Kask rowerowy dla dziecka – jak wybrać najlepszy?

Twoja pociecha zaczyna naukę jazdy na rowerze? A może ma swój pierwszy rower biegowy lub planujesz wozić dziecko w foteliku rowerowym? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku rowerowego dla dzieci i sprawdź, jak dobrać kask rowerowy, by był funkcjonalny i komfortowy dla malucha.

Kask rowerowy dla dzieci – niezbędny podczas jazdy

Kask rowerowy to niezaprzeczalnie istotna kwestia – należy zakładać go nie tylko starszym dzieciom, które uczą się jeździć na rowerze, ale także młodszym, które jeżdżą na rowerze trzykołowym, mają swój pierwszy rowerek biegowy czy hulajnogę. To również niezbędne akcesorium, jeśli planujesz rowerowe wycieczki z dziećmi i będą korzystać one z rowerowego fotelika czy przyczepki rowerowej dla dzieci.

Dlaczego zakładanie kasku jest tak istotne? Sytuacje na drodze czy w parku mogą być nieprzewidywalne, a dzieci mają znacznie mniej rozwiniętą koordynację ruchową niż dorośli – trudniej jest im przewidywać potencjalne zagrożenia czy reagować odpowiednio szybko. Z tej przyczyny należy niezaprzeczalnie chronić głowę przed potencjalnymi urazami, mimo że w polskim prawie nie ma wyraźnych przepisów dotyczących obligatoryjnego korzystania z kasku. Jaki zatem powinien być dobrze dobrany kask rowerowy dla dzieci?

 

Kask rowerowy dziecięcy – na co zwrócić uwagę?

Jaki kask rowerowy dla dziecka wybrać? Na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Certyfikaty i normy jakości

Kaski rowerowe muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa opisywane w Unii Europejskiej certyfikatem CE – odpowiednie oznaczenie można najczęściej znaleźć wewnątrz kasku. Kaski powinny także spełniać normę EN 1078 (dla kasków rowerowych) i EN 1080 w przypadku kasków rowerowych dla dzieci poniżej 7 roku życia. Kask z takimi certyfikatami i normami z pewnością można uznać za bezpieczny i zapewniający odpowiednią ochronę.

Warto stawiać na egzemplarze fabrycznie nowe, a nie używane – dzięki temu masz pewność, że kask jest w pełni funkcjonalny. Kask używany, który mógł przebyć wcześniej potencjalne upadki, zdecydowanie nie będzie chronić głowy tak skutecznie, jak kask, który jest nowy. Nawet drobne zarysowania i pęknięcia dyskwalifikują kask używany – kolejne uderzenie w okolicach tego miejsca może sprawić, że kask zwyczajnie się rozpadnie. W kwestii bezpieczeństwa nie warto oszczędzać i postawić na kask nowy, nieużywany.

  • Wentylacja

Zwróć uwagę na liczbę otworów wentylacyjnych w kasku rowerowym dziecięcym. Im więcej ich jest, tym bardziej komfortowe będzie używanie kasku. Jeśli otwory wentylacyjne są dość spore, nie musi być ich wiele, by zapewniać odpowiednią wentylację. W przypadku gdy są niewielkie, konieczne jest, aby było ich odpowiednio dużo. Wentylacja zapewnia niezbędną cyrkulację powietrza, która znacznie podnosi komfort użytkowania. W przypadku chłodniejszych dni, pod kask można założyć dziecku czapeczkę, by było nieco cieplej.

  • Lekka konstrukcja

Dzieci mają znacznie bardziej delikatny układ kostny niż dorośli. Aby nie obciążać ich kręgów szyjnych, warto postawić na lekki kask rowerowy dziecięcy. Taka konstrukcja pozwoli cieszyć się godzinami jazdy bez bólu szyi czy przechylającej się głowy. Dobrze dobrany kask z pewnością sprawi, że maluch nie będzie się męczyć z powodu jego noszenia.

  • Budowa – rodzaje kasków rowerowych dla dzieci

Wybierając kask rowerowy dziecięcy, warto zwrócić uwagę na rodzaj konstrukcji. Dwa główne rodzaje kasków to ‘’orzeszek’’, który kształtem przypomina łupinę i ma najczęściej podłużne otwory wentylacyjne, a także standardowy kask rowerowy, który ma bardziej aerodynamiczny kształt z zakrzywionym tyłem.

Kask rowerowy dla dzieci ‘’orzeszek’’ to świetny wybór, jeśli planujesz wozić dziecko w foteliku – jego prosty, płaski i silnie rozbudowany tył zapewni wygodne ułożenie głowy, a ponadto ochroni potylicę przed upadkiem na twardym podłożu. Ten typ kasku dobrze sprawdzi się również podczas jazdy na hulajnodze, deskorolce czy rolkach.

Klasyczny kask o bardziej opływowym i wydłużonym kształcie jest natomiast niezastąpiony podczas rowerowych wycieczek. Jest lekki i przewiewny i w nieco większym stopniu chroni przed uderzeniami przednimi i bocznymi ze względu na swoją urozmaiconą strukturę. Kask ,,orzeszek’’ dzięki swojej konstrukcji stanowi natomiast niezawodną ochronę potylicy i całego tyłu głowy.

Może Cię zainteresować: Rowerek biegowy to nic trudnego! >>

Jak dobrać kask rowerowy? Rozmiar kasku

Na co zwrócić uwagę, dobierając rozmiar kasku rowerowego dla dzieci?

  • Kask powinien dobrze przylegać, ale jednocześnie nie uciskać głowy. Podczas poruszania głową nie może spadać.
  • Kask musi znajdować się kilka centymetrów nad oczami – nie może się na nie zsuwać.
  • Po wyregulowaniu boczne zapięcia powinny schodzić się pod szyją w kształt litery ‘’Y’’. Pasek pod brodą powinien delikatnie przylegać do skóry, a nie przykładowo swobodnie wisieć kilka centymetrów od podbródka.

Dobór kasków szczególnie dla najmłodszych dzieci może stanowić wyzwanie – maluch przykładowo nie wskaże, co jest nie tak w jego konstrukcji, rozmiarze czy regulacji. Warto obserwować reakcje dziecka podczas mierzenia kasku rowerowego – jeśli widzisz, że dziecko odczuwa dyskomfort podczas zakładania, należy szukać dalej. Dobrze dobrany kask przylega do głowy, a czaszka wypełnia jego przestrzeń, regulacja z tyłu kasku pozwala natomiast idealnie dopasować go do obwodu głowy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły