KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE – CO TO TAKIEGO?

O krótkim wędzidełku podjęzykowym mówią przede wszystkim logopedzi. W literaturze fachowej spotkamy się z terminem ankyloglosja. Tym terminem specjalistycznym określa się  skrócenie wędzidełka podjęzykowego. Ma ono formę elastycznego fałdu tkankowego pomiędzy między dolną powierzchnią języka, a dnem jamy ustnej. Zaobserwujesz je w lusterku, unosząc język do podniebienia. 

Jakie są skutki krótkiego wędzidełka podjęzykowego?                      

Pierwszy moment  kiedy dowiadujesz się o funkcji wędzidełka to okres tuż po urodzeniu Twojej pociechy. Usłyszysz o nim ponieważ u niemowląt często pojawiają się trudności w karmieniu. Dziecko nie chce ssać piersi matki bądź ssie ją długo, ale nieefektywnie.  Ważne w tym okresie jest badanie neonatologa, pediatry lub neurologopedy na oddziale noworodkowym. Specjaliści podczas pierwszych badań Twojego maleństwa powinni ocenić ruchomość języka. Konsekwencją skróconego wędzidełka jest brak możliwości uniesienia języka do wałka dziąsłowego. Przybiera on wtedy charakterystyczny kształt serca. Boki języka unoszą się ku górze, natomiast czubek języka zostaje na  dnie jamy ustnej.

Praktyka i życie wskazują jednak, że nie jest tak za każdym razem. Musisz liczyć się z tym, że nie od razu przeprowadza się zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego (tzw. frenotomii) podczas hospitalizacji i napotkanych trudności w karmieniu niemowlaka. Możesz otrzymać  skierowanie na zabieg już poza szpitalem. Pamiętaj, że na oddziale noworodkowym jest doradca laktacyjny i neurologopeda. Nie bój się pytać ich o zdanie. Na pewno wskażą Ci efektywne formy karmienia maluszka.  Coraz częściej łączy się niskie przyrosty na wadze niemowlęcia m.in. z krótkim wędzidełkiem podjęzykowym. Pamiętaj, że podczas karmienia piersią dziecko powinno unieść językiem brodawkę i docisnąć ją do wałka dziąsłowego, a krótkie wędzidełko utrudnia  sprawne pobranie pokarmu. Pamiętaj, że zabieg frenotomii nie zwalnia Cię od masażu okolicy wędzidełka. Jeśli masz obawy, poproś o pomoc neurologopedę, który oceni czy prawidłowo go wykonujesz.

Kolejny etap, podczas którego mogą wystąpić trudności to nauka karmienia. Spożywanie pokarmów o innej konsystencji niż mleko matki wymaga precyzyjnych ruchów języka. I czasami tu mogą  pojawić się problemy. Podczas połykania język powinien unosić  się w kierunku podniebienia. Jednak zbyt  krótkie wędzidełko przyczynia się do utrwalania niemowlęcego sposobu połykania (występującego do około 3. roku życia), czyli ruchów masy języka wyłącznie w kierunku przód-tył. Mało sprawny język spowoduje również  zaleganie języka na dnie jamy ustnej. Ta z kolei przyczynia się do gromadzenia i odkładania  nadmiaru śliny, co wpływa na higienę zębów mlecznych. Zalegający język na dnie jamy wpływa również na wykształcenie się nieprawidłowego zgryzu o typie tzw. zgryzu otwartego.

Krótkie wędzidełko ma ogromne znaczenie w procesie artykulacji dziecka. Wiele głosek naszego języka  wymaga wysokiego uniesienia języka oraz oparciu jego czubka na górnym wałku dziąsłowym.  Obserwuj jakie głoski sprawiają Twojemu dziecku trudność. Krótkie wędzidełko podjęzykowe ma zatem wpływ na powstawanie wad wymowy. Dotyczy to w szczególności  głosek wymagających unoszenia języka ku podniebieniu lub górnym zębom, czyli pionizacji. Są to głoski  l, r, t, d, n oraz głoski sz, ż, cz, dż.

Problem wędzidełka podjęzykowego jest tematem bardzo obszernym. Zaczyna się w okresie    niemowlęcym, a pozostawiony bez specjalistycznych oddziaływań narasta. W moim gabinecie pojawiają się również osoby dorosłe, których ten problem dotyczy, ale w przypadku maluszków ważny jest moment uchwycenia problemu i próba skonfrontowania go z pediatrą, a następnie z neurologopedą. To specjalista oceni skalę problemu i zaplanuje optymalną formę ćwiczeń. Bardzo ważny jest fakt, że wzrasta świadomość tego problemu i coraz częściej się o nim mówi.

Drogi Rodzicu! Obserwuj swoje dziecko podczas waszych rozmów i wspólnej zabawy. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, udaj się specjalisty. Lepiej wcześniej rozpocząć terapię niż przeoczyć  ten właściwy moment!

Autorka tekstu:

 Magdalena Fałek – szczęśliwa mama, neurologopeda, logopeda medialny, lektor, wykładowca

www.vertimed.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły