Krem do twarzy z filtrem. Dlaczego go używać?

Dotychczas kremy do twarzy z filtrem kojarzyły Ci się wyłącznie z letnimi wyjazdami i wypoczynkiem w gorących i bardzo słonecznych miejscach? Czas odczarować to podejście, zwłaszcza, że nie tylko mocne, wakacyjne słońce może być szkodliwe dla Twojej skóry. Wbrew pozorom, również promienie przedzierające się spomiędzy gęstych chmur nie są wskazane dla skóry. Warto więc już teraz zatroszczyć się o swoją cerę i w ramach codziennej pielęgnacji, pamiętać o stosowaniu wysokiej jakości kremów do twarzy z filtrem. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Krem do twarzy z filtrem – spowolnij czas dla swojej skóry

Różnego rodzaju kremy z SPF to świetne kosmetyki o działaniu przeciwstarzeniowym. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie słoneczne (UVA), które przenika przez chmury jest najbardziej szkodliwym promieniowaniem dla skóry człowieka. W wyniku długotrwałego kontaktu z nim, dochodzi do fotostarzenia skóry. Do powierzchni Ziemi docierają dwa rodzaje promieniowania:

  • UVA – niekorzystnie działa na skórę przez cały rok. Przenika zarówno przez chmury, jak i przez okna – dzieje się tak nie tylko w słoneczne, ale też w pochmurne dni. W rezultacie na skórze można dość szybko zauważyć pierwsze zmarszczki. Promieniowanie UVA nie powoduje charakterystycznego, wakacyjnego rumienia na skórze, co może dodatkowo uśpić Twoją czujność i sprawić, że zapomnisz użyć kremu do twarzy z odpowiednim filtrem.
  • UVB – ten rodzaj promieniowania oddziałuje na skórę głównie wiosną i latem. W tym przypadku skutki działania słońca są zauważalne gołym okiem. Często dochodzi bowiem do zaczerwienienia oraz poparzeń skóry.
To ważne!

Szkodliwe promienie UVA wnikają głęboko w skórę, powodując utratę kolagenu, w wyniku czego traci ona elastyczność, szybciej się starzeje i powstają na niej przebarwienia.

Kremy do twarzy z filtrem UV – ochrona przed wolnymi rodnikami

Kolejnym powodem, dla którego warto codziennie sięgać po kremy z filtrami jest to, że tego typu kosmetyki pozwalają skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami. Szkodliwe promieniowanie przedostaje się do tkanek podskórnych co z kolei może prowadzić do zwiększonej produkcji wolnych rodników. Te z kolei mogą przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych zmian nowotworowych – z czerniakiem włącznie. Należy także pamiętać, że zniszczenia skóry wywołane przez promieniowanie słoneczne kumulują się – w wyniku poparzenia, wiązania chemiczne komórek, z których zbudowana jest skóra, a także enzymy i białka ulegają rozbiciu. Z upływem czasu, uszkodzenia stają się nieodwracalne.

Krem do twarzy SPF – ochrona przed przebarwieniami

Regularna ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzi do powstawania na skórze nieestetycznych przebarwień. Dzieje się tak dlatego, że promienie UV stymulują tzw. melanocyty, których zadaniem jest wytwarzanie naturalnego barwnika, czyli melaniny. W wyniku regularnego narażania skóry na kontakt z promieniowaniem słonecznym, może dojść do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu komórek barwnikowych. Wówczas dochodzi do nadmiernego wytwarzania melaniny, która zaczyna gromadzić się na punktowo, tworząc trudne do usunięcia brązowe przebarwienia (plamy soczewicowate) zlokalizowane głęboko w skórze. Aby więc skutecznie im zapobiegać, należy codziennie sięgać po wysokiej jakości kremy do twarzy z filtrem.

Kremy z filtrami – ochrona przed rumieniem

Na liście negatywnych efektów, jakie wywołuje promieniowanie słoneczne znajduje się także rumień. Do jego powstania dochodzi w wyniku uszkodzenia komórek produkujących lipidy, których funkcją jest naturalne nawilżanie skóry. Poprzez regularne korzystanie z kremów z filtrem SPF możesz zatem chronić skórę przed rumieniem i rozszerzonymi naczynkami, które w praktyce możliwe są do usunięcia wyłącznie poprzez laseroterapię.

Krem do twarzy SPF a zmiany trądzikowe

Plamy soczewicowate to nie jedyny przykład przebarwień, jakie mogą pojawić się na skórze w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Innym rodzajem są przebarwienia potrądzikowe, a więc charakterystycznie, zaróżowione plamy w miejscach, w których dawniej znajdowały się pryszcze. Choć z biegiem czasu mogły zniknąć, pod wpływem promieniowania słonecznego, mogą ponownie stać się widoczne. Wówczas zyskują brązowy odcień i są niezwykle trudne do usunięcia. Co więcej, po kremy z filtrem UV powinny sięgać zwłaszcza osoby, które aktywnie walczą z trądzikiem, ponieważ promieniowanie słoneczne spowalnia gojenie się pryszczy oraz śladów po nich. Skórę należy więc codziennie zabezpieczać, pokrywając je cienką warstwą odpowiedniego kremu z SPF.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły