Jak i w czym prać ubranka noworodka?

Noworodek w domu to, poza ogromną radością, także niemałe wyzwanie dla młodych rodziców. Wraz z nim pojawiają się zupełnie nowe pytania dotyczące pielęgnacji i opieki nad dzieckiem. Nic dziwnego, każdy chce dobrze przygotować się do nowej roli. Wielu rodziców zastanawia się, w czym i jak prać ciuszki dla noworodka, aby nie zaszkodzić jego delikatnej skórze. Szczególnie stresujące jest pierwsze pranie ubranek dla noworodka. Dziś radzimy, jak sobie to zadanie ułatwić i odpowiadamy na pytania o pranie wyprawki dla noworodka.

W czym prać ubranka noworodka – dlaczego to ważne?

Przed pojawieniem się dziecka w domu konieczne jest wypranie jego wyprawki: ubranek, pieluszek tetrowych, pościeli, ręczników i innych tekstyliów, z jakich będziemy korzystać podczas opieki nad maluszkiem. Niezależnie od tego, czy rzeczy te pochodzą ze sklepu i są nowe, czy też dostaliśmy wyprawkę z drugiej ręki. To ważne, nigdy bowiem nie wiemy, kto tak naprawdę dotykał rzeczy, z którymi będzie miała kontakt skóra dziecka.

Dlaczego do prania ubrań noworodka nie wolno używać zwykłego proszku? Skóra dziecka, które nie ukończyło jeszcze trzeciego roku życia, nie jest w pełni rozwinięta i nie wytworzyła ważnych mechanizmów obronnych. Wszystkie składniki chemiczne i bakterie łatwo ją podrażniają, mogą też doprowadzić do infekcji. Pierwsze tygodnie życia dziecka to czas, kiedy jego gruczoły potowe i łojowe dopiero zaczynają pracować we właściwy sposób. Aby uniknąć podrażnień, należy regularnie prać ubranka, dzięki czemu pozbędziemy się niewidocznych bakterii, grzybów i zanieczyszczeń.

Jak prać ubranka niemowlęce – podstawowe zasady

Pranie ubrań dla noworodka i ubranek niemowlęcych nie jest trudne, wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

  1. Piorąc ubranka niemowlęce, nie łączymy ich z ubraniami innych domowników, co pozwala zachować podstawowe zasady higieny.
  2. Korzystając z pralki automatycznej, wybieramy raczej długie programy prania, które pozwolą na dokładniejsze wypranie ubranek i wypłukanie detergentu.
  3. Używamy detergentu przeznaczonego specjalnie dla niemowląt (o czym niżej) i nie stosujemy dodatkowych środków do prania jak płyny do płukania, zmiękczacze itp.

W jakim proszku prać ubranka dla niemowlaka?

Ubranka dla noworodka i ubranka niemowlęce pierzemy jedynie w specjalnych hipoalergicznych środkach piorących, przeznaczonych dla niemowląt. Jeśli używamy odplamiaczy czy płynów do prania, zasada jest taka sama. Wybierajmy produkty posiadające atesty dermatologiczne i alergologiczne wydawane przez Instytut Matki i Dziecka. Mamy wówczas pewność, że detergent jest w pełni bezpieczny dla zdrowia naszego bobasa.

Na rynku znajdziemy wiele marek proszków, płynów i kapsułek przeznaczonych do prania ubranek dla niemowląt. Zwróćmy uwagę, aby nie posiadały barwników, aromatów zapachowych czy innych składników, które mogłyby doprowadzić do podrażnienia delikatnej skóry naszego maluszka. Nie kupujmy środków zawierających fosforany, które mają bardzo negatywny wpływ na skórę noworodka.

Pamiętajmy również o tym, by nie stosować większej niż zalecana przez producenta ilości środka piorącego. Nie zaryzykujemy w ten sposób niedokładnego spłukania go z tkanin i możliwości podrażnienia.

W jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka?

W ilu stopniach prać ubranka dla noworodka to kolejne pytanie, które zadają sobie świeżo upieczeni rodzice. Jeśli to możliwe, wybierajmy najwyższą temperaturę prania, tj. 90 stopni. Wówczas mamy pewność, że skutecznie usunie ona bakterie i grzyby z pranych tkanin. W miarę, jak dziecko rośnie, możemy stopniowo zmniejszać temperaturę prania.

Wszystko zależy oczywiście od zaleceń producenta: ubranka wykonane z bardziej delikatnych tkanin możemy prać w niższych temperaturach, wybierajmy jednak dłuższe cykle prania.

Jak długo prać ubranka niemowlęce w specjalistycznych środkach?

Rodzice często zastanawiają się, jak długo prać dziecięce ubranka osobno, w środkach przeznaczonych dla niemowląt. Oficjalne zalecenia Instytutu Matki i Dziecka sugerują, by prać ubranka niemowlęce w hipoalergicznych środkach do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Niektórzy lekarze są jednak zdania, że wystarczy jedynie pierwsze pół roku. Wszystko jest kwestią indywidualną: jeśli na skórze dziecka nie pojawiają się podrażnienia, możemy ten czas skrócić i obserwować kondycję skóry maluszka. Jeśli skóra jest wrażliwa, zaczekajmy dłużej. Nie przeciągajmy tego czasu jednak bardzo długo: w drugim i trzecim roku życia dziecka skóra nabiera większej odporności i jest to optymalny czas na zmianę detergentu na ten dla dorosłych.

Prasować czy nie prasować?

Oto jest pytanie, chciałoby się rzec. Na pewno warto wyprasować kilka pierwszych prań ubranek. Dlaczego? Wysoka temperatura prasowania skutecznie usunie bakterie, których nie usunęła np. niższa temperatura prania. Jednak dobrze wiemy, że młodzi rodzice nie zawszą mają siłę i czas, by prasować ubranka. Dlatego znów: ważna jest obserwacja skóry dziecka. Jeśli nie ma podrażnień, nie ma też potrzeby prasowania.

Total
0
Shares
2 komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły