Dołącz do nas
Do góry

Masaż Shantala a teoria rodzicielskiej bliskości

Jako rodzic na co dzień zmagasz się z różnymi dylematami. Na każdym kroku pojawia się wiele pytań – czy aby robię wszystko dobrze? Czy moje dziecko na pewno jest szczęśliwe? Co więcej mogę dla niego zrobić?

Według Attachement Parenting International (API) wpływ na stworzenie więzi z dzieckiem ma 8 zasad, które doskonale łączy ze sobą masaż Shantala. Najważniejsze z nich to umiejętność zapewnienia maluszkowi wrażliwego (wręcz odżywczego) dotyku oraz otaczanie go opieką pełną miłości. Istotne jest również praktykowanie pozytywnej dyscypliny.

Czym jest masaż Shantala i jaka jest jego historia?

Początki masażu Shantala sięgają starożytności. W Europie zapoczątkowany został przez francuskiego położnika Leboyer, który w trakcie pobytu w Indiach obserwował jak uboga kobieta ze sparaliżowanymi  nogami siedziała na ziemi i masowała swoje dziecko.  Nazywała się Shantala.

Masaż Shantala jest dedykowany głównie niemowlętom. Jednak równie pozytywne efekty można zaobserwować stosując go u starszych dzieci, zwłaszcza tych z zaburzeniami emocjonalnymi.

Według badań już po dwóch tygodniach regularnego stosowania masażu rodzice zauważali zmianę w zachowaniu swoich pociech . Regularny dotyk według techniki Shantala  wpływa na jakość snu dziecka, reguluje rytm wypróżnień, zmniejsza jego płaczliwość.

Masaż ma również właściwości terapeutyczne. Sprawia, że stres i bolączki są rozładowywane, a napięcie powoli znika. Rodzice lepiej poznają swoje dziecko, obserwują jego reakcje, a dzięki temu łatwiej im jest reagować na potrzeby maleństwa. Ma to istotny wpływ na zacieśnianie więzi.

Warto podkreślić, że masaż Shantala można stosować nie tylko u dzieci zdrowych. Według badaczy wykazano jego pozytywny wpływ na dzieci z astmą, u których zaobserwowano poprawę szczytowego przepływu powietrza – peak air flow. U dzieci ze zdiagnozowanym mózgowym porażeniem dziecięcym oraz zespołem Downa obserwuje się poprawę napięcia mięśniowego, a także poprawę małej i dużej motoryki. Przy zespole nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) obserwuje się uspokojenie i większe zadowolenie dzieci. Masowanie dzieci z autyzmem powoduje mniejszą liczę zachować stereotypowych, mniej problemów ze snem, mniejszą awersję do dotyku.

Dotyk jest zmysłem, który jako pierwszy dojrzewa i poprzez który po raz pierwszy zaczynamy poznawać otoczenie, jeszcze w łonie matki. Zmysł dotyku jest aktywny już od siódmego tygodnia życia płodowego. Nienarodzone dziecko odczuwa dotyk przekazywany przez matkę i najbliższych poprzez głaskanie skóry brzucha. Po narodzinach doświadcza pozytywnego dotyku między innymi wtedy, gdy w kontakcie skóra do skóry jest przytulane przez matkę czy ojca. W niemowlęctwie i dzieciństwie kontakt dotykowy jest silniejszy niż jakikolwiek inny. Istotne jest, że potrzeba dotyku i bliskości nie maleje wraz z wiekiem. Często przytulenie może zastąpić wiele słów, przynieść spokój i ukojenie. Dotyk jest naturalną formą wyrażania emocji.

Masaż Shantala jest dotykiem miłości dla dziecka. Dzięki niemu łatwiej jest poznać i zrozumieć Małą Istotę, która pojawiła się w Waszym życiu.

Autorka tekstu:

Maria Bartkowiak– położna środowiska, Certyfikowany Instruktor Polskiej Szkoły Masażu Shantala.  W przychodni Vertimed + prowadzi edukacje przedporodowe oraz w trakcie wizyt patronażowych pomaga świeżo upieczonym rodzicom w nauce opieki nad noworodkiem.

www.vertimed.pl

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

More in Aktualności

 • Rośliny bezpieczne dla dzieci i zwierząt

  Uwielbiasz cieszyć się piękną zielenią w swoim domu, ale jednocześnie dobrze wiesz, że nie wszystkie rośliny są bezpieczne dla dzieci czy...

  Akademia 5.10.15.26/09/2022
 • Family Concept – ubrania dla całej rodziny

  Jak co sezon wracam do Was z Waszą ulubioną linią ubrań dla całej rodziny z linią Family Concept! Chcecie pokazać jak...

  Akademia 5.10.15.19/09/2022
 • Jak rozpoznać autyzm? – Fundacja JiM

  Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywaniu relacji, wyrażaniu emocji, uczeniu się oraz...

  Akademia 5.10.15.05/09/2022
 • Depresja u małych dzieci

  Depresja uznawana jest za najczęściej występujące zaburzenie psychiczne na świecie. Chociaż kojarzona jest zwykle z problemami osób dorosłych, to coraz częściej...

  Akademia 5.10.15.02/09/2022

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.