Czy oddanie szpiku jest trudne?

Drużyna Szpiku od 14 lat oswaja strach i niewiedzę na temat dawstwa. Wolontariusze stali się głosem chorych i potrzebujących. Główną misją fundacji jest edukacja i niesienie pomocy. Wszystko zaczęło się od biegaczy i maratończyków, wśród których była Kasia Bujakiewicz, która stała się najważniejszą ambasadorką walczących z rakiem. Drużyna Szpiku chcąc poznać prawdziwe problemy chorych, pochyla się nad całymi rodzinami. Spotkanie z walczącymi rodzicami to wielkie i trudne doświadczenie, ale to właśnie ono otwiera jeszcze bardziej oczy, uszy i serca. A tylko otwarte serce pozwala zmieniać świat.

W ramach fundacji powstała grupa oddziałowa, która zrzesza profesjonalnie przygotowanych wolontariuszy i to oni poznają trudy zdrowienia. Odwiedziny na onkologii pokazały nam niesamowite kobiety – OnkoMamy. Właśnie im poświęcamy dużo naszego serca i zaangażowania, bo silna, spokojna i piękna mama to niejednokrotnie  dodatkowe lekarstwo dla chorego dziecka. Piękną akcją organizowaną przez fundację są Metamorfozy dla Mam onkologicznych. To wydarzenie połączyło różne światy, ten beauty i ten nowotworowy. Zabraliśmy mamy z oddziału onkologicznego i daliśmy im kobiecy czas u fryzjera, kosmetyczki, przy kawie i ciastku. Zwyczajnie naładowaliśmy im akumulatory, a fryzjerom pokazaliśmy, że są potrzebni. Bo każdy jest potrzebny i każdy ma się czym podzielić, musi tylko chcieć!

W naszych działaniach najważniejsze jest przekonanie ludzi, że bycie dawcą szpiku jest proste, bezpieczne, nie boli i naprawdę ratuje życie. Ale decyzja o byciu potencjalnym dawcą musi być przemyślana i świadoma, bo za nią stoi chory człowiek. Najgorsze co można zrobić, to zabrać mu nadzieję.

Kiedy rozpoczynaliśmy naszą przygodę, w rejestrze było 30 tysięcy nazwisk, teraz to 2 miliony. Dużo, ale ciągle za mało.

Jak zostać bliźniakiem genetycznym?

Odwiedź Centrum Krwiodawstwa, wypełnij ankietę, jeżeli nie masz zdrowotnych przeciwwskazań, pobrane Ci zostanie 12 ml krwi i… już! Tak trafisz do Rejestru Potencjalnych Dawców Szpiku.

Co potem?

Czekasz na magiczny telefon z pytaniem „Czy nadal chcesz komuś uratować życie?”.

Samo oddanie szpiku ma dwie formy – z talerza biodrowego lub przez „poszerzony krwioobieg”. Wszystko odbywa się w najbliższej Klinice Transplantologicznej.

Szczegóły znajdziecie na www.druzynaszpiku.pl

Jesteś ważny, wyjątkowy i potrzebny!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły