Zęby z próchnicą u dzieci – jak tego uniknąć i dbać o higienę jamy ustnej?

Według badań, aż 85% 6-latków ma próchnicę, a 15% nastolatków przed ukończeniem 18. roku życia nie ma aż jednego zęba stałego! To duży problem, dlatego chcemy podzielić się z Wami naszą wiedzą na temat próchnicy. Czy wiecie, dlaczego nie powinno się jej bagatelizować? Czy wiecie jak dbać o zęby już nawet swojego dwulatka czy trzylatka, żeby zminimalizować ryzyko próchnicy? Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykuły przybliżającego przyczyny i leczenie próchnicy u dzieci.

Próchnica, niezależnie od tego, czy pojawia się w zębie mlecznym, czy stałym, jest groźną chorobą, którą należy leczyć. Jeśli się na to nie decydujemy, narażamy nasze dziecko nie tylko na utratę chorego zęba (a braki w uzębieniu często powodują zaburzenia trawienia, gdyż pojawia się kłopot z rozdrobnieniem pokarmu), lecz także bóle głowy, a w przyszłości paradontozę. Jeszcze poważniejszym rezultatem rozwoju próchnicy są zaburzenia wzrostu, opóźnienia w rozwoju czy trudne do skorygowania wady wymowy. Zęby nieleczone zainfekują kolejne zęby, a nieleczony stan zapalny miazgi może przerodzić się w ropień i doprowadzić do zakażenia w całym organizmie. Próchnica może być przyczyną rozwinięcia się infekcji nerek, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet groźnej dla życia sepsy. Temu wszystkiemu można jednak zapobiec, dlatego pokażmy dzieciom jak dbać o zęby!

Jak wygląda próchnica u dzieci?

Próchnica to choroba zakaźna, która prowadzi do demineralizacji szkliwa. Jej początki są zwykle niepozorne. Pierwszym objawem jest biało-żółty lepki nalot przylegający do zębów. Następnie pojawiają się matowe plamy odróżniające się od zdrowego szkliwa. Na tym etapie próchnica jest całkowicie wyleczalna. Jeśli natomiast nie zostanie wdrożone leczenie, próchnica rozwinie się w ciemne ubytki, które będą przenosiły się na kolejne zęby. Często pojawia się wtedy stan zapalny, który powoduje ból, szczególnie podczas gryzienia.

Próchnica zębów u małych dzieci – czy można dbać o zęby, zanim pojawią się w jamie ustnej?

Tak! Na uwarunkowania genetyczne nie mamy wpływu, ale na środowiskowe już tak. Od jakości śliny wypełniającej jamę ustną (nawet tę bezzębną) zależy zdrowie przyszłych zębów. Istnieje także problem taki jak próchnica smoczkowa lub butelkowa, które występuje u dzieci z przedłużonym karmieniem smoczkiem i zasypianiem przy butelce. Podobnie do powstania próchnicy może przyczyniać się podawanie słodkich napojów czy moczenie smoczka w czymś słodkim.

Jak zapobiegać próchnicy u bezzębnych dzieci?

Przede wszystkim należy dbać o zdrowe środowisko w naszej jamie ustnej, aby nie zakażać go próchnicotwórczą florą bakteryjną, a także dbać o ślinę swojego dziecka. Zamiast soków z cukrem podawać wodę, nie uczyć podjadania, tylko regularnego spożywania posiłków.

Jak dbać o pierwsze zęby mleczne i jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica w mleczakach wcale nie należy do rzadkości. Stąd zęby należy myć od samego początku (nieważne, że wypadną!), oczywiście pastami dostosowanymi do wieku dziecka, używając odpowiednich szczoteczek do zębów. W ten sposób przyzwyczajamy dziecko do higieny jamy ustnej od samego początku i wypracowujemy dobry nawyk.

Próchnica mleczaków – co stanowi zagrożenie dla zębów mlecznych?

  • Oddychanie przez usta z powodu jakiejś choroby (alergii, powiększonych migdałów, zatkanego nosa) lub nawyku.
  • Przedłużone ssanie smoczka i mleka z butelki w ciągu nocy – utrudniają one naturalny rozwój jamy ustnej, czyli spanie z zamkniętą buzią – przez to wargi są rozchylone, zęby wysuszone, a bakterie wyhodowane na cukrze, dodatkowo w nocy ślinianki nie pracują.
  • Wspomniana suchość w jamie ustnej powoduje piorunujący przebieg próchnicy.

Jakich dobrych nawyków powinniśmy uczyć dzieci?

  • Mycia zębów dwa razy dziennie, a jeśli to możliwe – po każdym posiłku.
  • Picia wody, zamiast napojów słodzonych.
  • Jedzenia zdrowych pokarmów, najlepiej bezcukrowych.
  • Unikania słodyczy.
  • Odwiedzania dentysty co pół roku. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce już w wieku około roku, próchnica u rocznego dziecka nie należy bowiem do rzadkości, a początki próchnicy łatwo przeoczyć. Dentysta, jeśli będzie to konieczne, przepisze odpowiedni preparat na próchnicę i doradzi, jak ją powstrzymać. Nie warto zwlekać, zaawansowana próchnica to duży problem, niezależnie od tego, czy występuje u 2-latka, 3-latka, 4-latka czy 5-latka.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły