ZROZUM ŚWIAT „MŁODYCH CYFROWYCH” – 10 TEZ FUNDACJI DBAM O MÓJ ZASIĘG

1. Internet jest naturalnym środowiskiem wzrostu dzieci i młodzieży. Smartfon, tablet czy komputer są dzisiaj narzędziami codziennego użytku, a ich rola będzie rosnąć. Dlatego zamiast je demonizować, nauczmy dzieci (i siebie!) odpowiedzialnie z nich korzystać.

2. Media cyfrowe nie są złe, lecz niewłaściwe może być ich używanie. Nauczmy się korzystać z nowych technologii z korzyścią dla siebie i bliskich.

3. To nie media cyfrowe niszczą więzi, ale osłabienie przez rodziców więzi otwiera przestrzeń na nowe, ale w istocie obce dzieciom, bycie online. Dlatego najlepszym czynnikiem chroniącym dzieci i młodzież przed e-uzależnieniem jest dobrze zbudowana relacja w domu, szkole oraz najbliższym otoczeniu.

4. Zachowania podejmowane w przestrzeni internetu mają takie same skutki, jak zachowania podejmowane w świecie realnym. Chociaż dla wielu dorosłych będzie to oczywiste, dla naszych dzieci – już niekoniecznie.

5. Życie wirtualne i realne to dwie manifestacje tego samego życia. Warto pamiętać o tej tezie, szczególnie w przypadku pokolenia Młodych Cyfrowych, którzy – urodzeni w świecie powszechnego dostępu do internetu – traktują swoje życie jako spójne wydarzenie manifestujące się zarówno w sieci, jak i poza nią.

6. Zdrowe popędy mogą stać się złymi nałogami. Naszym życiem kieruje ludzkie pragnienie bycia z innymi – internet jest jedną ze strategii zaspokojenia tej potrzeby. Dla wielu jest to miejsce, w którym mogą znaleźć akceptację, uznanie czy budować swoją tożsamość. Ważne, aby potrzeby te zaspokajane były przede wszystkim w świecie realnym – wówczas rzeczywistość wirtualna nie będzie aż tak kusząca.

7. Kontakt w sieci różni się od relacji bezpośredniej. Bo kontakt, to nie relacja. Uczmy nasze dzieci pielęgnować relacje i zachęcajmy do czegoś więcej niż tylko kontaktów w sieci.

8. Odpowiedzialność cyfrową buduje się od wczesnych lat dziecka. Wzorce zachowań przekazujemy równie skutecznie jak kod genetyczny. Pamiętajcie o tym, gdy będzie tworzyć swój rodzinny kodeks cyfrowy!

9. Ludzki mózg nie jest przystosowany do używania mediów cyfrowych, jak również do szybkich zmian zachodzących w zmieniającym się środowisku. Dlatego będziemy przez cały rok zachęcać do cyfrowej higieny, proponując rozmaite sposoby wprowadzania jej zasad w swojej rodzinie.

10. Dobrostan psychiczny użytkownika mediów cyfrowych uzależniony jest od świadomego pozostawania poza przestrzenią internetu. Będziemy Was zatem motywować do budowania kultury offline dla siebie i swoich dzieci, która może stanowić alternatywę dla świata cyfrowego.

Autorem tekstu jest fundacja DBAM O MÓJ Z@SIĘG.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły