Współcześni dziadkowe – jacy są?

Dzień Babci i Dziadka to dobry moment by zastanowić się nad rolą dziadków w życiu rodziny i przyjrzeć się temu,  jakie wartości do niej wnoszą.

Pomimo zmieniającego się świata potrzeby dziecka na przestrzeni lat pozostają niezmienne. Każde dziecko potrzebuje bezwarunkowej miłości, stabilności, przewidywalności i bezpiecznej więzi z najbliższymi. Choć rola dziadków jest dziś inna niż kiedyś, nadal stanowią oni bezpieczną oazę, są synonimem bezwarunkowej miłości i czułości.

Dziadkowie uzupełniają rodziców, wzbogacając i stabilizując świat dziecka. Są doświadczeniem dobrej więzi, jakże istotnej w rozwoju zarówno dzieci, jak i młodych ludzi. Są źródłem  bezwarunkowej miłości, poczucia akceptacji i opieki.

Role babci i dziadka różnią się od siebie

Babcia zapewnia przede wszystkim poczucie bliskości, opiekuńczość, czułość.

Rolą dziadka jest dzielenie się doświadczeniem, wiedzą, tłumaczenie dziecku świata. Te role zmieniają się oczywiście wraz z wiekiem dziecka.

Dziadkowie są ogniwem łączącym pokolenia, wnoszą do relacji rodzinne mity, przekazują tradycje, dbają o pamięć o historii rodziny. Dzięki temu dziecko zyskuje poczucie przynależności do grupy społecznej, do szerszej grupy rodzinnej, co pozytywnie wpływa na poczucie jego własnej wartości, rozwój tożsamości oraz ułatwia odnalezienie swojego miejsca w świecie.

Dziadkami najczęściej zostają ludzie między 40-60 rokiem życia, nieraz aktywni jeszcze zawodowo, realizujący swoje plany, korzystający z życia. Bogaci w bagaż życiowych doświadczeń często mogą dać wnukom to, na co brakuje czasu rodzicom – pełną uwagę, cierpliwość, bycie razem, spokojną rozmowę.

Stają się bezpieczną bazą, do której dziecko zawsze może powrócić – także w sytuacji konfliktu z najbliższymi mu ludźmi – czyli rodzicami.

Z wiekiem rola dziadków się zmienia. Dla 12-sto, 13-sto latka dziadkowie stają się ogniwem między nimi a rodzicami. Nieraz pomagają rozwiązać problemy okresu młodzieńczego buntu, stają się mediatorami między pokoleniami.

Relacja dziadkowie – wnuki – jak każda relacja – jest dwustronna i korzystają z niej nie tylko dzieci

Współcześnie dziadkowie często uczą się od swoich wnucząt – dzieci wprowadzają ich w świat nowych technologii czy tłumaczą zasady funkcjonowania gadżetów.

Dziadkowie dając wnukom doświadczenie dobrej więzi powodują, że dziecko uczy się budować mądre i dobre relacje ze światem – a także tworzyć kolejne więzi w swoim życiu.

Warto o tym pamiętać nie tylko wtedy, gdy obchodzimy Dzień Babci czy Dziadka.

*Wpis powstał we współpracy z Dorotą Żelazny – psychologiem klinicznym, terapeutą.

Total
0
Shares
2 komentarze
  1. Bzdura.. Moi rodzice i rodzice ojca dziecka nie interesuja sie wnukiem wogole. Maja go gdzies,maja swoje zycie..

  2. brak slowa ze dzisiejsze pokolenie seniorow jest calkiem inne.realizuje swoje potrzeby w podrozach i innych aktywnosciach.wnuki nie sa priorytetem.wiezi rodzinne sa teraz inne- dalsze
    zaobserwowalam to 1y raz we Fr jako mloda au pair ze dziafjowie za plotem mieszkajacy wpadali tylko czadrm na bon jour i ca va i szybko do siebie
    nie moglam wtedy zrozumiec..
    jak mam wlasne dzieci dalej nie rozumiem jak super dziadkowie nie wysla malego chocby prezentu na Boze Narodzenie..na razie nie musze na szczescie mym dzieciom tlumaczyc bo sa male.nie chodzi tez tylko o prezenty na B.Narodz ale jak odwiedzaja nas to glowa w tv tablecik gazetke..szkoda slow
    oczyw sa seniory jak moja Mama ktora poczuwa sie do roli Babci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły