Dołącz do nas
Do góry

Kawa w ciąży – czy picie kawy w ciąży szkodzi

Kawa stała się nieodłącznym elementem naszego życia. Nie tylko cieszy kubki smakowe i rozgrzewa organizm, ale przede wszystkim pobudza umysł oraz ciało. Osoby niepijące kawy w dużych ilościach już po jednym kubku odczują pobudzenie – to wszystko dzięki substancji zwanej kofeiną. Jednak właśnie ta kofeina sprawia, że pojawiają się pytania, czy można pić kawę w ciąży? Jak kawa w ciąży może wpłynąć na rozwój płodu i zdrowie dziecka? Wokół kawy i ciąży obrosło mnóstwo mitów, które warto wyjaśnić.

Czy można pić kawę w ciąży?

Nie ma badań jednoznacznie stwierdzających, że to kofeina zawarta w kawie jest źródłem problemów z porodem lub wagą noworodka. Picie kawy w ciąży może rzekomo zaburzać przepływ krwi w łożysku przez wpływ kofeiny na stężenie katecholamin, nie zostało to jednak udowodnione.
Kawa w ciąży może jednak stanowić źródło problemów ze zdrowiem dla samej matki. Kawa może i świetnie smakuje oraz pobudza nasz organizm, ale niesie też ze sobą szereg negatywnych skutków. Niekorzystnie wpływa na nasze układy: nerwowy i pokarmowy, wypłukuje także wartościowe minerały: magnez i wapń. Zwłaszcza ten drugi jest istotny dla kobiet w ciąży, gdyż cierpią na jego niedobór już bez picia kawy – dziecko pobiera go bowiem do budowy własnych kości.

Ilość i działanie kofeiny w ciąży

Picie kawy w ciąży powinno być zredukowane właśnie z uwagi na kofeinę. Na kobiety ciężarne substancja ta działa nawet dwukrotnie dłużej, co przekłada się nie tylko na układ nerwowy i pokarmowy, ale także regularność snu. Ponadto, kofeina może wywoływać i pogłębiać zgagę, co i tak jest wystarczającym problemem w ciąży. Aby naprawdę zaszkodzić sobie i dziecku, matkę musiałoby dotknąć uzależnienie od kawy. Całkowicie bezpieczna dla kobiety w ciąży dawka kofeiny to 200 mg dziennie.

Kawa bezkofeinowa w ciąży

Picie kawy w ciąży najlepiej ograniczyć do 1-2 filiżanek dziennie – mówimy jednak o normalnej kawie z pełną zawartością kofeiny. Istnieją jednak inne odmiany kaw, które smakują podobnie, a nie zawierają tej substancji.
Kawa bezkofeinowa w ciąży jest idealnym rozwiązaniem dla mam w jakiś sposób uzależnionych od codziennego smaku kawy. Bezkofeinową odmianą kawy jest między innymi kawa zbożowa – do jej produkcji wykorzystuje się zboża takie jak żyto, pszenica, jęczmień czy orkisz. Pijąc ją, w żaden sposób nie narażamy malucha na negatywne skutki kofeiny, więc jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

 • Sposoby na wakacyjne plażowanie

  Jest środek lata, piękna pogoda za oknem, a wysokie temperatury zachęcają do spędzenia czasu nad wodą. Zarówno dzieci, jak i dorośli...

  Akademia 5.10.15.03/08/2020
 • Światowy Tydzień Karmienia Piersią

  W 1990 roku UNICEF ustanowił bardzo ważny dzień, a właściwie dla potwierdzenia ważności i słuszności tej decyzji – cały tydzień. Tydzień,...

  Akademia 5.10.15.31/07/2020
 • Jak się pakować na wakacje?

  Wakacje to czas podróży, rodzinnych wypraw, a zarazem czas urlopów i wolnego od szkoły. Decydując się na przyjemne spędzanie czasu wolnego...

  Akademia 5.10.15.27/07/2020
 • Jaką sukienkę ciążową wybrać latem?

  Letnie miesiące kojarzą się pozytywnie.  Jest ciepło, przyjemnie rozpoczynają się wakacje i czas urlopów. Wakacyjna pogoda i wyższe temperatury jednak nie...

  Akademia 5.10.15.22/07/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.