Kawa w ciąży - czy picie kawy w ciąży szkodzi

Kawa w ciąży – czy picie kawy w ciąży szkodzi

Kawa stała się nieodłącznym elementem naszego życia. Nie tylko cieszy kubki smakowe i rozgrzewa organizm, ale przede wszystkim pobudza umysł oraz ciało. Trudno więc z niej zrezygnować, kiedy dowiadujemy się, że spodziewamy się potomstwa. Wiele kobiet zadaje sobie wtedy pytanie, czy kawa szkodzi w ciąży? Ginekolodzy i specjaliści od żywienia skutecznie rozprawiają się z tym mitem, dzięki czemu kawa dla ciężarnych przestała być tematem tabu. Sprawdź, czy możesz pić kawę w ciąży oraz co na ten temat myślą specjaliści!

Czy można pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży szkodzi?

Wiele przyszłych mam pochylających się nad swoim sposobem żywienia zastanawia się, czy kobieta w ciąży może pić kawę. Dylemat ten jest tym większy, jeśli kawa miałaby być spożywana we wczesnej ciąży. Odpowiedzią na wszystkie tego typu wątpliwości jest umiar – kawa i ciąża mogą iść w parze, jeśli nie wypijasz więcej niż 1-2 filiżanki tego naparu dziennie. O tym, jaka kawa w ciąży będzie najlepsza, dowiesz się w dalszej części artykułu. Wcześniej warto wyjaśnić sobie, dlaczego zagadnienie „ciąża a kawa”, czy „kofeina a ciąża” budzi tak wiele kontrowersji.

Wciąż brakuje badań jednoznacznie stwierdzających, że to kofeina zawarta w kawie może powodować problemy z porodem lub niską wagą noworodka. Niektórzy specjaliści odpowiadający na pytanie, czy w ciąży można pić kawę, wspominają o zaburzonym przepływie krwi w łożysku przez wpływ kofeiny na stężenie katecholamin. Nie zostało to jednak jednoznacznie udowodnione.

Jedna kawa dziennie w ciąży nie stanowi problemu, jednak nie można przesadzać. Kawa w ciąży może bowiem stanowić źródło problemów ze zdrowiem dla samej matki. Kawa może i świetnie smakuje oraz pobudza organizm, ale niesie też ze sobą szereg negatywnych skutków. Niekorzystnie wpływa na układ nerwowy i pokarmowy, wypłukuje także wartościowe minerały: magnez i wapń. Zwłaszcza ten drugi jest istotny dla kobiet w ciąży, gdyż cierpią na jego niedobór już i bez picia kawy – dziecko pobiera go do budowy własnych kości. Zagadnienie „ciąża a picie kawy”, czy „kawa a ciąża” wymaga więc roztropnego podejścia do tematu.

Ile kawy dziennie można wypić w ciąży? Ile kofeiny jest dopuszczalne w ciąży?

Odpowiadając przyszłym mamom na pytanie, czy mogę pić kawę w ciąży lub czy wolno pić kawę w ciąży, mówimy, że tak. Picie kawy w ciąży powinno być jednak zredukowane z uwagi na kofeinę. Na kobiety ciężarne substancja ta działa nawet dwukrotnie dłużej, co przekłada się nie tylko na układ nerwowy i pokarmowy, ale także regularność snu. Ponadto, kofeina może wywoływać i pogłębiać zgagę, co i tak jest wystarczającym problemem w ciąży. Całkowicie bezpieczna dla kobiety w ciąży dawka kofeiny to 200 mg dziennie, nawet jeśli kawa jest pita na początku ciąży. Daje to 1-2 filiżanki dziennie.

Jaką kawę można pić w ciąży? Czy można pić kawę rozpuszczalną w ciąży?

Picie kawy w ciąży najlepiej ograniczyć do 1-2 filiżanek dziennie – mówimy jednak o normalnej kawie z pełną zawartością kofeiny. Tymczasem wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy w ciąży można pić kawę rozpuszczalną. Warto pamiętać, że zawartość kofeiny w kawie uzależniona jest od:

  • rodzaju wykorzystanej kawy,
  • metody parzenia,
  • metody prażenia ziaren,
  • stopnia zmielenia ziaren,
  • ilości kawy wsypanej do filiżanki.

Najmniejszą zawartość kofeiny ma kawa mielona, która zawiera jej około 74 mg na filiżankę. Tymczasem kawa rozpuszczalna zawiera aż 117 mg kofeiny w filiżance. Dodatkowo mielona kawa parzona wrzątkiem ma więcej tego składnika od kawy z ekspresu. Słaba kawa w ciąży nie musi więc wcale oznaczać naparu z kawy rozpuszczalnej. Znacznie lepiej sprawdzi się kawa parzona z ekspresu lub delikatne cappuccino, które w ciąży jest najczęściej wybierane przez kobiety. Bez względu na swój wybór, kawa z mlekiem w ciąży będzie zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Istnieją jednak inne odmiany kaw, które smakują podobnie, a nie zawierają kofeiny lub jej ilość sięga maksymalnie 4 mg na filiżankę. Mowa tutaj o kawie bezkofeinowej, która w ciąży jest idealnym rozwiązaniem dla mam, które nie potrafią zrezygnować ze smaku kawy. Bezkofeinową odmianą kawy jest między innymi kawa zbożowa – do jej produkcji wykorzystuje się zboża takie jak żyto, pszenica, jęczmień czy orkisz. Pijąc ją, w żaden sposób nie narażamy malucha na negatywne skutki kofeiny, więc jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży. Taka kawa sprawdzi się także w pierwszych tygodniach ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Kawa bezkofeinowa ma dodatkowo tę zaletę, że kosztuje znacznie mniej od kawy ziarnistej, mielonej, czy rozpuszczalnej. Zaoszczędzone pieniądze można więc przeznaczyć na zestawy kosmetyków do pielęgnacji ciała lub nowe sukienki, których nigdy za wiele, kiedy szybko rośnie brzuszek. Zakupy to idealna alternatywa dla pań, dla których kofeina w ciąży nie jest koniecznością.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły