- Zostań w domu.
- Unikaj wysiłku, najlepiej leż w łóżku.
- Pij dużo płynów, np. niegazowanej wody mineralnej (unikaj napojów gazowanych lub silnie schłodzonych, przykładowo w lodówce).
- Przyjmuj leki tylko w razie potrzeby, aby złagodzić objawy. Nigdy nie stosuj antybiotyków bez zalecenia lekarza.
- W razie gorączki lub bólu głowy przyjmuj paracetamol. Jest on bezpieczniejszy niż inne leki przeciwbólowe. Jeżeli nie pomaga, możesz zażyć niesteroidowy lek przeciwzapalny (np. ibuprofen, naproksen lub aspirynę), ale ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową!
- Na zatkany nos i katar pomagają leki doustne zawierające pseudoefedrynę (ostrożnie u chorych na serce!) albo donosowe zawierające ksylometazolinę lub oksymetazolinę (uwaga – nigdy nie stosuj dłużej niż kilka dni!). Krótkotrwałą ulgę mogą przynieść inhalacje pary wodnej lub preparaty zawierające sól fizjologiczną.
- W razie bólu gardła możesz stosować tabletki do ssania dostępne bez recepty w aptece, płukać gardło roztworem soli albo popijać małymi łykami mleko z miodem.
- Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli: wysoka gorączka utrzymuje się przez kilka dni (szczególnie jeśli towarzyszy jej kaszel), odczuwasz silny i nieustępujący ból głowy, masz trudności w oddychaniu lub ból w klatce piersiowej, ból gardła nasila się i utrudnia połykanie oraz gdy objawy nie ustępują przez ponad 10 dni lub nasilają się po 4—5 dniach choroby.
- Większość preparatów „na grypę i przeziębienie” to mieszkanka kilku omówionych wyżej leków. Nie wpływają one na przebieg przeziębienia, jedynie doraźnie likwidują jego objawy.
- Osoby mieszkające razem z chorym powinny ponadto częściej myć ręce oraz unikać dotykania nosa, oczu i ust rękoma.

10 przykazań na wakacyjne przeziębienie
Powiązane Artykuły
Piękno bez filtra, czyli o budowaniu własnej wartości w dobie social mediów
Dziewczynki zaczynają zmieniać swój wygląd na zdjęciach już w wieku 10 lat. Prawie wszystkie korzystają z aplikacji pomagających…
Naturalne sposoby na wiosenne przeziębienie u dziecka
Często powtarzające się choroby naszych dzieci są odwieczną zmorą w okresie zimowym i wczesnowiosennym. Temat ten jest szczególnie…
DZIECI I ZWIERZĘTA – JAK, PO CO i DLACZEGO?
Moje historie ze zwierzętami w dzieciństwie nie należały do specjalnie udanych. Gdy tylko pojawiała się pozytywna decyzja o…
Prezenty – sztuka brania i dawania
Małgorzata Ohme, ekspertka Akademii 5.10.15. w związku ze zbliżającymi się Świętami opowiada o tym, jak ważną nauką jest…