Jak spać w ciąży? Czy poduszka do spania w ciąży ma znaczenie?

Jak spać w ciąży? Czy poduszka do spania w ciąży ma znaczenie?

Ciąża, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, stanowi ogromne obciążenie dla organizmu. Wśród częstych dolegliwości, na jakie skarżą się panie, należy wymienić bóle kręgosłupa, zgagę, skurcze łydek, zawroty głowy. Wiele z tych objawów wynika z braku odpowiedniej regeneracji – nawet 25% przyszłych mam cierpi na bezsenność. Tymczasem długotrwałe osłabienie przekłada się zdrowie kobiety oraz jej dziecka. Jak powinna spać ciężarna?

Im bliżej rozwiązania, tym trudniej znaleźć odpowiednią pozycję. Spanie w ciąży utrudnia powiększający się brzuch. Co zatem zrobić, aby zminimalizować niedogodności i porządnie odpocząć?

Na co uważać i w jakiej pozycji spać w pierwszym trymestrze ciąży?

Pozycja, jaką wybiera się do spania w początkowym etapie ciąży, nie ma większego znaczenia. Płód ma zaledwie kilka milimetrów, a dodatkowo chronią go płyn owodniowy oraz kość łonowa. Kobiety mogą więc leżeć na boku, brzuchu lub plecach. Należy jednak pamiętać, że I trymestr jest wyjątkowy ze względu na dynamiczne zmiany. Organizm pracuje na przyspieszonych obrotach, a nagły wzrost progesteronu powoduje nadmierną senność. Zmęczenie odczuwa się nie tylko w nocy, ale również w ciągu dnia.

Na którym boku spać w zaawansowanej ciąży?

Leżenie na boku to najlepsza pozycja do spania w ciąży, ponieważ zmniejsza obciążenie kręgosłupa. Na której stronie się położyć? Jak się okazuje, najlepszym wariantem jest spanie w ciąży na lewym boku. W ten sposób zapewniamy dzieciątku odpowiedni dopływ tlenu i poprawiamy krążenie krwi w organizmie. Leżenie na lewym boku w ciąży sprawia, że wątroba i żyła główna dolna nie są uciskane przez macicę. Istnieją również badania potwierdzające, że spanie na lewym boku w ciąży pozytywnie wpływa na zdrowie noworodka.

Czy leżenie na prawym boku w ciąży jest dozwolone?

Choć nie ma oficjalnych obostrzeń skierowanych do przyszłych mam, wiadomo, że spanie na prawym boku w ciąży zwiększa prawdopodobieństwo ucisku na wątrobę oraz żyłę główną dolną. To z kolei przyczynia się do ograniczenia przepływu krwi do serca. Na szczęście są to rzadkie sytuacje. W większości przypadków ciąża nie determinuje wyboru konkretnej pozycji, dlatego – jeśli tylko mamy taką ochotę – możemy zdecydować się na spanie na prawym boku. Ważne, by było nam wygodnie. Tym bardziej, że zdaniem specjalistów nie należy układać się wyłącznie w jednym kierunku, gdyż może to doprowadzić do asymetrii ułożeniowej płodu.

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Spanie na brzuchu w ciąży jest dopuszczalne, ale tylko do pewnego momentu. Kiedy ta newralgiczna część ciała zaczyna być widoczna, lepiej zrezygnować z takiej formy odpoczynku. Ułożenie jest niewygodne, a dodatkowo stanowi zagrożenie dla maleństwa – ucisk na macicę może doprowadzić do defektów płodu. Należy więc starannie dobierać pozycje do spania w ciąży. Dotyczy to zwłaszcza kobiet zagrożonych powikłaniami lub noszących pod sercem bliźnięta.

Czy w ciąży można spać na plecach?

O ile spanie na plecach nie stanowi większego problemu w pierwszych miesiącach ciąży, to w drugim lub trzecim trymestrze nie jest zalecane. Powiększający się brzuch obciąża kręgosłup, jelita, naczynia krwionośne. Długotrwałe odpoczywanie w takiej pozycji prowadzi do problemów z trawieniem, prawidłowym oddychaniem. Może również przyczynić się do zaburzeń krążenia krwi oraz skutkować pojawieniem się hemoroidów. Trzeba też mieć na uwadze, że natura sama reguluje wiele kwestii, dlatego należy słuchać swojego organizmu. Panie instynktownie czują, że dana pozycja w ciąży nie nadaje się do spania, bo powoduje dyskomfort, bóle pleców czy zawroty głowy.

Jak spać w 9 miesiącu ciąży?

Tuż przed rozwiązaniem wygodna pozycja do spania w ciąży jest trudna do wskazania. Nieproporcjonalna sylwetka stanowi duże utrudnienie, a dodatkowo organizm szybko się męczy. Kiedy brzuch jest bardzo uwypuklony, pomaga poduszka do spania w ciąży. W Polsce jest to stosunkowo nowy produkt. Dekadę temu mało kto o nim słyszał. Obecnie zarówno mamy, jak i lekarze są zgodni, że to doskonała metoda na bezsenność.

Jak najlepiej spać w ciąży?

Poduszki dla przyszłych mam znacznie różnią się od standardowych modeli. Ich wypełnienie odznacza się elastycznością oraz idealnie przylega do ciała. Z tego powodu łatwiej zdecydować, jaka pozycja do spania w ciąży będzie najodpowiedniejsza. Produkt jest dostępny w różnych kształtach.

Przegląd najpopularniejszych poduszek

  • Litera „I”

Do najchętniej wybieranych zaliczają się artykuły w formie długiego wałka przypominającego literę „I”. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musimy zastanawiać się, na którym boku najlepiej spać w ciąży. Niezależnie, jaką pozycje wybierzemy, będzie nam wygodnie.

  • Litera „C”

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest poduszka w kształcie litery C. Stanowi ona podparcie dla głowy, brzucha, pleców oraz nóg. Można zaopatrzyć się też w dłuższą wersję tego egzemplarza, która jest podobna do litery „U”.

Jak spać w czasie ciąży?

Na to pytanie trudno znaleźć jasną odpowiedź. Rosnący brzuch powoduje duży dyskomfort, dlatego wygodna pozycja do snu w ciąży praktycznie nie istnieje. Wprawdzie optymalne wydaje się leżenie na boku, jednak na dłuższą metę takie ułożenie może sprawiać kłopot. Dobrą opcją jest inwestycja w poduszkę dla ciężarnych. Jej zastosowanie umożliwia odciążenie mięśni przyszłej mamy – bez względu na którym boku zdecyduje się ona spać w czasie ciąży.

Total
0
Shares
2 komentarze
  1. Ja w ciąży nie mogłam spać, bardzo lubię spać na plecach a tu psikus. Musiałam się zmuszać by spać na boku. Budziłam się non stop, spacerowałam w nocy po mieszkaniu, czytałam książki, oglądałam nudne filmy. Z czasem byłam tak zmęczona że sama zasypiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły