Co powinno się znajdować w domowej apteczce?

Domowa apteczka to must have każdego domu, szczególnie tego, w którym mieszkają maluchy. Zazwyczaj posiadamy w niej podstawowe wyroby medyczne i opatrunkowe takie jak: plastry, płyny odkażające, leki przeciwgorączkowe, termometr. Sporadycznie znajdzie się też bandaż, elektrolity czy “węgiel”.

Jedni do jej wyposażenia przykładają większą wagę, inni mniejszą. Gorączka, przeziębienie, kaszel, biegunka czy skaleczenie może przytrafić się zawsze. Odpowiednio szybko podane leki złagodzą pierwsze objawy choroby i nieprzyjemne dolegliwości, zanim jeszcze trafimy do specjalisty.

Co powinno znajdować się w domowej apteczce, aby zapewnić nam odpowiednią pomoc w razie nieprzewidzianych sytuacji? Lista niezbędnych produktów nie musi być długa!

W pierwszej kolejności są to leki z grupy NLPZ, przeciwgorączkowe i przeciwgrypowe, a także syropy ułatwiające radzenie sobie z kaszlem. Przydatne są również woda morska i spray do nosa, które doskonale sprawdzają się przy infekcjach u dzieci. Są one szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy chorujemy najczęściej. Medykamenty te obniżają gorączkę, działają przeciwzapalnie oraz minimalizują bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie. Obowiązkowym gadżetem jest termometr.  Taki zestaw pozwoli nam „dotrwać” w dobrej formie do wizyty lekarskiej.

W walce z biegunką i problemami żołądkowo-jelitowymi wesprą nas probiotyki i elektrolity.

Wiosną i latem, kiedy jesteśmy narażeni na pogryzienia przez owady dobrze mieć pod ręką repelenty, maści przeciwświądowe, wapno i leki przeciwalergiczne.

W każdej chwili zdarzyć się nam może nieszczęśliwy wypadek. Dobrze wtedy mieć w apteczce środek do dezynfekcji ran, plastry i bandaże, zarówno dziane jak i elastyczne. Przyda się również chusta trójkątna, która w razie potrzeby podtrzyma kontuzjowaną kończynę górną. W przypadku dużej opuchlizny bądź guza świetnie sprawdzi się okład chłodzący. W tym celu wystarczy mieć w zamrażalniku mrożonki, ale o wiele praktyczniejsze są wszelkiego rodzaju żele i kompresy chłodzące. Mogą one mieć zastosowanie również jako kompresy ogrzewające, w zależności od tego czy włożymy je do zamrażalnika czy do gorącej wody.

Przeterminowane i źle przechowywane leki są skutkiem zbierania ich latami i kupowania na zapas. Regularne sprawdzanie daty ważności farmaceutyków pozwoli nam uniknąć przykrej niespodzianki w najmniej odpowiednim momencie.

Warto wypisać terminy przydatności specyfików na ich opakowaniach czarnym markerem. W ten sposób zbliżający się termin przydatności szybciej żuci nam się w oczy i pozwoli odpowiednio wcześniej wymienić na nowy.

Apteczkę należy umieścić w suchym i zaciemnionym miejscu, do którego dostępu nie będą miały dzieci- powinna być poza ich zasięgiem!

Pamiętajmy, aby w ogólnodostępnej dla wszystkich domowników apteczce nie znajdowały się leki, które lekarz przepisał indywidualnie lub takie, które przyjmujemy przewlekle. Te lekarstwa trzymajmy oddzielnie. Pozwoli nam to uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Autorka tekstu:

Agnieszka Jagodzińska –  Doświadczona pielęgniarka i koordynator gabinetu zabiegowego w Vertimed +. Ściśle współpracuje z lekarzami POZ, pediatrą oraz specjalistami tak, aby kompleksowo i na najwyższym poziomie zajmować się pacjentami.

www.vertimed.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły