Buty dla dziecka

Jakie buty dla dziecka? Sprawdź, jak je dobrać!

Buty mają ogromny wpływ na komfort chodzenia, a dla najmłodszych – na rozwój stóp oraz ich zdrowie. Czy wiesz, że aż 80% dorosłych skarży się na jakiś ból stóp niespowodowany urazami mechanicznymi? Odpowiednio dobrane buty dla malucha to jeden ze sposobów zapobiegania nieprawidłowemu rozwojowi stopy i niezdrowym nawykom. Podpowiadamy, jak dobrać buty dla dziecka.

Dlaczego prawidłowy dobór butów dla dziecka jest tak ważny?

Bardzo ważne jest, by buty dla dzieci były dobrze dostosowane do ich małych stópek, nie uwierały, a także wspierały prawidłowy rozwój. Chodzenie w zbyt małych butach, a także w zbyt dużych, może spowodować nieodwracalne zmiany w stopach maluchów.

Stopa posiada aż 26 kości, 32 mięśnie i 100 wiązadeł. Wszystkie te struktury muszą ze sobą doskonale współdziałać, aby rozwój stopy dziecka przebiegał prawidłowo. Stópka dziecka w pierwszych latach życia jest bardzo elastyczna i składa się głównie z miękkich chrząstek. Zakładając dziecku nieodpowiednie obuwie, bardzo łatwo doprowadzić do odkształceń i zakłócić prawidłową pracę stopy, a w dalszej konsekwencji zaburzyć prawidłowy rozwój.

Buty dla rocznego dziecka a dla starszaka – czym się różnią?

Buty dla dzieci starszych niż roczek różnią się odrobinę od tych przeznaczonych dla niemowląt. Te drugie mają przede wszystkim wspierać niemowlaka w próbach pierwszych kroków. Często nazywane „roczkami”, buty dla niemowląt charakteryzują się bardzo miękką podeszwą, odpowiednią stabilizacją nóżki, a także regulowanym zapięciem – dzieci nie mogą czuć zbyt dużego ucisku przy noszeniu. Więcej na temat tego, jakie buty dla rocznego dziecka kupić, piszemy w dalszej części artykułu.

Na co zwrócić uwagę, kupując buty dla dziecka?

Niezależnie od tego, czy kupujesz buty zimowe, na wiosnę, lato czy na jesień dla dziecka, zwróć uwagę poniższe aspekty.

Długość i szerokość

To oczywiste, że buty dla dziecka nie mogą uwierać, uciskać ani być za duże. Jak zatem optymalnie dobrać rozmiar? Buciki muszą mieć około 0,5-1 cm luzu, tak aby palce miały z przodu przestrzeń na swobodne poruszanie się. Trzeba wziąć pod uwagę także fakt, że buty kupujemy najczęściej na jeden sezon, a stópka dziecka bardzo szybko rośnie.

Płaska podeszwa

Podeszwa buta musi być całkowicie płaska. Fizjoterapeuci ostrzegają, że jakiekolwiek obcasy, koturny itp. są zupełnie niewskazane dla dzieci do 4. roku życia. Wkładając palce wewnątrz buta, musisz czuć, że wewnętrzna wkładka jest płaska.

Buty dla dziecka

Lekkość i elastyczność

Buciki dla dziecka powinny być lekkie, a podeszwa miękka i elastyczna, by zapewnić odpowiednią pracę zginania stopy. Odpowiednio elastyczna podeszwa zgina się bez problemu, gdy bierzesz bucik i kciukiem i palcem wskazującym próbujesz złożyć go na pół.

Nieprofilowane wkładki

Wkładka oprócz tego, że powinna być zupełnie płaska, nie powinna być także profilowana. But dla dzieci do 2-3 roku życia wewnątrz nie powinien mieć żadnych pofałdowań ani podniesień.

Odpowiedni materiał i prosty krój buta

Buty dla dzieci powinny być wykonane z oddychającego materiału, tak aby stopa dziecka się nie pociła. Dobrze, aby miały też prosty krój i zapinanie na rzep, co ma szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci.

Buty dla malucha – jakie rozmiary kupić?

W wyborze pomogą nam dostępne w internecie i przygotowane przez producentów tabele rozmiarów dla dzieci. Przewidują one rzeczywisty rozmiar wkładki do buta. Buty dla najmłodszych dzieci, tj. od 1 do 24 miesiąca życia, zawierają się w rozmiarach od 9 do 20 EU – oznacza to długości wkładki od 7,5 do 12,5 cm. Natomiast buty dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat, mieszczą się w rozmiarach 21-29, czyli długości wkładki 13-18,5 cm. Szczegóły przedstawia poniższa tabela rozmiarów, która może okazać się przydatnym wsparciem przy zakupie obuwia dziecięcego.

Tabela rozmiarów obuwia

Czasami buty dla dzieci mierzy się według angielskiej rozmiarówki. Różni się ona nomenklaturą od polskiej – przykładowo rozmiar 21 w polskiej rozmiarówce jest równy 4,5 w angielskiej.

Total
0
Shares
2 komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły