Dołącz do nas
Do góry

Jak spać w ciąży? Czy poduszka do spania w ciąży ma znaczenie?

Ciąża, zwłaszcza na zaawansowanym etapie, jest źródłem trudności nie tylko w życiu codziennym, ale też nocą. Wiele dolegliwości związanych z ciążą powoduje trudności ze snem. Na bezsenność w ciąży cierpi nawet do 25% przyszłych mam. Brak snu powoduje osłabienie organizmu, co przekłada się na zdrowie ciężarnej oraz samego dziecka.
Spanie w ciąży sprowadza się często do pytania o pozycję. W końcu w brzuchu mamy jest już dziecko, a im bliżej rozwiązania, tym trudniej jest ułożyć się odpowiednio do snu. W jakiej pozycji spać w ciąży, aby zaznać choć trochę odpoczynku i zadbać o zdrowie dziecka?

Na którym boku spać w ciąży?

Często zalecanym rozwiązaniem jest spanie na jednym z boków. Jednak pojawia się kwestia, na którym boku spać w ciąży? Jak się okazuje, wybór strony ma znaczenie. Śpiąc na lewym bloku, zapewniamy swojemu dzieciątku odpowiedni dopływ tlenu i prawidłowe krążenie krwi. Spanie w ciąży na lewym boku sprawia, że wątroba i żyła główna dolna nie jest uciskana przez macicę. Jest to pozycja zalecana przez ginekologów z całego świata i istnieją badania potwierdzające jej wpływ na zdrowie noworodka. Może być sposobem na bezsenność w ciąży – ułatwić zasypianie i zwiększyć komfort snu.
Mniej korzystne jest spanie w ciąży na prawym boku naszego ciała. Wtedy właśnie występuje ucisk na wątrobę oraz żyłę główną dolną – może powodować zagrożenie związane z dopływem krwi do serca matki. Są to jednak rzadkie przypadki i wiążą się z innymi komplikacjami ciążowymi – w większości przypadków spanie na prawym boku w ciąży nie grozi żadnymi powikłaniami.

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Spanie na brzuchu w ciąży jest możliwe i dopuszczalne tylko do pewnej wielkości brzuszka. Mamy, które na co dzień spały w tej pozycji, mogą mieć problem z odzwyczajeniem. W pewnym momencie wielkość brzucha będzie nie tylko utrudnieniem, ale też zagrożeniem. Mówimy o bardzo późnym etapie ciąży, na przykład 8. czy 9. miesiącu. Jeśli wcześniej spanie na brzuchu w ciąży jest komfortowe, nie ma powodu by unikać tej pozycji. Ważne, by sen był komfortowy, a zasypianie szybkie.

Poduszka do spania w ciąży

Poduszka do spania w ciąży jest w Polsce dość nowym produktem – jeszcze w ubiegłej dekadzie ciężko było dostać w swoje ręce takie udogodnienie dla ciężarnych. Zarówno mamy jak i lekarze potwierdzają – taka poduszka może być lekarstwem na bezsenność w ciąży. Jednak, jak w wielu przypadkach, istnieje wiele rodzajów poduszek. Jaka poduszka do spania w ciąży będzie dla nas najlepsza?
Trzeba przede wszystkim podkreślić, że taka poduszka różni się od zwykłej. Przede wszystkim, jej wypełnienie jest na tyle elastyczne, by dopasować się do kształtu i pozycji ciała matki. Poduszka do spania w ciąży może przyjmować różne kształty i to wybór właściwego spośród nich jest kluczowy. Często spotykanym wyborem jest poduszka w kształcie litery I, czyli długi wałek. Decydując się na nią, nie musimy sobie zadawać pytania „na którym boku spać w ciąży?”. Korzystając z niej, możemy komfortowo spać na lewym i prawym boku.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest poduszka do spania w ciąży w kształcie litery C. Pozwala podeprzeć najważniejsze partie ciała ciężarnej – głowę, brzuch, plecy oraz nogi. Dodatkowym podparciem dla pleców będzie dłuższa wersja tej poduszki, czyli taka w kształcie litery U.
Właściwie każda poduszka do spania w ciąży będzie odciążeniem mięśni przyszłej mamy i pomoże się wyspać. To doskonały sposób na bezsenność w ciąży i warto zainwestować kilkadziesiąt złotych, by zapewnić sobie komfortowy sen.

1 Comment

 1. Aneta

  10/03/2020 at 15:26

  Ja w ciąży nie mogłam spać, bardzo lubię spać na plecach a tu psikus. Musiałam się zmuszać by spać na boku. Budziłam się non stop, spacerowałam w nocy po mieszkaniu, czytałam książki, oglądałam nudne filmy. Z czasem byłam tak zmęczona że sama zasypiałam.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

 • Sposoby na wakacyjne plażowanie

  Jest środek lata, piękna pogoda za oknem, a wysokie temperatury zachęcają do spędzenia czasu nad wodą. Zarówno dzieci, jak i dorośli...

  Akademia 5.10.15.03/08/2020
 • Światowy Tydzień Karmienia Piersią

  W 1990 roku UNICEF ustanowił bardzo ważny dzień, a właściwie dla potwierdzenia ważności i słuszności tej decyzji – cały tydzień. Tydzień,...

  Akademia 5.10.15.31/07/2020
 • Jak się pakować na wakacje?

  Wakacje to czas podróży, rodzinnych wypraw, a zarazem czas urlopów i wolnego od szkoły. Decydując się na przyjemne spędzanie czasu wolnego...

  Akademia 5.10.15.27/07/2020
 • Jaką sukienkę ciążową wybrać latem?

  Letnie miesiące kojarzą się pozytywnie.  Jest ciepło, przyjemnie rozpoczynają się wakacje i czas urlopów. Wakacyjna pogoda i wyższe temperatury jednak nie...

  Akademia 5.10.15.22/07/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.