Pomysły na andrzejkowe zabawy dla dzieci

Bardzo możliwe, że większość dotychczasowych imprez andrzejkowych spędziłaś w gronie koleżanek czy znajomych. Co jednak powiesz na to, żeby w tym roku zmienić zwyczaje andrzejkowe i w ciekawy sposób spędzić ten czas ze swoimi pociechami, opowiedzieć im o andrzejkowej tradycji i po prostu świetnie się bawić? Naprawdę warto to zrobić, dla Ciebie to także będzie coś zupełnie nowego! A może pracujesz z dziećmi i potrzebne Ci są pomysły na andrzejki w przedszkolu? Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis, który powstał we współpracy z animatorką i mamą dwójki dzieci – Magdą Zachewicz ze Spoko Foto, zainspiruje Cię do spędzenia czasu ze swoimi maluchami w zaskakujący sposób. Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych pomysłów na wróżby i zabawy andrzejkowe dla dzieci! Po lekturze naszego tekstu każda impreza andrzejkowa dla dzieci będzie niezapomnianym przeżyciem!

Najpopularniejsze gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci – pamiętasz je z dzieciństwa?

Wyścig z butów

Dzieci biorą po jednym ze swoich butów i od najdalszego miejsca od drzwi układają je jeden za drugim tak, aby czubek jednego dotykał pięty drugiego. Zaczyna najmłodszy z uczestników, a ten, którego but pierwszy dotrze do drzwi i przekroczy próg, przeżyje w nadchodzącym roku wspaniałą przygodę/pojedzie na wspaniałą wycieczkę lub klasycznie pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się.

Kim będę w przyszłości?

Do worka chowamy atrybuty różnych zawodów (strzykawka, klucz francuski, plastikowy młotek, mikrofon, samochód/kluczyki samochodowe, książka, pióro/długopis, pędzelek, gwizdek, grzebień). Dzieci losują kolejno przedmioty i pokazują innym, kim będą w przyszłości np. na zasadzie kalamburów. Fajnie, jeśli potem dzieci mogą dobrać sobie jakieś inne akcesoria związane z zawodem, który wylosowały i wcielić się w daną postać.

Opcja dodatkowa: na przygotowanych wcześniej maskach dzieci mogą narysować twarze odpowiadające zawodom, które wylosowały. I przebranie na andrzejki gotowe!

Andrzejkowa niespodzianka

Dzieci siedzą w kole i w rytm muzyki przekazują sobie zawiniętą paczkę. Gdy muzyka przestaje grać, dziecko, które trzyma paczkę, rozpakowuje ją i wyjmuje to, co jest na wierzchu. Następnie muzyka włącza się ponownie i dzieci dalej przekazują sobie paczkę. W kolejnej przerwie muzycznej, dziecko trzymające paczkę rozpakowuje ją i zabiera upominek. Zabawę kontynuujemy do chwili, kiedy wszystkie dzieci mają coś w ręku. Upominkami mogą być czekoladowe monety symbolizujące bogactwo, gumki do ścierania/cukierki w kształcie serca symbolizujące miłość czy naklejki koniczynki/podkówki symbolizujące szczęście.

Andrzejkowe kubeczki

Bierzemy 5 kubeczków i ustawiamy je do góry dnem, wkładając uprzednio jakieś „szczęśliwe przedmioty”. Dzieci wybierają kubeczki i odgadują znaczenie, np.:

 • moneta – bogactwo,
 • cukierek – szczęśliwe „słodkie” życie,
 • klucz – rozwikłanie zagadki/nowy dom,
 • pierścionek – szybki ślub,
 • serce – odnalezienie miłości,
 • samochodzik – daleka wyprawa,
 • korona – osiągniesz sukces, zajdziesz daleko,
 • książka – osiągniesz sukcesy w nauce.

Zabawy i gry andrzejkowe dla dzieci, które lubią się ruszać

Figury woskowe (wróżby z wosku)

Przy starszych dzieciach klasyczne lanie wosku na pewno świetnie się sprawdzi, maluchom polecamy jednak zabawę w figury woskowe.

Jedna lub dwie osoby chowają się pod prześcieradło i tworzą jakąś figurę. Pozostali uczestnicy zabawy sprawdzają jej zarys i próbują jak najlepiej odtworzyć jej kształt. Następnie opiekun odkrywa pierwowzór i wszyscy porównują kopię z oryginałem. Kto jest najbliżej, będzie miał najwięcej szczęścia w nadchodzącym roku.

Łapanie szczęścia

Dzieci określają w skali od 1 do 5, jak są szczęśliwe/jak dobrze się bawią. Następnie dostają odpowiadającą swojej ocenie liczbę ogonków (ze wstążki, szarfy, chustki) i przyczepiają je. Zabawa polega na łapaniu za ogonki i zrywaniu ich towarzyszom. Osoba z największą ilością ogonków będzie miała najwięcej szczęścia, kolejna dużo… itd.

Ponieważ zależy nam na tym, aby każde dziecko zostało z chociaż jednym ogonkiem szczęścia, warto porozwieszać ogonki w pokoju, aby w razie potrzeby można było je złapać.

Balony z wróżbą (alternatywa dla ciasteczek z wróżbą)

W środku balonów wiszących w pokoju ukryte są wróżby. Zachęcamy dzieci do wybrania sobie balona i przebicia go w dowolnie wybrany przez siebie sposób (może na nim usiąść, zgnieść stopą, przebić szpilką, oddać tacie/mamie do przebicia). Następnie odczytujemy wróżby ukryte w balonach, np. w tym roku spełni się Twoje największa marzenie, zdobędziesz wspaniałych przyjaciół, przeżyjesz niesamowitą przygodę, będziesz bardzo szczęśliwy. Możemy też puścić wodze fantazji i przygotować śmieszne wróżby do ciasteczek, czy jak w naszym przypadku, do balonów, jak np. “jutro rano założysz dwie różne skarpetki”, “zawsze słuchaj swoich rodziców” albo… “zawsze słuchaj swojego ciasteczka”. Z pewnością do głowy przyjdą Ci jeszcze inne proste wróżby andrzejkowe dla dzieci!

Wciągające andrzejkowe zabawy plastyczne

W(y)rzuć marzenie

Dzieci piszą lub rysują na kartkach swoje największe marzenie. Następnie składają lub zgniatają kartkę i próbują trafić nią do szczęśliwego kapelusza. Komu się uda, tego życzenie spełni się w najbliższej przyszłości. Każdy z uczestników ma trzy szanse. Ta zabawa nada się też świetnie na konkursy dla dzieci na andrzejki. Możemy policzyć, komu ile marzeń się spełni i przyznać dodatkową nagrodę dziecku, które trafi najwięcej razy.

Drzewko szczęścia

Na brystolu malujemy drzewko i na taśmę przyklejamy do niego listki, na których z jednej strony malujemy symbole, np. ptak, serce, but, klucz, książka. Następnie dzieci zrywają wybrane przez siebie listki i z pomocą opiekuna interpretują symbol, który im się trafił (ptak – osiągniesz sukces, serce – znajdziesz miłość, but – wybierzesz się w podróż/przeżyjesz przygodę, klucz – rozwiążesz jakąś zagadkę, książka – osiągniesz świetne wyniki w nauce). Listki proponujemy przygotować wcześniej, drzewo można narysować wspólnie z dziećmi.

Wróżenie z dłoni

Dzieci losują z kapelusza lub czapki karteczki w różnych kolorach (można im przy okazji odczytać znaczenie wylosowanego koloru). Malują dłoń na wylosowany przez siebie kolor i odbijają ją na kartce.

Następnie wraz z opiekunami wróżą z ręki i dowiadują się czegoś o sobie, np.:

 • grubo odciśnięte palce – to będzie dobry rok!
 • cienko odciśnięte palce – więcej oszczędzaj, inaczej będzie cienko!
 • długie palce – wyjedziesz w daleką podróż!
 • krótkie palce – w krótkim czasie osiągniesz/dostaniesz coś, o czym marzyłeś!
 • dziura w środku odciśniętej ręki – odnajdziesz/zdobędziesz coś, czego Ci brakowało!
 • brak dziury – jesteś spełniony, tak trzymać!
 • mocno rozczapierzone palce – jesteś bardzo odważny!
 • lekko rozczapierzone palce – jesteś bardzo pomocny!

Zachęcamy, aby zawsze przed podaniem „gotowego rozwiązania” zachęcić dziecko do odgadnięcia znaczenia symbolu lub wróżby, którą wylosowało – to bardzo rozwija wyobraźnię i często kończy się salwami śmiechu.

Dzięki naszym propozycjom świetna zabawa andrzejkowa gwarantowana. Aby uatrakcyjnić imprezę, możemy wykorzystać znane andrzejkowe piosenki dla dzieci. W internecie znajdziemy gotowe playlisty do śpiewania i do tańca. Możemy także przygotować zdrowe przekąski dla naszych maluszków. Dobrym pomysłem będą marchewkowe muffinki czy pieczone frytki z buraka lub batata, które dzieci uwielbiają. Na koniec pamiętajmy, że ważne jest także, aby przypominać dzieciom, że są to tylko zabawy na Andrzejki, aby nie traktowały wróżb zbyt serio.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły