Dołącz do nas
Do góry

Jak dobrze spać, aby się wyspać?

Sen to jedna z najważniejszych czynności w życiu człowieka. Bez niego, jak bez tlenu – nie da się żyć. Optymalna ilość snu pozwala zadbać o dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów w organizmie. Niezmiernie ważna jest też jakość snu, dlatego należy pamiętać, aby spać regularnie, w ciemnym miejscu, z dała od zgiełku i hałasu.

Dlaczego sen jest tak niedoceniany i dlaczego nie raz za krótko śpimy?

Dużo ludzi cierpi na chroniczny niedobór snu, których przyczyn może być wiele np.: tryb życia, bezsenność, problemy osobiste, stres, nadmiar pracy. Chroniczny brak snu może prowadzić do licznych chorób: nadciśnienia, otyłości, chorób nerek, niepłodności, depresji. Aby uniknąć niekorzystnych skutków niedoboru snu należy spać odpowiednią dla swojego wieku ilość czasu. Amerykańska organizacja National Sleep Foundation (NSF) zredagowała wytyczne dotyczące ilości snu, w zależności od wieku. Poniżej przedstawiamy jej wytyczne:

 Ile powinien spać człowiek według wieku:

– noworodki (0–3 miesiące): 14–17 godzin,

– niemowlęta (4–11 miesięcy): 12–15 godzin,

– małe dzieci (1–2 lata): 11–14 godzin,

– przedszkolaki (3–5 lat): 10–13 godzin,

– dzieci w wieku szkolnym (6–13 lat): 9–11 godzin,

– nastolatki (14–17 lat): 8–10 godzin,

– młodsi dorośli (18–25 lat): 7–9 godzin,

– dorośli (26–64 lata): 7–9 godzin,

– starsi dorośli (65 lat i powyżej): 7–8 godzin.

Nie ilość, a  jakość snu ma znaczenie.

Aby nasz sen okazał się odpowiednio wartościowy i zapewnił naszemu organizmowi właściwą regenerację należy zadbać o odpowiednią organizację i przygotowanie przestrzeni w której śpimy. Ważnym elementem, który może wpłynąć na jakość naszego snu to strój w którym śpimy. Powinien być wygodny i wykonany z materiałów przyjemnych dla skóry. Każda kobieta lubi inny rodzaj piżamy, jedne preferują luźne koszule nocne, inne wybierają komplety z długimi spodniami, a jeszcze inne z krótkimi spodenkami – w STREFIE KOBIETY można znaleźć każdy z wymienionych rodzajów piżamy. Dlatego też, przygotowaliśmy dla Was przegląd piżam marki Key:

KOSZULE NOCNE

ZESTAWY Z DŁUGIMI SPODNIAMI

ZESTAWY Z KRÓTKIMI SPODENKAMI

Propozycje kompletów pościeli:

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.