Jaki smoczek wybrać dla noworodka?

Istnieje wiele rodzajów smoczków dla dzieci. Młodzi rodzice mogą być nieco zdezorientowani w bogatym i kolorowym asortymencie. Czym się kierować, wybierając produkt dla swojego malucha?

Smoczek dla noworodka – czym się powinno kierować podczas jego zakupu?

Wybierając odpowiedni smoczek dla noworodka, należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych cech produktu. Najważniejszą jest materiał, z jakiego został wykonany – najczęściej w tym celu wykorzystuje się wysokiej jakości silikon, który nie zawiera bisfenolu A, szkodliwego dla zdrowia. Jeśli chodzi o stopień twardości smoczka, warto poszukać takiego modelu, który nie jest zbyt twardy. Ważny jest też rozmiar podany przez producenta na opakowaniu i zazwyczaj określony z uwzględnieniem wieku dziecka. Żeby sprawdzić, który smoczek przypadnie dziecku do gustu, warto potestować kilka różnych modeli, preferencje także w tej kwestii są sprawą indywidualną. Wybierając smoczek dla noworodka należy też zwrócić uwagę na to, jaką długość części przeznaczonej do ssania ma dany produkt. Nieodpowiednio dopasowane smoczki mogą powodować odruch wymiotny lub przyczyniać się do wad zgryzu czy nieprawidłowych nawyków jeśli chodzi o ustawienie języka w jamie ustnej.

Jaki smoczek dla noworodka – ranking

Wśród dostępnego asortymentu smoczków, dużą popularnością cieszą się smoczki dynamiczne. Te modele mają tendencję do lekkiego rozciągania i kurczenia się w buzi dziecka, zgodnie z naturalnym rytmem ssania. Ruch ten imituje zachowanie się piersi w czasie karmienia. Dynamiczny smoczek jest dobrym rozwiązaniem, gdyż lepiej dopasowuje się do wnętrza buzi niemowlaka. Producenci oferują też smoczki symetryczne, a więc takie, które mają kształt gumki i są zbliżone wyglądem do kobiecej brodawki sutkowej. Produkty tego typu pozwalają niemowlętom oddychać bez przeszkód i swobodnie przełykać ślinę. Nie wpływają też w żaden sposób na nieprawidłowy rozwój zgryzu i mowy dziecka. Wybierając smoczek dla dziecka warto również wziąć pod uwagę wielkość plastikowej otoczki. Optymalnie, gdy nie dotyka, lub prawie nie dotyka dziecięcej skóry. W ten sposób zapobiega się odgnieceniom czy nawet odparzeniom na buzi dziecka.

Smoczek dla noworodka, a higiena

Utrzymywanie właściwej higieny jest bardzo ważna, w przypadku niemowląt, które przychodzą na świat z nie do końca wykształconym układem odpornościowym. Dlatego wszelkie używane na co dzień produkty i akcesoria dla niemowląt powinny być wyparzane w gorącej wodzie, a także myte czy sterylizowane w przeznaczonych do tego urządzeniach. Nie inaczej jest ze smoczkami, które trafiają do dziecięcej buzi. Wiele produktów sprzedawanych jest w wygodnych kapsułach wielokrotnego użytku, które pozwalają zachować higieniczne warunki przechowywania smoczka. Rodzice czy opiekunowie dziecka powinni dodatkowo unikać oblizywania smoczka swojego dziecka, gdyż w ten sposób mogą przenieść do jego jamy ustnej chorobotwórcze i groźne bakterie, które wywołują próchnicę albo przekazać mu wirus odpowiedzialny za pojawienie się opryszczki. Choć niektórzy rodzice próbują zachęcić swoje dziecko do używania smoczka, zanurzając jego końcówkę w słodkim soku czy kaszce – jest to praktyka, której nie warto stosować na co dzień – cukier w takiej formie nie tylko nie jest dziecku potrzebny, ale może szkodzić jego zdrowiu. Żeby mieć pewność, że smoczek, który podaje się dziecku zawsze jest czysty, a jego powierzchnia pozbawiona bakterii, warto mieć przy sobie zapasowy egzemplarz oraz etui – w przypadku małych dzieci nietrudno o mały wypadek, w wyniku którego smoczek ląduje na ziemi.

Od kiedy smoczek dla noworodka?

Doradcy laktacyjni, którzy pracują na oddziałach położniczych zwracają szczególną uwagę na konieczność wyrabiania u niemowląt prawidłowego nawyku ssania piersi, już od pierwszych dni ich życia. Zgodnie z zaleceniami, do 4. miesiąca życia smoczek nie powinien być podawany wyłącznie w celu uspokojenia maluszka, zamiast piersi. Częstotliwość używania, a przede wszystkim moment, w którym można podawać smoczek dziecku zależy jednak od wielu indywidualnych czynników, jak np. usposobienie maluszka i komfort karmiącej mamy.

Kiedy należy odstawić smoczek?

Zainteresowanie smoczkiem u dziecka zazwyczaj spada około 6. miesiąca życia, co pokrywa się z czasem odpowiednim do rozszerzenia jego diety. To także dobry moment, by stopniowo odzwyczajać malucha od smoczka, podając mu go coraz rzadziej. Około pierwszego roku życia szanse na powodzenie całkowitego odstawienia smoczka są największe. Zbyt długi czas użytkowania smoczka przez malucha może mieć negatywny wpływ na prawidłowy nawyk pracy języka – obecność silikonowej gumki w buzi utrzymuje język na dole szczęki, nie pozwalając na jego pionizację.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły