Dołącz do nas
Do góry

Relacja ze spotkania Akademii 5.10.15. o tolerancji i integracji dzieci z niepełnosprawnościami

 • 472
  Udostępnienia

Wczoraj w Warszawskim Teatrze Lalek Guliwer odbyło się kolejne wyjątkowe spotkanie Akademii 5.10.15., które tym razem poświęciliśmy tematyce tolerancji i integracji dzieci z niepełnosprawnościami. Pretekstem do spotkania były dwa ważne wydarzenia: Światowy Dzień Zespołu Downa (obchodzony 21 marca) oraz Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu (obchodzony 2 kwietnia). W gronie naszych gości – prelegentów wystąpili: Bartłomiej Topa – aktor angażujący się w integrację społeczną osób niepełnosprawnych, Paulina Gadomska-Dzięcioł – założycielka i prezes Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych intelektualnie oraz prywatnie mama Zosi, Zosia Dzięcioł – parasportowiec, wielokrotna medalistka w lekkiej atletyce i pływaniu, a także Katarzyna i Daniel Wołos – rodzice Lenki, modelki z zespołem Downa, która wzięła udział w wiosennej sesji 5.10.15. Wydarzenie poprowadziła ekspertka Akademii 5.10.15. – Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Podczas spotkania Bartłomiej Topa opowiadał o tym, dlaczego zdecydował się wesprzeć działania Fundacji Synapsis wcielając się w rolę autystyka w kampanii „Autyzm wprowadza ludzi w błąd” i czego nauczył go udział w niej. Mówił o tym skąd wzięła się w nim otwartość na inność i rozwinął swoją wypowiedź zamieszczoną w książce „Rysa na raju. My i niepełnosprawni”: „nie chcę świata, w którym definiuje się kogokolwiek poprzez jego zdrowie czy chorobę”. Zdradził także w jaki sposób rozmawia na temat tolerancji ze swoim synem Antkiem.

Bartłomiej Topa

Paulina Gadomska-Dzięcioł mówiła o tym, w jaki sposób działa Fundacja SONI i jakie są jej cele, a także czy to właśnie Zosia była inspiracją przy jej zakładaniu. Tłumaczyła dlaczego sport jest tak ważny w życiu osób niepełnosprawnych, w jaki sposób wpływa na ich zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne. Podzieliła się z nami swoimi obserwacjami na temat postrzegania osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo- jednym z celów Fundacji jest właśnie chęć budowania ich pozytywnego wizerunku.

Zosia Dzięcioł opowiedziała nam o sportach, które uprawia i o tym czy treningi sprawiają jej przyjemność, a także co najbardziej w nich lubi oraz kto najmocniej ją wspiera. Oprócz tego, zdradziła nam, w jakich zawodach w tym roku planuje wziąć udział (są to m.in. dwie imprezy sportowe rangi europejskiej: Mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa w lekkiej atletyce i w pływaniu- pierwsze odbędą się w lipcu w Finlandii, drugie – we wrześniu na Sardynii).  

Zosia Dzięcioł z mamą Pauliną Gadomską-Dzięcioł

Rodzice Lenki, małej modelki z zespołem Downa, która wystąpiła w wiosennej sesji 5.10.15., Katarzyna i Daniel Wołos opowiadali o córce, reakcjach dzieci zdrowych na jej „inność”, o swoich doświadczeniach związanych z rekrutacją do przedszkola. Mówili także o tym, jak ważne są inicjatywy społeczne promujące tolerancję i integrację. „Dla każdego rodzica , który posiada dziecko z niepełnosprawnością wiele znaczy otrzymanie akceptacji wśród społeczeństwa. Naszym marzeniem jest, aby  Lenka była traktowana na równi z innymi dziećmi. Chcielibyśmy prosić wszystkich rodziców, aby uczyli swoje dzieci od najmłodszych lat tolerancji dla różności. Pokazywania świata w różnych jego odcieniach. Nie udawajmy, że takich problemów społecznych jak niepełnosprawność nie ma. W dobie internetu, możemy pokazać dzieciom chociażby efekty tej kampanii i opowiedzieć o tym, jak jest ona ważna i dlaczego. Im więcej z naszymi dziećmi będziemy rozmawiać, tym bardziej naturalne będą ich zachowania w stosunku do osób niepełnosprawnych. Dzieci niepełnosprawne  chcą być kochane i akceptowane, więc pozwólmy im być częścią społeczeństwa”. Spotkanie podsumowała Małgosia Ohme dzieląc się swoim psychologicznym spojrzeniem na tematy poruszane podczas konferencji. Powołała się na słowa Marii Skłodowskiej-Curie: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Powiedziała, że to myśl, która powinna towarzyszyć dzisiaj wszystkim, nie tylko dzieciom, które chcemy oswoić z innością i nauczyć tolerancji. Powinna ona przyświecać nam – dorosłym. „Dzieci są naszą kalką. Wiernie odtwarzają to, co im pokazujemy,  niekoniecznie to, co mówimy, dlatego także w aspekcie tolerancji, powinniśmy zacząć przede wszystkim od siebie”.

Katarzyna i Daniel Wołos z Lenką

1 Comment

 1. Beata

  07/03/2019 at 17:23

  super kampania! Brakuje zdecydowanie alopecjan ☺. Moja córka choruje na łysienie i na ulicy ludzie wpatrują się w nią z pytaniem na ustach och dziecko co ci jest…. nie pomaga to w codziennym funkcjonowaniu!

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

 • Przegląd letnich sukienek

  Latem większość kobiet chętniej zakłada sukienki. Wiadomo, sukienka sama w sobie jest w stanie „zrobić” całą stylizację – wystarczy dobrać torebkę...

  Akademia 5.10.15.13/07/2020
 • Rodzinne wakacje – czas start!

  Przedłużająca się pandemia, obostrzenia, nakazy – budzą u wielu rodziców strach przed wakacjami, które z natury rzeczy powinny przyciągać tylko pozytywne...

  Akademia 5.10.15.10/07/2020
 • Letnia elegancja dla dziewczynek

  Czas uroczystości rodzinnych w tym roku wygląda nieco inaczej, niż dotychczas wszystkim nam znany.  Zapewne za częścią z Was są już...

  Akademia 5.10.15.08/07/2020
 • Dzień Psa, święto czworonożnych przyjaciół!

  Dziś, 1 lipca obchodzimy Dzień Psa, wybór tej daty – na samym początku wakacji – nie jest przypadkowy, ponieważ według statystyk...

  Akademia 5.10.15.01/07/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.