Dołącz do nas
Do góry

Jesteś na urlopie po ciąży? Poznaj swoje prawa

Jesteś na urlopie po ciąży? Poznaj swoje prawa

Urodzenie dziecka dla świeżo upieczonej mamy oznacza urlop macierzyński. Nie jest to jedyny urlop, z którego może skorzystać kobieta po przyjściu na świat dziecka. Odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące urlopów związanych z macierzyństwem.

Urlop macierzyński po urodzeniu dziecka

W podstawowym wymiarze (po urodzeniu jednego dziecka) urlop macierzyński trwa 20 tygodni i jest płatny. Przyszła mama może zdecydować, jak wykorzysta przysługujący jej urlop – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami możliwości są dwie:

 • wykorzystanie 6 tygodni przed porodem, a pozostałych po porodzie,
 • skorzystanie z urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze po urodzeniu dziecka.

W kontekście tego urlopu często pojawia się pytanie, czy kobieta może wrócić do pracy przed upływem wspomnianych 20 tygodni. Tak, jest to możliwe – po 14 tygodniach, o ile jednak pozostałą część wykorzysta pracujący na umowę o pracę ojciec dziecka.

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Wiele młodych mam chce jak najdłużej po porodzie pozostać w domu, aby osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem. Stąd często pojawia się pytanie, czy możliwy jest urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim. Odpowiedź brzmi – tak.

Kobiety pracujące na podstawie umowy o pracę mają prawo do urlopu i mogą z niego skorzystać tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to również zaległego urlopu wypoczynkowego. Co ważne, pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu.

Z urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim może skorzystać także pracownik-ojciec. Taką możliwość dopuszczają przepisy regulujące kwestie urlopu – Kodeks pracy.

Urlop rodzicielski po urodzeniu dziecka

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego kobieta nie musi od razu wracać do pracy – może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Przysługuje on w wymiarze 32 tygodni i można z niego skorzystać:

 • jednorazowo – z reguły jest udzielany tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, co w efekcie daje 52 tygodnie, czyli rok osobistej opieki nad dzieckiem,
 • w częściach (nie więcej niż 4) – tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego konieczne jest wykorzystanie 6 tygodni, a kolejne należy wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat.

Warunkiem niezbędnym do skorzystania z urlopu rodzicielskiego jest złożenie wniosku. Świeżo upieczona mama powinna to zrobić w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Kobieta, która zdecydowała się na osobistą opiekę nad dzieckiem, nie traci prawa do urlopu. Czy urlop wypoczynkowy można wykorzystać po urlopie rodzicielskim? Tak, a występowanie przez kobiety o urlop tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego to często spotykana praktyka.

Czy możliwe jest przerwanie urlopu rodzicielskiego?

Pojawienie się możliwości skorzystania ze żłobka to jeden z powodów, dla których kobiety mają wątpliwości, czy możliwe jest przerwanie urlopu rodzicielskiego. Owszem, chociaż trzeba pamiętać o konsekwencjach – jeżeli:

 • kobieta nie później niż 21 dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, to niewykorzystana część przepadnie – nie będzie ona mogła z niej skorzystać w terminie późniejszym,
 • kobieta najpierw wykorzystała urlop macierzyński, a potem skorzystała z urlopu rodzicielskiego, to 16 tygodni tego urlopu można wykorzystać w terminie późniejszym.

Przerwanie urlopu rodzicielskiego – choć jest możliwe – warto przemyśleć. W pierwszym przypadku sposobem, aby nie stracić części urlopu, jest przekazanie go ojcu dziecka.

Urlop wychowawczy po urodzeniu dziecka

Ostatnim rodzajem urlopu, z jakiego może skorzystać kobieta po urodzeniu dziecka, jest urlop wychowawczy. Co warto wiedzieć o tym urlopie? Oto najważniejsze informacje:

 • w kodeksie pracy wymiar urlopu wychowawczego został ustalony na 36 miesięcy – przysługuje on pracownikom, którzy są zatrudnieni co najmniej od 6 miesięcy,
 • można z niego skorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat,
 • każdemu z rodziców przysługuje wyłączne prawo do 1 miesiąca urlopu wychowawczego – urlopu tego nie można przenieść na drugiego z rodziców.

Urlop wychowawczy udzielany jest na pisemny wniosek. Należy go złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Ciąża na wychowawczym – jakie masz prawa?

Może się okazać, że na urlopie wychowawczym kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży. Co wówczas? Ciąża na urlopie wychowawczym oznacza wybór – przyszła mama może:

 • przerwać urlop wychowawczy i zacząć korzystać ze zwolnienia lekarskiego, jeżeli są do tego wskazania,
 • pozostać na urlopie wychowawczym.

W pierwszym przypadku konieczny jest powrót do pracy choćby na jeden dzień. Przekazanie pracodawcy zwolnienia lekarskiego wiąże się z uzyskaniem m.in. prawa do zasiłku chorobowego i urlopów związanych z macierzyństwem.

Przerwanie urlopu wychowawczego – czy to możliwe?

Tak, przerwanie urlopu wychowawczego jest możliwe. Kobieta, która chce skrócić urlop wychowawczy, ma do tego prawo. Termin powrotu do pracy zależy jednak od pracodawcy:

 • jeżeli przełożony wyraża zgodę na powrót pracownicy – może ona powrócić na stanowisko pracy od razu,
 • w pozostałych przypadkach – konieczne jest poinformowanie pracodawcy o powrocie najpóźniej na 30 dni przed planowanym terminem powrotu do firmy.

W drugim przypadku pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku lub stanowisku równorzędnym.

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

Czy urlop wypoczynkowy można wykorzystać po urlopie wychowawczym? Tak – mamy przebywające na urlopie wychowawczym mają prawo do urlopu wypoczynkowego. Trzeba jednak pamiętać o sposobie jego naliczania. Regułą jest, że z dniem 1 stycznia każdego roku pracownik nabywa 20 lub 26 dni urlopu (w zależności od stażu).

W sytuacji wykorzystania urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym kobiety opiekujące się dzieckiem muszą pamiętać, że:

 • może zajść konieczność zastosowania tzw. urlopu proporcjonalnego,
 • pracodawca nie ma obowiązku udzielić urlopu wypoczynkowego tuż po zakończeniu urlopu wychowawczego.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym są zatem odmienne niż po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.