Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Sprawdź poradnik!

Odstawienie dziecka od piersi to wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Obojgu może towarzyszyć wiele trudnych emocji i stresu. Czasem odstawienie można zaplanować i przeprowadzić stopniowo, a czasem rzeczywistość zmusza mamę do odstawienia z dnia na dzień. Co warto wiedzieć przed odstawieniem dziecka i jak przygotować na ten moment siebie i maluszka? Przeczytaj nasz poradnik.

 

Jak długo karmić piersią i kiedy odstawić dziecko od karmienia?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda mama i każde dziecko jest inne. Niemniej jednak istnieje minimalny i rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia okres karmienia piersią. WHO zaleca, by dziecko było karmione mlekiem matki przez 6 pierwszych miesięcy życia. Po tym czasie należy rozpocząć rozszerzanie diety, podając maluchowi pokarmy stałe. Niemowlę może być oczywiście nadal karmione mlekiem mamy, które WHO zaleca podawać do ukończenia 2. roku życia.

Historie laktacji bywają jednak różne i niektóre mamy z karmieniem decydują się pożegnać wcześniej lub później. Nie ma w tym nic złego — ważne, aby była to decyzja kobiety karmiącej lub dziecka — w przypadku samoodstawienia, a nie osób trzecich (oczywiście o ile nie jest to zalecenie lekarza). To przecież mama wie, co jest najlepsze dla niej i dla dziecka.

Odstawienie od karmienia piersią

Zastanawiasz się, jak przestać karmić piersią lub ograniczyć karmienia? Sposobów jest wiele, podobnie jak za każdą decyzją o karmieniu stoją różne przyczyny. Mogą to być:

  • brak wystarczającej ilości pokarmu,
  • choroba mamy, z której wynika konieczność hospitalizacji lub przyjmowania leków wykluczających karmienie piersią,
  • zmęczenie karmieniem, chęć regeneracji,
  • samoodstawienie — dziecko samoistnie rezygnuje z piersi.

Najbardziej komfortową sytuacją jest odstawienie zgodne z własną świadomą decyzją— mamy lub malucha. W momencie, gdy to czynniki zewnętrzne decydują, po obu stronach może pojawić się więcej trudnych emocji i większa tęsknota za karmieniem. Wciąż niewiele mówi się na ten temat, a warto dać w tym czasie pozwolić sobie i dziecku na przeżycie tych emocji i być w tym czasie wyrozumiałą zarówno wobec siebie, jak i wobec maluszka.

Proces odstawienia też może przebiegać różnie, może być krótko- lub długotrwały. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest planowane i stopniowe odstawianie dziecka od piersi, ponieważ jest wtedy szansa, aby przygotować malucha na czekającą go zmianę i przeprowadzać ją krok po kroku. Nagłe odstawienie bywa czasem konieczne, warto jednak mieć świadomość, że może — choć nie musi — generować więcej stresu zarówno u dziecka, jak i u matki.

Jak odstawić dziecko od piersi? Praktyczne porady

Proces odstawienia od piersi może nieco inaczej wyglądać w przypadku niemowlaka, a inaczej w przypadku dziecka, które ukończyło już pierwszy lub kolejny rok życia. Tym, co jednak jest niezależne od wieku dziecka, to fakt, że odstawienie od piersi nie równa się odstawieniu od mamy. Pierś dla maluszka jest przecież nie tylko źródłem pokarmu, ale także równie ważnym źródłem bliskości i sposobem na ukojenie i wyciszenie. Jak więc w praktyce zakończyć karmienie?

Co zamiast mleka mamy?

  • w przypadku dzieci poniżej 12. miesiąca życia— w tej sytuacji konieczne będzie zastąpienie mleka mamy mlekiem modyfikowanym, które dzieciom młodszym niż 6. miesięcy należy podawać z butelki. Na rynku dostępne są różne produkty ze smoczkiem kształtem przypominającym pierś. Szeroki ich wybór dostępny jest w naszym sklepie w kategorii butelki i podgrzewacze. W momencie, gdy dziecko nie zaakceptuje proponowanego smoczka, warto kupić inny. Dzieciom starszym mleko modyfikowane można podawać, wykorzystując produkty takie jak kubki niekapki i bidony.
  • w przypadku odstawiania maluchów rocznych lub starszych, mających prawidłowo rozszerzoną dietę, mleka modyfikowanego podawać już nie trzeba. Dobrze zbilansowana dieta w pełni pokryje ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Przygotowanie dziecka do odstawienia

Niezależnie od tego, czy odstawiasz niemowlaka, czy starsze dziecko, dobrze jest przygotować maluszka na czekającą go zmianę.

W przypadku niemowlaka możesz mieszać mleko z piersi z tym modyfikowanym, aby przyzwyczaić dziecko do nowego smaku. Dobrze jest także włączyć do karmienia tatę — dziecko, które nie będzie czuło zapachu i bliskości mamy, będzie bardziej skupione na opróżnieniu butelki.

W przypadku starszego dziecka warto w sposób jasny i prosty zakomunikować mu swoją decyzję. Dobrze jest także posiłkować się dostępnymi na rynku książkami dla dzieci dotyczącymi odstawienia. Z pewnością pomogą przejść przez ten trudny czas.

Stopniowe odstawianie

Karmienie dobrze jest ograniczać stopniowo, rezygnując z poszczególnych karmień w dzień, a następnie w nocy. Szczególnie trudna może być rezygnacja z karmień przed snem, zwłaszcza w przypadku dzieci zasypiających przy piersi. Będzie wymagało to wypracowania nowych rytuałów.

Jak odstawić dziecko od piersi — o czym jeszcze warto pamiętać?

W procesie odstawiania warto być blisko dziecka, ponieważ w tym czasie potrzebuje ono bliskości mamy w sposób szczególny. Pomocne może być częste przytulanie (bez odsłaniania piersi, aby nie przypominać dziecku niepotrzebnie o karmieniu), uwaga i obecność. W przypadku usypiania warto jeszcze w czasie karmienia piersią wprowadzać nowe rytuały: śpiewanie maluszkowi, odtwarzanie spokojnych kołysanek, głaskanie. Z czasem zastąpią one karmienie piersią.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły