Jak przekonać dziecko do przedszkola?

 

Dzieci często odczuwają lęk przed uczęszczaniem do przedszkola, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Dowiedz się jak przekonać dziecko do przedszkola z naszego artykułu

 Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Przedszkole u wielu dzieci wywołuje lęk wywołany perspektywą rozstania z rodzicami i przebywania w nieznanym dotąd miejscu. Jeśli Twoja pociecha nie chce uczęszczać do placówki, najlepiej małymi kroczkami przekonać ją do zmiany decyzji. Poznaj sprawdzone sposoby na zachęcenie dziecka do przedszkola, a następnie wypróbuj je!

Spokojnie porozmawiaj z dzieckiem o nowej sytuacji

Jeśli Twoje dziecko boi się iść do przedszkola, musisz jak najwięcej rozmawiać z nim na temat nowej sytuacji. Postaraj się przekonać malucha, że w tym miejscu czeka na niego wiele atrakcji. Wspomnij nie tylko o możliwości poznania nowych kolegów i koleżanek, ale także o zupełnie nowych zabawach. Warto też opowiedzieć dziecku kilka historii z czasów, gdy sama chodziłaś do przedszkola. Jeżeli Twoja pociecha uwielbia prace plastyczne, przekonaj ją, że jako przedszkolak będzie mogła bardzo dużo malować, lepić z plasteliny czy kolorować. Postaraj się zaciekawić malucha, aby sam chciał sprawdzić, jakie atrakcje czekają na niego w nowym miejscu.

 Oswój malucha z rozłąką

Zazwyczaj dziecko płacze, że nie chce iść do przedszkola z powodu rozłąki z rodzicami. Możesz w pewien sposób przygotować pociechę do nowej sytuacji. Warto zastanowić się nad zorganizowaniem dziecku dnia poza domem – na przykład u dziadków albo u ulubionej cioci lub wujka. Dzięki temu będzie miało szansę przekonać się, jak to jest spędzać czas poza domem bez rodziców. Być może ta sytuacja pomoże mu oswoić się z rozłąką, a przedszkole przestanie kojarzyć się z brakiem mamy i taty.

 Zachęć dziecko do przedszkola za pomocą książek i kreskówek

Twoje dziecko nie chce iść do przedszkola? W takiej sytuacji warto skłonić je do zmiany nastawienia za pomocą książek i kreskówek. W wielu animowanych serialach telewizyjnych jest poruszany temat chodzenia do przedszkola. Warto zwrócić uwagę chociażby na popularną Świnkę Peppę. Pociecha powinna zobaczyć, że jej ulubiony bohater chętnie idzie do przedszkola, ponieważ czeka tam na niego wiele atrakcji. Możesz też sięgnąć po książeczki dla dzieci poruszające podobną tematykę. Przykładem jest chociażby książeczka pt. Kicia Kocia w przedszkolu.

Dziecko nie chce iść do przedszkola? Postaw na stopniową adaptację!

W wielu placówkach organizowane są tak zwane zajęcia adaptacyjne, których głównym celem jest stopniowe przekonanie malucha do chodzenia do przedszkola. To świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli w przypadku Twojej pociechy główny problem to strach przed nieznanym. Na pierwsze zajęcia adaptacyjne maluch przychodzi wraz z rodzicami. Ma okazję poznać swoich kolegów i koleżanki oraz oswoić się z nowym miejscem. Może pobawić się zabawkami, jednocześnie czując się bezpiecznie w obecności rodzica. Takie zajęcia są organizowane zazwyczaj przez tydzień i trwają do dwóch godzin dziennie. Kolejnym etapem niech będzie zostawianie pociechy w przedszkolu, ale początkowo warto zacząć od godziny lub dwóch. W ten sposób dziecko powoli zapoznaje się z nową sytuacją, a krótkie rozstania z rodzicami nie są dla niego tak odczuwalne. Dzięki temu z czasem będzie można zostawiać pociechę na dłużej, szczególnie jeśli szybko zaadaptuje się w placówce.

Sprawdź też: Jakie kapcie do przedszkola będą najlepsze dla dziecka?

Co zrobić, gdy dziecko płacze i nie chce iść do przedszkola?

Zdarza się, że pomimo wcześniejszej próby adaptacji, Twoja pociecha wciąż nie będzie chciała iść do przedszkola. W takiej sytuacji musisz przede wszystkim być konsekwentnym. Nie możesz ulegać płaczom malucha – w przeciwnym razie dziecko uzna, że codzienna histeria przed przedszkolem przynosi oczekiwane rezultaty. Warto też postarać się jak najszybciej wyjść z domu. Jeśli moment opuszczenia mieszkania będzie przedłużany, pociecha zyska więcej czasu na rozmyślanie o rozstaniu z rodzicami. Ważną kwestią jest także, aby samo pożegnanie w przedszkolu nie trwało zbyt długo. Koniecznie należy też określić dziecku, kiedy po nie przyjdziesz – na przykład po leżakowaniu lub po obiedzie.

Zadbaj o dostęp do ulubionych przedmiotów malucha

Jak przekonać dziecko do przedszkola? Poza wspomnianymi wcześniej sposobami warto też pamiętać o skompletowaniu odpowiedniej wyprawki przedszkolaka. Koniecznie powinny się w niej znaleźć ulubione przedmioty maluszka, dzięki którym poczuje się bezpieczniej w nowym miejscu. Najważniejszym elementem wyprawki będzie zatem ukochana maskotka Twojego dziecka. Dodatkowo możesz zdecydować się także na ulubiony śpiworek do spania, kocyk lub kołderkę. Istotny jest także wybór piżamki do leżakowania – najlepiej postaw na tę, w której dziecko często śpi w domu. Wyprawkę przedszkolaka warto kompletować wspólnie z pociechą, pozwalając jej na zabranie ze sobą konkretnych przedmiotów.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda Ci się przekonać dziecko do przedszkola i nie będzie się już bać nowej sytuacji. A jeśli musisz skompletować wyprawkę, to u nas znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria oraz odzież dziecięcą!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły