Dołącz do nas
Do góry

Ogólnopolski Dzień Transplantacji – uratuj komuś życie!

  • 24
    Udostępnienia

Jutro, 26 stycznia, obchodzimy w Ogólnopolski Dzień Transplantacji upamiętniający przełomowy moment w historii polskiej medycyny. Odbywa się on w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, który miał miejsce w Warszawie w 1966 roku. W tym dniu świętuje również Fundacja DKMS, która od 2008 roku wspiera polską transplantologię i nieustannie stara się o to, aby dla chorych na nowotwory krwi, którzy potrzebują przeszczepienia, znalazł się zgodny Dawca. Życie może uratować niemal każdy- Ty także. Dowiedz się jak!

Dziś, w 2019 roku, w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,4 mln ludzi, co jest efektem wieloletniej pracy i zaangażowania tysięcy osób. 26 stycznia to szczególny dzień zarówno dla Dawców faktycznych, Dawców potencjalnych, jak i Pacjentów – którzy otrzymali szansę na życie. Nie można też zapominać o lekarzach transplantologach, dzięki którym ta niesamowicie potrzebna nam wszystkim dziedzina – stale się rozwija.

W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych. Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu – aż 1 do kilku milionów. Pomimo ponad 1,4 mln osób zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS nadal co 5. Pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Aby dokonać przeszczepienia i dać szansę na wyzdrowienie tysiącom osób, niezbędne jest znalezienie zgodnego Dawcy.

LEK, KTÓRY NOSISZ W SOBIE

Nie ma innych źródeł krwi i szpiku kostnego niż ludzki organizm. Ani jednego, ani drugiego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, a jedynym ich źródłem jest człowiek, dlatego tak ważne jest to, żeby idea dawstwa szerzyła się w społeczeństwie, ponieważ nie można przewidzieć – kogo i kiedy może spotkać choroba. Procedura zostania potencjalnym Dawcą szpiku jest prosta i wymaga od nas jedynie zamówienia pakietu, dostępnego TUTAJ, pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka a następnie odesłania pakietu na wskazany adres. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej, a wyniki badania, wraz z danymi z formularza, załączonego do pakietu, wprowadzone są do bazy Dawców komórek macierzystych. Jeśli telefon któregoś dnia zadzwoni, to znaczy, że nasz bliźniak genetyczny potrzebuje właśnie naszej pomocy.

 

Warto pamiętać o tym, że każdy, kto dołącza do bazy Fundacji DKMS, nie tylko zwiększa szanse na znalezienie zgodnego Dawcy dla chorych na nowotwory krwi, ale jednocześnie wspomaga rozwój polskiej transplantologii. Pomożesz?

 

źródło: Fundacja DKMS

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.