Pierwszy spacer z noworodkiem – co musisz wiedzieć?

Pierwsze doświadczenia nowonarodzonego dziecka to coś, co rodzice przeżywają ze szczególnym podekscytowaniem. Do nich należy pierwszy spacer: wózek już czeka w gotowości, a i mama i tata też często się niecierpliwą, kiedy w końcu wyruszą ze swoją pociechą w świat. Co trzeba wiedzieć przed pierwszym spacerem z noworodkiem? Kiedy możesz się na niego wybrać? Jak ubrać dziecko i o czym jeszcze warto pamiętać?

Kiedy z noworodkiem na spacer?

Przed wyjściem możemy mieć obawy, czy na zewnątrz nie jest zbyt gorąco lub przeciwnie – za zimno. A może jest zbyt duży wiatr lub wilgotność powietrza. Wszystko zależy od pory roku, ale przy sprzyjających warunkach nawet kilkudniowy maluch może już wyjść na swój pierwszy spacer, by się dotlenić i hartować układ odpornościowy. Przyjrzyjmy się więc, kiedy możemy spacerować z dzieckiem w poszczególnych porach roku.

Lato

W ciepłe i bezwietrzne, lecz niezbyt upalne dni, maluszek może wyjść na spacer już kilka dni po porodzie. Ze względu na ryzyko odwodnienia noworodka podczas upałów zrezygnujmy ze spacerów lub – jeśli jest taka możliwość, a upał nie utrzymuje się od samego rana do wieczora – wybierzmy się na spacer właśnie wcześnie rano lub pod wieczór. Nie zapominajmy o kremie z filtrem, parasolce i ewentualnie moskitierze chroniącej dziecko przed insektami.

Wiosna oraz jesień

Późna wiosna i wczesna jesień zwykle świetnie nadają się na spacery po tygodniu lub dwóch od porodu. Kiedy temperatury oscylują w granicach 20 stopni i nie ma dużego wiatru, warunki do spaceru są idealne. Przy niższych temperaturach zwróćmy uwagę na silny wiatr lub dużą wilgotność powietrza, które wzmagają uczucie zimna.

Zima

Zimowe spacery z noworodkiem budzą najwięcej kontrowersji – rodzice obawiają się, że narażą w ten sposób dziecko na przeziębienie. I rzeczywiście: przy temperaturach poniżej -5 stopni C pierwszy spacer lepiej przełożyć na nieco cieplejsze dni.

Dobrym sposobem na przyzwyczajenie maluszka do niskich temperatur jest tzw. werandowanie. To metoda, która może sprawdzić się świetnie także w chłodniejsze dni wiosną i jesienią. Na czym polega? Na ubraniu noworodka jak na wyjście z domu i ułożeniu go w kołysce lub wózku, przy otwartym oknie lub balkonie. Pierwsza sesja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Z każdym dniem możemy wydłużać ten czas, aż dojdziemy do 30 minut. Po tym czasie noworodek jest gotowy na zimowy spacer.

Przed wyjściem pamiętajmy o tym, by zabezpieczyć jego delikatną skórę kremem ochronnym na zimę. Uważajmy także na smog. Jeśli zanieczyszczenie powietrza przekracza normy, lepiej zostać w domu. Warto w tym celu zainstalować aplikację zbierającą dane ze stacji pomiarowych w naszej okolicy i monitorować stan powietrza przed wyjściem.

Pierwszy spacer noworodka – jak go ubrać?

Ubieranie dziecka na wyjście na zewnątrz to dla wielu rodziców wyzwanie. Noworodki mają jeszcze nierozwiniętą w pełni termoregulację, stąd łatwo o wyziębienie lub przegrzanie naszego bobasa. By tego uniknąć, warto pamiętać o kilku zasadach:

Noworodkom i niemowlętom zakładamy zwykle o jedną warstwę więcej, niż zakładamy sobie.
W gorące dni wystarczy lekkie body z krótkim rękawkiem, cienkie skarpetki i cienka czapeczka. Do przykrycia wystarczy tetrowa pieluszka.
W ciepłe dni: body krótki/długi rękaw, spodenki, czapeczka.
W chłodne dni: body długi rękaw, spodenki, czapka i ciepła bluza lub pajacyk.
W zimne dni: body długi rękaw, spodenki, ciepła czapka, kombinezon puchowy, rękawiczki.

W zależności od temperatury na zewnątrz do przykrycia wybierzmy kocyk lub śpiworek.

Jak długo powinien trwać pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwszy spacer powinien trwać maksymalnie 40 minut. Z biegiem czasu wydłużamy go w zależności od warunków atmosferycznych. Zimą możemy pospacerować do godziny, latem do 2-3 godzin, jeśli nie ma upału. Większość niemowląt uwielbia spacery, to dla nich świetna okazja do drzemki w ciągu dnia. Podczas pierwszych wyjść bądźmy jednak w pobliżu domu, tak by w razie potrzeby móc szybko wrócić.

O czym jeszcze warto wiedzieć przed pierwszym i kolejnymi spacerami?

Najważniejsze: na spacery nie wychodzimy, gdy dziecko ma gorączkę lub kaszel. Katar nie jest przeciwwskazaniem – zimne powietrze obkurcza śluzówkę, dzięki czemu maluszkowi łatwiej się oddycha. Latem pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej, a zimą o posmarowaniu buzi kremem. Zabierzmy ze sobą pieluszkę i ubranko na zmianę, chusteczki nawilżane i coś do przykrycia dziecka.

Total
0
Shares
3 komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły