Jakie kapcie do przedszkola będą najlepsze dla dziecka?

Maluchy chodzą do przedszkola nie tylko po to, by zdobywać nowe umiejętności, ale również socjalizować się i dobrze bawić w gronie swoich rówieśników. To wiąże się oczywiście ze sporą aktywnością, która wymaga zadbania o bezpieczeństwo malucha. Ogromną pomocą dla opiekunek grupy jest zaopatrzenie dzieci w kapcie do przedszkola. Znacznie zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się, np. podczas zabawy, a tym samym bolesnego wypadku. Ale jak je wybrać, by maluch czuł się komfortowo przez cały dzień? Odpowiadamy!

Czy dziecko musi mieć kapcie do przedszkola?

O tym, czy maluch musi nosić w przedszkolu kapcie, decydują wewnętrzne regulacje wszystkich placówek. Zdecydowana większość przedszkoli wymaga jednak noszenia zmiennego obuwia. To zrozumiałe – zwykłe buty brudzą posadzkę, jak również ubranie dziecka, np. podczas siedzenia w pozycji na piętach. Z kolei podczas zabawy czy tańca w samych skarpetkach, maluch może się poślizgnąć i przewrócić. Kapcie do przedszkola i szkoły dodatkowo chronią stopy przed skaleczeniami oraz wychłodzeniem lub złapaniem infekcji, np. grzybiczej.

Co jednak istotne, „pierwsze lepsze klapki” niekoniecznie będą dobrym wyborem. Maluchy w wieku przedszkolnym nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego ciała – ciągle rosną (i to jak na drożdżach!). Kształtują się między innymi ich kości; stopy średnio do ósmego roku życia. Mniej-więcej do tego momentu mogą ulegać deformacjom, takim jak np. tzw. stopa płasko-koślawa, a na ryzyko ich wystąpienia w dużym stopniu wpływa nieprawidłowe obuwie, w tym kapcie. Jakie zatem kupić do przedszkola, by nie zaburzyć prawidłowego rozwoju dziecka?

Na co zwrócić uwagę, wybierając kapcie do przedszkola?

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru kapci dla dzieci do przedszkola jest poziom ich miękkości. Kapcie powinny być maksymalnie elastyczne, tak by układały się na stopach podobnie do skarpetek – idealnie dopasowywały do ich kształtu oraz ułożenia. Dobrze, by w całości zakrywały stopy, klasyczne klapki to zatem zły pomysł. Dzięki temu nie będą się zsuwać z ciała. Pamiętaj przy tym, by kapcie nie były sznurowane; najlepiej sprawdzą się wiązane, ewentualnie na prosty w obsłudze szeroki rzep.

Kapcie nie mogą przy tym uciskać ani być luźne, nie warto zatem kupować nieco za dużych modeli mających posłużyć dziecku dłużej. Przedszkolaki rosną bardzo szybko, przez co opiekunowie muszą dość często wymieniać obuwie, a to wiąże się oczywiście z kosztami i nietrudno wpaść na właśnie takie rozwiązanie, jak kupienie kapci „na rok do przodu”. Warto jednak pamiętać, że za duże kapcie ograniczają swobodę malucha – zsuwają się, co może prowadzić do wypadku w trakcie zabawy lub zajęć.

O czym jeszcze pamiętać, kupując kapcie do przedszkola?

Kapcie do przedszkola powinny też być lekkie i wyposażone w cienką podeszwę. Dzięki temu dziecko nie będzie czuło bólu ani zmęczenia stóp po kilku godzinach spędzonych w placówce. Im cięższe obuwie, czy to „zewnętrzne”, czy „domowe”, tym większe staje się również ryzyko wystąpienia problemów z dziecięcym kręgosłupem. Dodatkowo sprawia, że maluch szybciej się męczy. Z kolei gruba podeszwa zmniejszy odczucia sensoryczne dziecka – w kapciach z cieńszą podeszwą kilkulatek będzie czuł się bardziej naturalnie, tak jakby chodził boso po podłożu.

Ważne też, by podeszwa była gumowa, czyli antypoślizgowa, zmniejszy bowiem ryzyko upadków u dziecka. W wielu placówkach wymaga się dodatkowo, aby była jasna, najlepiej biała. Wynika to z faktu, że podeszwy ciemne lub o bardzo intensywnym kolorze (np. jaskrawozielone, pomarańczowe, czerwone etc.) mogą zostawiać trudne do usunięcia ślady na utwardzonych posadzkach takich jak parkiet.

Warto zwracać szczególną uwagę na oddychające kapcie do przedszkola. Mamy tu oczywiście na myśli to, by były wykonane z materiałów, które przepuszczają powietrze i dobrze odprowadzają wilgoć. Dzięki temu stopy malucha, nawet najbardziej rozbieganego, nie będą się pocić, a tym samym nie obniżą jego komfortu. Świetnie sprawdzą się kapcie bawełniane z kauczukową podeszwą. Oba te materiały są naturalne i bezpieczne dla skóry, przy czym podeszwa znacznie niweluje ryzyko przepocenia się rozbieganych stópek albo ich odparzenia w cieplejsze dni, z kolei kauczuk jest antypoślizgowy.

 

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły