jakości surowców – starannie wykonane elementy gry powinny być odporne na upadki czy zginanie;
  • nie miała skomplikowanych zasad – postaw na egzemplarze z łatwą do zapamiętania mechaniką i prostymi regułami, dzięki którym dziecko skupi się na zabawie.

Oczywiście podczas zakupów sprawdź, ilu graczy jest potrzebnych do rozpoczęcia rozgrywki – niektóre gry edukacyjne wymagają parzystej liczby zawodników, a inne są jednoosobowe. Jeżeli zależy Ci na tytule, który zintegruje rodzinę, postaw na klasyczną planszówkę, w której liczy się refleks i kreatywność. Chcesz, aby dziecko samodzielnie ćwiczyło umiejętności motoryczne? Wybierz klasyczne puzzle, dzięki którym pociecha nauczy się dopasowywania kształtów oraz kolorów w poszczególnych częściach obrazka.

To może Cię zainteresować: Zabawy z dziećmi w domu

Gry edukacyjne dla małych dzieci

Jakie gry edukacyjne zyskują na popularności? Przede wszystkim tytuły, które uczą praktycznych umiejętności, takich jak np. pisanie czy liczenie. Oto kilka propozycji ciekawych zestawów, które spodobają się zarówno trzylatkowi, jak i starszemu przedszkolakowi:

  1. Edukacyjne memory, które udoskonali spostrzegawczość

Memory to gra edukacyjna, która sprawdzi się zarówno w przypadku energicznej czterolatki, jak i odrobinę starszego chłopca – to uniwersalny tytuł, który z łatwością dostosujesz do zainteresowań dziecka. Różnokolorowe obrazki mogą przedstawiać zarówno pojazdy, jak i zwierzęta oraz postacie z ulubionych bajek. Memory uczy rozróżniania kolorów, ale także polepsza spostrzegawczość i pamięć, dlatego warto podarować je z okazji urodzin czy świąt.

  1. Gry dla dzieci – edukacyjne zestawy na ponure wieczory

Co powiesz na zestaw, który łączy w sobie kilka gier edukacyjnych? To świetny sposób na spędzenie czasu w gronie najbliższych – przyda się zarówno podczas chłodnych wieczorów, jak i kilkugodzinnych spotkań rodzinnych. Na uwagę zasługują przede wszystkim te tytuły, które rozwijają kilka umiejętności naraz – oprócz czytania, udoskonalą też liczenie i pisanie oraz uczą dziecko współzawodnictwa.

  1. Klocki i zabawki sensoryczne rozwijające motorykę

Szukasz prezentu dla kilkumiesięcznego malucha? Niektóre gry edukacyjne są tworzone także z myślą o najmłodszych – ich elementy są duże i wytrzymałe, dzięki czemu są łatwe do utrzymania w niewielkich rączkach. Dobrym przykładem gier dla małych dzieci są klocki i zabawki sensoryczne, które wspierają koordynację ruchową. Niektóre z nich rozwijają także kreatywność i wyobraźnię dziecka oraz uczą logicznego myślenia.

Gry dla dzieci – edukacyjne rozgrywki dla uczniów

Co w przypadku starszych dzieci – jakie gry edukacyjne sprawdzą się na prezent dla ucznia? Przede wszystkim zwróć uwagę na te zestawy, które wpiszą się w zainteresowania pociechy oraz rozwiną dotychczas zdobytą wiedzę.

  1. Gra edukacyjna o przyrodzie

Lekcje przyrody mogą być nudne i niezrozumiałe dla kilkulatka, dlatego warto podarować mu grę, dzięki której pozna zależności pomiędzy zwierzętami a otaczającym je światem. Poprzez zabawę pociecha zrozumie rolę drapieżników oraz roślinożerców, a także zauważy, w jaki sposób środowisko naturalne oddziałuje na życie organizmów żywych. Warto pamiętać, że to także doskonały sposób na poszerzanie słownictwa!

  1. Pierwsza pomoc – nauka poprzez zabawę

Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc potrafi uratować życie, dlatego nic dziwnego, że w sklepach coraz popularniejsze stają się gry edukacyjne dotyczące poprawnego zachowania się w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Bawiąc się, Twoje dziecko nauczy się, jak należy wezwać pomoc oraz przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. To doskonały sposób na nabycie przydatnych umiejętności, dzięki którym uczeń będzie przygotowany na różne sytuacje.

Poszukując fajnej gry edukacyjnej dla dzieci, nie kieruj się jedynie jej wyglądem, ale przede wszystkim stopniem trudności oraz tematyką. Zbyt skomplikowane zestawy mogą zniechęcić pociechę do zabawy, a niezgodne z zainteresowaniami planszówki znaleźć się na dnie szuflady. Jeżeli obawiasz się, że zakupiony prezent nie trafi w gust kilkulatka, poproś dziecko o poradę – z chęcią podpowie Ci, jakie gry są najpopularniejsze i które spełnią jego wszystkie wymagania.

Sprawdź również: Jak rozwijać zainteresowania mojego dziecka?

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły