WF w domu? Dlaczego nie!

Część dzieci uczy się w tej chwili zdalnie. Wśród lekcji jest także WF w formie interaktywnej. To jednak za mało, by dać upust ogromowi energii, jaka drzemie w naszych dzieciach. Kwestia ta dotyczy także przedszkolaków oraz maluchów uczęszczających na co dzień do żłobka, które nie korzystają obecnie z zajęć sportowych, które do tej pory zapewniały im placówki edukacyjne oraz zajęcia dodatkowe. Brak możliwości spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu jest trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie dotkliwie odczuwają go właśnie najmłodsi. Dlatego musimy zadbać o to, by nasze dzieci mogły się wyszaleć i spożytkować drzemiące w nich siły. Poniżej nasze pomysły, wszystko czego potrzebują do proponowanych zabaw Wasze dzieci to chęci i wygodne stroje do ćwiczeń!

Tor przeszkód

Do jego wykonania możecie wykorzystać wszystkie dostępne w domu rzeczy (poduszki, kartony, krzesła itp.). Pod krzesłami trzeba się przeczołgać, na poduszkach przepłynąć rwącą rzekę, a w kartonie schować się przed piratami. Pamiętajcie, ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Hula hop

Kręcić hula hop nie każdy umie, ale teraz jest czas, aby poćwiczyć i stać się w tym mistrzem! Można zrobić zawody i za pomocą stopera mierzyć czas- komu uda się najdłużej utrzymać kręcącą się obręcz na biodrach?

Skakanie po łóżku

Doskonały sposób na spożytkowanie nadmiaru energii! Najmłodsze dzieci mogą skakać trzymając rodziców za ręce, a te starsze mogą w locie wykonywać ciosy ninja albo figury taneczne/ akrobatyczne. Oczywiście zadbajcie o bezpieczeństwo układając dookoła łóżka poduszki i kołdry, żeby zapewnić miękkie lądowanie.

Aerobik do muzyki

Możecie skorzystać z gotowych nagrań dostępnych w internecie albo sami zabawić się w instruktorów fitness- tę rolę możecie wziąć na siebie albo obsadzić w niej swoje dziecko. Ważne jest, aby ćwiczyć konkretne układy w rytm muzyki- pozwala to doskonale rozwijać pamięć ruchową.

Poranne rozciąganie

Stretching jest dobry dla każdego! To świetny sposób na rozpoczęcie dnia- pomaga nam rozciągnąć i rozluźnić mięśnie. Jest także bardzo pomocny jeśli spędzamy dużo czasu w jednej pozycji. Pozwala nam poprawić krążenie oraz koordynację całego ciała. Ćwiczcie razem z dziećmi!

Kręgle

Oczywiście najlepiej by było mieć prawdziwy zestaw kręgli, jeśli jednak ich nie posiadacie, możecie zrobić własne. Wystarczy kilka plastikowych butelek, które pomalujecie farbami na różne kolory (od zewnątrz lub od wewnątrz (wlewając farbę do środka i wstrząsając butelką po jej zakręceniu) i piłeczka. Teraz ustawcie kręgle i zaczynajcie zabawę!

Tańce

Cóż może być prostszego niż włączenie ulubionej muzyki i tańczenie w jej rytm? To przecież najbardziej naturalna forma ruchu! Taniec wpływa pozytywnie nie tylko na naszą sylwetkę, a oprócz tego ma także działanie prozdrowotne i terapeutyczne- uwalnia nagromadzone w ciele napięcia, łagodzi ból, poprawia pracę serca i wzmacnia odporność!

Wyścigi na poduszkach

Do wyścigu możecie wykorzystać wspomniane poduszki, ale doskonale sprawdzi się także złożony w kostkę koc czy inny rodzaj materiału. Ważne, by było to coś, na czym nasze dzieci będą mogły się ślizgać po całym domu (albo chociaż pokoju). To co? Do biegu, gotowi… start! 🙂

Gra w klasy

Kto powiedział, że jest możliwa tylko na betonie? Ze sznurków ułóżcie wspólnie kwadratowe pola (możecie je ew. przykleić tymczasowo do podłogi taśmą klejącą), a z cienkiego kartonu wytnijcie cyfry, które ułożycie obok pól. Miłego skakania!

Przeprawa przez rzekę

Czas na chwilę grozy! Wyobraźcie sobie, że Wasz pokój to wielka rwąca rzeka! Zadaniem Waszych dzieci jest pokonanie rzeki (a więc przejście np. od jednej ściany do drugiej) skacząc po wystających z niej kamieniach. Ich rolę mogą pełnić poduszki albo np. ściereczki kuchenne. Ułóżcie je w skomplikowany sposób jeśli macie w domu starszaki i w bliskiej odległości jeśli ma to być aktywność dla maluszków. Ważne, żeby było to angażujące wyzwanie, w którym nagrodą jest osiągnięcie celu. Ustawienie można zmieniać dowolną ilość razy!

 

 

 

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły