Dołącz do nas
Do góry

Zimowe wypadki – niezbędne podstawy pierwszej pomocy, które musisz znać!

 • 5
  Udostępnienia

W końcu doczekaliśmy się białej zimy i nasze dzieci mogą poszaleć na sankach, nartach czy snowboardzie. W części województw trwają jeszcze ferie, które są okresem intensywnych zimowych zabaw. Wszyscy doskonale wiemy, że sport to zdrowie. Czasami jednak może wydarzyć się coś nieoczekiwanego. Myślimy tu o urazach, które mogą przydarzyć się dzieciakom. Mamy wielką nadzieję, że ten wpis nigdy Wam się nie przyda, warto być jednak przygotowanym na każdą ewentualność. Nasz ekspert, Mateusz Wawryszuk, instruktor pierwszej pomocy z ESKULAPA podpowiada co zrobić, gdy nasze dziecko ulegnie wypadkowi.

Opieka nad poszkodowanym podczas zwichnięcia lub złamań kończyn:

 1. Zatrzymaj się – zachowaj spokój i oceń miejsce zdarzenia;
 2. Pomyśl – zadbaj o bezpieczeństwo i opracuj plan działania;
 3. Działaj – sprawdź przytomność dziecka i w razie potrzeby wezwij służby ratunkowe;
 4. Nie przemieszczaj – pozostaw dziecko w pozycji zastanej i oceń obrażenia.

Gdy doszło do poważnego urazu:

 1. Unieruchom daną część ciała w takiej pozycji, w jakiej ją zastaniesz. Nie próbuj samodzielnie jej rozprostowywać lub nastawiać. W oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe przytrzymaj uszkodzoną część ciała i nie pozwól dziecku się ruszać – to najlepsza metoda stabilizacji!

Gdy zamierzasz dziecko przemieścić, podstawową zasadą przy unieruchamianiu złamań jest  zablokowanie dwóch sąsiednich stawów, a podczas urazów stawów dwóch sąsiednich kości. Pozwala to utrzymać prawidłowe ustawieni odłamów kości, zapobiega ruchomości, dzięki czemu zmniejsza możliwe powikłania i ból.

Jeżeli po urazie głowy wystąpiły następujące objawy: utrata przytomności, senność, pobudzenie (agresja), ból głowy, wymioty, nudności, zaburzenia równowagi lub widzenia, urazy, krwawienia lub dziecko przejawia inne niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.

Gdy wykluczyliśmy poważny uraz (często będzie do tego potrzebna porada lekarska), a dziecko jedynie nabiło sobie guza, siniaka lub doszło do nadwyrężenia, zastosuj protokół RICE. To skrót z języka angielskiego, który oznacza: R – Rest (odpoczynek), I – Ice (lód), C – Compression (ucisk), E – Elevation (podniesienie). Jego celem jest zmniejszenie obrzęku i szybszy powrót do zdrowia.

 • Odpoczynek – należy unikać korzystania z uszkodzonej części ciała;
 • Lód – stosuj zimne okłady na miejscu urazu do 20 minut;
 • Ucisk – owiń część ciała bandażem elastycznym;
 • Podniesienie – ułóż uszkodzone miejsce powyżej serca.

Powyższą metodę stosujemy przez pierwsze 24-48 godzin od wystąpienia urazu.

Życzymy Wam zdrowia! 🙂

Przy okazji, zachęcamy do udziału w intensywnym kursie dla rodziców Pierwsza pomoc pediatryczna, podczas którego nauczycie się jak skutecznie reagować w najczęstszych sytuacjach zagrożenia życia, m.in. podczas urazów, zadławień, oparzeń, zatrucia i zatrzymaniu akcji serca.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.